مرکز پژوهش‌های مجلس منتشر کرد
راه و چاه بخش خصوصی در واردات واکسن

تصمیم دولت برای ورود بخش خصوصی به واردات واکسن موافقان و مخالفان بسیاری دارد با این حال در شرایط تحریمی کشور که ورود کالاهای پزشکی (از جمله واکسن کرونا) به واسطه نگرانی طرف‌های خارجی از مجازات‌های تحریم‌کنندگان با اختلال مواجه شده است، ورود بخش خصوصی می‌تواند فرایند واردات واکسن را تسریع کند. اما ورود بخش خصوصی در این موضوع نگرانی‌هایی را نیز در پی دارد. مرکز پژوهش‌های مجلس در این باره گزارشی را تدوین و منتشر کرده است.

  • کد خبر: 2367
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 15 ارديبهشت 1400 - 10:48

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در تازه‌ترین گزارش خود نوشته است: بهره‌گیری از ظرفیت بخش خصوصی جهت واردات واکسن کرونا یکی از راهکارهای تسریع تأمین واکسن برای  کشور است و البته این راهکار  مخالفان و موافقانی دارد. گزارش پیش رو ضمن ارائه تصویری از آخرین وضعیت واکسیناسیون برای بیماری کووید19 ملاحظات مختلف ناظر بر ورود بخش خصوصی به واردات این واکسن را تشریح می‌کند و درنهایت پیشنهادهای لازم را در همین راستا ارائه خواهد کرد.

براساس آخرین آمار منتشر شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تا تاریخ 12 اردیبهشت ماه امسال یک میلیون و 175هزار و 54 دوز واکسن در بین جمعیت ایران تزریق شده و سهم جمعیتی  که حداقل یک  دوز واکسن دریافت کرده‌اند، 27/1 درصد از  کل جمعیت کشور است

مقایسه وضعیت واکسیناسیون در ایران با کشورهای منطقه مدیترانه شرقی  سازمان  بهداشت  جهانی  (EMRO) نیز  نشان  می‌دهد  که  از  بین  22 کشور  عضو EMRO، ایران با تزریق 27/1دوز به ازای 100 نفر جمعیت، در رده سیزدهم وبا فاصله زیاد از کشورهایی که بیشتر از ایران واکسن توزیع کرده‌اند قرار دارد. نمودار ذیل جزئیات تعداد کل دوزهای واکسن تزریق شده به ازای هر 100 نفر جمعیت را در کشورهای عضو EMRO نشان می‌دهد.

 

بررسی ورود بخش خصوصی به واردات واکسن

 طی سال‌های قبل، با توجه به مواجهه کشور با تحریم‌های ظالمانه، بخش خصوصی همواره به عنوان یکی از تأمین کننده‌های کالاهای پزشکی از جمله دارو و واکسن حضور فعال داشته است. شایان ذکر است  چنین  وضعیتی  علیرغم ادعاهای تحریم کنندگان مبنی بر خارج بودن کالاهای پزشکی از شمول تحریم‌ها برای کشور ایجاد شده است. این امر به دلایل مختلفی از جمله   تحریم کانال‌های مالی، ترس طرف‌های خارجی از مجازات‌های تحریم کنندگان و... رخ داده و این حوزه عملاً به طور غیرمستقیم تحت تحریم قرار گرفته است. در چنین شرایطی بخش خصوصی این  ظرفیت  را  دارد که با دور زدن تحریم‌ها بتواند در این زمینه به دولت و کشور یاری‌رسانی کند.

این گزارش در ادامه تاکید کرده است که ورودبخش خصوصی به واردات واکسن ممکن است موجب افزایش قیمت، افزایش ریسک سلامت کالای وارداتی، تغییر در اولویت بندی واکسیناسیون و .. شود. بنا براین لازم است که این موراد مورد توجه قرار گیرند.

بیشتر بخوانید

هرگونه تزریق واکسن خارج از سند ملی واکسیناسیون و براساس پرداخت هزینه می‌تواند باعث احساس تبعیض و بی عدالتی در جامعه شود و این امر هم مسئولیت پذیری مردم را در مبارزه برای ریشه کنی بیماری از طریق رعایت بهداشت فردی تحت تأثیر قرارخواهد داد و هم سرمایۀ اجتماعی حاکمیت را به شدت آسیب پذیر خواهد کرد.

بخش خصوصی صرفا در مرحله واردات واکسن فعال خواهد بود و تمامی محموله‌های وارداتی باید در اختیار دولت قرار گیرد.

توزیع واکسن نیز باید صرفاً توسط دولت(وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی )، در چارچوب سند ملی واکسیناسیون  کشور و به صورت رایگان و عمومی صورت گیرد.

ورود شرکت‌های مختلف به عرصه واردات واکسن این تردید را ایجاد می کند که برخی واردکنندگان به دلیل کسب سودهای کلان اقدام به واردات کالاهای تقلبی کنند. اخیراً پلیس بین‌الملل(اینترپل ) نیز اعلام کرده است که هزاران دوز واکسن تقلبی در چین و آفریقا کشف شده و ضمن اشاره به گستردگی و اکسن‌های تقلبی توزیع شده در جهان، آمار اعلامی را قله کوه یخ دانسته است. از همین روسازوکار نظارت بر قیمت و کیفیت محصولات توسط وزارت بهداشت باید به صورت شفاف و تعریف شده باشد . به طوری که قیمت و کیفیت واکسن‌های وارداتی توسط بخش خصوصی را تضمین نماید.

متن کامل این گزارش در انتهای این خبر در دسترس است.

 

دریافت فایلdownlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف