گزارش مجمع جهانی اقتصاد
مشاغل پساکرونایی در 5 سال آینده

مجمع جهانی اقتصاد در یک گزارش تحلیلی و آماری به ارائه تصویری از مشاغل آینده برای پنج سال آتی در پساکرونا پرداخته است. براساس این گزارش کارفرمایان انتظار دارند که تا سال 2025، شغل های اضافی به طور فزآینده از 15.4 درصد نیروی کار به 9 درصد کاهش یابد و مشاغل نوظهور از 7.8 درصد به 13.5 درصد کل کارکنان برسد.

  • کد خبر: 2372
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 15 ارديبهشت 1400 - 14:38

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، براساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد(World Economic Forum)، پس از سال ها رشد نابرابری درآمد، نگرانی در مورد جایگزینی مشاغل فناوری محور و افزایش اختلاف طبقاتی اجتماعی در سطح جهانی، شوک های بهداشتی و اقتصادی سال 2020 به دلیل این رکود اقتصادی در فقر شدید قرار گیرند و میلیون ها نفر در سطح جهان شغل و معیشت خود را از دست بدهند.
 برخلاف سال های گذشته، ایجاد شغل کُند شده با حذف شغل سرعت می گیرد.کارفرمایان انتظار دارند که تا سال 2025، شغل های اضافی به طور فزآینده از 15.4 درصد نیروی کار به 9 درصد کاهش یابد و مشاغل نوظهور از 7.8 درصد به 13.5 درصد کل کارکنان برسد.
از مشاغل نوظهور در حوزه هایی همچون داده و هوش مصنوعی، رایانش ابری، متخصصان بازاریابی و فروش دیجیتال را می توان نام برد. علیرغم رکود اقتصادی کنونی، اکثر کارفرمایان ارزش سرمایه گذاری برروی سرمایه انسانی را فهمیده اند. شرکت ها باید اندازه گیری و استفاده از معیارهای زیست محیطی، اجتماعی و حاکمیتی و مطابق با سرمایه های انسانی و اجتماعی خود، با اقدامات جدید مالی سرمایه گذاری بهتری انجام دهند.

بخش دولتی باید با پشتیبانی قوی تری برای جذب مجدد نیروها و افزایش کارگران و افراد در معرض خطر یا بیکار ارائه دهند. یادگیری و آموزش آنلاین خصوصا برای افراد شاغل و کسانی که جویای کار هستند، چهار برابر شده است. برای دولت ها مهم است که پیامدهای طولانی مدت بازار را در حفظ و پس گرفتن یا تا حدی ادامه حمایت شدید از دستمزدها و حفظ مشاغل در نظر بگیرند.
متن کامل این گزارش از سوی سازمان امور اداری و استخدامی ترجمه و تدوین شده است. چکیده فارسی و متن اصلی آن قبلا در صفحه آمار و گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا منتشر شده بود.
متن کامل این گزارش در انتهای این خبر در دسترس است.

دریافت فایلdownlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف