ادامه مهلت زمانی ثبت‌نام برای کسب‌وکارها
چند بنگاه برای گرفتن وام کرونا نام‌نویسی کردند؟

پرداخت تسهیلات به واحدهای آسیب‌دیده از کرونا ادامه دارد؛ تاکنون بیش از 391 هزار مورد ثبت نام بنگاه برای دریافت وام کرونا در سامانه کارا انجام شده که در مجموع حدود 775 هزار نفر شاغل را در بر می‌گیرد.

  • کد خبر: 238
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 10 شهريور 1399 - 11:45

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir) به نقل از مهر، پس از شیوع ویروس کرونا و تبعات ناشی از آن بر اقتصاد کشور که منجر به تعطیلی یا نیمه‌تعطیلی بنگاه‌ها شد، دولت تصمیم به ارائه تسهیلات به کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا گرفت.

در همین راستا، با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی و نظام بانکی، مقرر شد صاحبان مشاغل در 14 رسته شغلی برای دریافت وام مربوط به کرونا، در سامانه کارا ثبت نام کنند.

البته وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یک میلیون واحد اقتصادی آسیب دیده از کرونا را شناسایی و با ارسال پیامک، آنها را مشمول دریافت تسهیلات حمایتی کرونا اعلام کرد. در ادامه نیز وزارت کار اعلام کرد که کسب و کارهای فاقد بیمه و کد کارگاهی می‌توانند برای دریافت تسهیلات ثبت‌نام کنند.

پرونده های وام

آخرین پیگیری‌ها حکایت از آن دارد که تاکنون بیش از 391 هزار مورد ثبت نام بنگاه برای دریافت وام کرونا در سامانه کارا انجام شده که در مجموع حدود 775 هزار نفر شاغل را در بر می‌گیرند.

اقدامات مربوط به بررسی پرونده این 391 هزار بنگاه از سوی 13 دستگاه اجرایی انجام و مشخص شد این پرونده‌ها مجموعاً 11 هزار و 200 میلیارد تومان تسهیلات را در برمی‌گیرند. همچنین تاکنون در مجموع حدود 115 هزار نفر از شاغلین غیررسمی برای دریافت تسهیلات کرونا ثبت‌نام کرده‌اند که مبلغ 151 میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده است.

آسیب‌دیدگان از کرونا

تاکنون 848 زیر رسته شغلی به شدت آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا شناسایی شده است. تعداد بنگاه‌های آسیب دیده ذیل 14 رسته منتخب 3 میلیون واحد است که 1.3 میلیون واحد آن بیمه شده و دارای کد کارگاهی و 1.7 میلیون واحد فاقد بیمه و کد کارگاهی هستند. همچنین در این واحدها 2.8 میلیون نفر بیمه شده و 3 میلیون نفر فاقد بیمه مشغول به کار هستند.

تسهیلات مورد نیاز

با توجه به آمار متقاضیان و پرونده‌های ثبت نام شده در سامانه کارا و با توجه به رسته‌های آسیب دیده، جمع تسهیلات مورد نیاز، 23 هزار و 500 میلیارد تومان است که 20 هزار میلیارد تومان آن مربوط به کسب و کارهای دارای بیمه و نیز شاغلان غیررسمی فاقد بیمه است. براساس امار ارائه شده، 3 هزار و 500 هزار میلیارد تومان نیز به 108 شرکت بزرگ حمل و نقل عمومی مسافر برون شهری اعم از هوایی، ریلی و دریایی اختصاص یافته است.

زمان مهلت ثبت‌نام وام

در این بین، با توجه به اینکه سازوکار ثبت‌نام صاحبان مشاغل در سامانه کارا از 30 اردیبهشت‌ماه آغاز شده بود، چندی پیش مهلت ثبت‌نام به اتمام رسید؛ اما به دلیل ابعاد گسترده آسیب‌های کرونا، کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، مهلت ثبت نام وام کرونا را تمدید کرد. در همین ارتباط مقرر شد، صاحبان مشاغل بیمه شده تا 15 شهریور و صاحبان مشاغل فاقد بیمه تا پایان شهریور مهلت ثبت‌نام داشته باشند.

آنچه باید درباره وام‌های کرونایی بدانید:

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف