رئیس اتحادیه صنف کفاشان دستدوز تهران خبر داد:
افزایش دو برابری اجاره کارگاه‌ها و کاهش 50 درصدی درآمد کفاشان در دوران کرونا

رئیس اتحادیه صنف کفاشان دستدوز گفت: بر اثر کرونا از 6 هزار واحد صنفی تولید کفش دستدوز در تهران حداقل 50 درصد فعالان این حوزه در سال گذشته بیکار شده‌اند و در سال جدید هم با وجود تعطیلات فراگیر طولانی کرونایی نتوانسته‌اند کسب‌وکار خود را نجات دهند.

  • کد خبر: 2430
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 22 ارديبهشت 1400 - 10:59

رسول شجری در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا گفت: کفاشان دستدوز قبل از شیوع کرونا در شرایط خوبی قرار نداشتند و با اپیدمی این بیماری و تعطیلی‌های پیاپی به ورشکستگی رسیده‌اند.

او افزود: در صنف ما 6 هزار واحد صنفی در تهران وجود دارد که همگی بین 50 تا 60 درصد خسارت متحمل شده‌اند. همچنین 50 درصد شاغلان این کسب‌وکار سال گذشته بیکار شده‌اند و به پیک موتوری و مسافرکشی روی آورده‌اند.

او ادامه داد: نیمی از همکاران ما بر اثر تعطیلی‌های کرونایی سرگردان شده‌اند و افزایش هزینه‌ها در سال جاری مانع از ادامه به کار بسیاری شده است.

بیشتر بخوانید

شجری گفت: متاسفانه مالکان کارگاه‌ها افزایش 25 تا 30 درصدی اجاره را که از طرف دولت به عنوان حداکثر میزان افزایش اجاره تعیین شده بود، به عنوان کف افزایش اجاره در نظر گرفتند و بسیاری از آن ها اجاره‌ها را تا 100 درصد افزایش دادند. بهه مین دلیل بسیاری از همکاران ما مجبور به تخلیه کارگاه و تعطیلی کار شدند.

او گفت: سال گذشته دولت به مشاغل آسیب دیده وام داد. البته مبلغ وام چندانی نبود که همه خسارت‌ها را جبران کند اما با این وجود برخی از همکاران ما که وام را گرفته‌اند توانسته‌اند در دوره تعطیلی‌ها دوام بیاورند و فعلا منتظریم تا ببینیم اوضاع چگونه پیش می‌رود.

او توضیح داد: بیش از 30 درصد از کفاشان دستدوز مستاجر هستند و با تعطلیلی 50 روزه اخیر در شرایط بسیار بدی قرار گرفته‌اند و امکان پرداخت اجاره‌ها و تامین هزینه‌های تولید را ندارند.

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف