گزارش تراکنش‌های شاپرک در ماه گذشته منتشر شد
آمار خریدهای کارتی مردم در فروردین 99

در فروردین ماه امسال با تداوم شرایط کرونایی، مردم تا حد قابل توجهی کمتر از اسفندماه سال گذشته خرید کردند اما با این اوصاف دادوستدهای کارتی دراین ماه بیش از دو برابر فروردین 99 بوده است.

  • کد خبر: 2438
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 22 ارديبهشت 1400 - 12:00

به گزارش پایگاه‌ اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا تازه‌ترین گزارش تراکنش‌های کارتی شاپرک نشان می‌دهد که در فروردین‌ماه امسال بیش از 2 میلیارد و 818 میلیون تراکنش کارتی انجام شده که ارزش این تراکنش‌ها در مجموع بیش از 410 هزار میلیارد تومان بوده است.

این آمارها نشان می‌دهد که خریدهای کارتی مردم در فروردین ماه امسال در مقایسه با اسفندماه سال گذشته که دوران پیک خریدهای عیدانه بود،  12/76 درصد در تعداد و 29/47 درصد در ارزش کمتر شده است.

همچنین در مقایسه با فروردین سال 99 نیز تفاوت‌های قابل توجهی وجود دارد. سال گذشته در فروردین ماه به واسطه تعطیلی‌های گسترده در سراسر کشور و نگرانی مردم از حضور در بازارها ، آمار تراکنش‌های کارتی تقریبا نصف تراکنش‌های امسال بود.

سال گذشته مردم در فروردین ماه کمتر از دو میلیارد بار خرید کارتی داشتند و ارزش خریدها نیز به 200 هزار میلیارد تومان هم نرسید. تراکنش‌های بانکی امسال در مقایسه با فروردین‌ماه سال گذشته از نظر تعدادی و ریالی به ترتیب 46/65 درصد و 107/53 درصد رشد داشته است.

تاثیر کرونا بر افزایش تراکنش‌های کارتی

مرور کلی روند تغییرات تراکنش‌ها در چند سال اخیر نشان می‌دهد که با ثابت نگاه داشتن میزان تورم، خریدهای عمومی افزایش داشته است. در واقع به بیان دقیق تر باید گفت تمایل مردم به استفاده از کارت‌های شتابی در معاملات روزمره افزایش پیدا کرده است. این موضوع در سه ماه پایانی سال 98 و کل سال 99 به واسطه شیوع کرونا و نگرانی عمومی از استفاده از اسکناس و پول نقد، نمود بیشتری دارد که در نمودار نیز مشخص است و سیر صعودی یکباره را ایجاد کرده است.

باید توجه داشت که در ببری مقایسه‌ای آمارها، تعطیلی بازارها در بخش‌هایی از ایام سال 99 لحاظ شود.

 

بیشتر بخوانید

 

متن کامل گزارش شاپرک در انتهای این گزارش در دسترس است.

 

دریافت فایلdownlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف