مدیرکل سازمان امور دانشجویان خبر داد:
کاهش درخواست انتقال دانشجویان ایرانی از خارج کشور در دوران کرونا

مدیرکل امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان گفت: درخواست انتقال دانشجویان ایرانی از دانشگاه های خارج از کشور به داخل، با توجه به شرایط کرونا و مجازی شدن آموزش دانشگاه های دنیا با کاهش یافته است.

  • کد خبر: 2472
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 26 ارديبهشت 1400 - 16:50

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از ایرنا، روز یکشنبه سازمان امور دانشجویان، جاماسب نوزری ارایه خدمات الکترونیکی به دانشجویان را در شرایط کرونا مهم دانست و اظهار داشت: بستر سامانه سجاد این امکان را به ما داد که در شرایط دشواری مانند کرونا بتوانیم خدمات خودرا بدون توقف ادامه دهیم و مشکلی در پاسخ به درخواست های دانشجویان و دانش آموختگان نداشته باشیم.

وی تاکید کرد: انجام موارد درخواستی  دانشگاه ها به شیوه الکترونیکی مانند پرونده های مطرح در شورای موارد خاص، به رسیدگی به این پرونده ها سرعت بخشیده است.

این مسوول در سازمان امور دانشجویان یادآور شد: در سال 99 تعداد 948 پرونده کمیسیون موارد خاص مورد رسیدگی قرار گرفت که با توجه به تعداد پرونده های شورای موارد خاص در سال 92 که 328 پرونده بوده است، تعداد پرونده های  مورد بررسی در سال 99 نسبت به سال 92 نزدیک به سه برابر رشد داشته است.

نوزری استفاده از سامانه سجاد را در افزایش صحت و درستی مدارک تحصیلی موثر دانست و گفت: در نتیجه استفاده از این سامانه، بسیاری از رفت و آمدها و مسافرت های شهری و بین شهری جهت تایید مدارک تحصیلی برای ترجمه حذف شد که رضایت بالای مخاطبان را به همراه داشت.

وی افزود: هم اکنون فرآیند میهمانی و انتقال دانشجویان از مرحله ثبت نام تا موافقت دانشگاه های مبدا و مقصد از طریق سامانه سجاد انجام می شود؛ در سال 99 حدود 11 هزار درخواست در بستر سامانه سجاد مورد بررسی و پاسخگویی قرار گرفت.

 

بیشتر بخوانید:

وی ادامه داد: همچنین درخواست انتقال دانشجویان ایرانی از دانشگاه های خارج به داخل، با توجه به شرایط کرونا و مجازی شدن آموزش در اکثر دانشگاه های دنیا، با کاهش روبه رو شد و تعداد پرونده های مورد بررسی در این زمینه در سال 99 برابر با 88 درخواست بوده است.

مدیرکل امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان گفت: اصلی ترین رویکرد و خط مشی این اداره کل، سیاست گذاری کلان، تفویض اختیار و تمرکززدایی از انجام امور خدمات آموزشی، رفاهی و انضباطی به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به ویژه دانشگاه های معین استان ها و پرداختن به نظارت بر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی است.  

نوزری استفاده از سامانه سجاد برای هریک از خدمات و تفویض اختیار و تمرکززدایی را از برنامه های در حال اجرای این اداره کل در سال 1400 دانست و اظهار داشت: آیین نامه های مربوط به شورای بررسی موارد خاص بازنگری شد که با تفویض اختیار به شوراهای دانشگاهی و استانی همراه بوده و این آیین نامه برای اجرا ابلاغ شده است.

وی افزود: آیین نامه انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور به دانشگاه های داخل نیز بازنگری و با افزایش اختیار و تسهیل امر در انتقال به دانشگاه ها ابلاغ شده است. آیین نامه همیار دانشجو و آیین نامه میهمانی و انتقال دانشجویان دوره های کاردانی و کارشناسی نیز تهیه و بازنگری آنها انجام شد که به زودی به دانشگاه ها ابلاغ می شود.

برچسب‌ها

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف