کرونا روش‌های پرداخت را در دنیا تغییر داد
پول نقد در آستانه انقراض؟

شیوع کرونا در سال 2020 و تداوم آن در 2021 نیز موجب شده تا استفاده از سیستم‌های آنلاین پرداخت به جای استفاده از پول نقد، رشد بسیار قابل توجهی داشته باشد و به مرز 1000 میلیارد تراکنش نیز نزدیک شود که بی سابقه است. در سال 2019 پرداخت‌های غیرنقدی کمی بیش از 700 میلیارد مورد بوده است.

  • کد خبر: 2473
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 26 ارديبهشت 1400 - 13:48

به گزارش پایگاه‌ اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا منطقه آسیا-اقیانوسیه در سال 2019 توانست با رشد 25 درصدی و پیشی گرفتن از اروپا و آمریکای شمالی، در تراکنش‌های غیرنقدی به پیشرو این حوزه در دنیا تبدیل شود. بررسی‌ها نشان داده است که «گسترش ابزارهای پرداخت موبایلی» و « افزایش استفاده از کیف پول‌های دیجیتالی» اصلی‌ترین عامل رشد تراکنش‌های غیرنقدی در ایـن منطقه بوده است.

 پیش از این مهران محرمیان، فناوری‌ها نوین بانک مرکزی ایران نیز اعلام کرده بود استفاده مردم از اسکناس در دوران شیوع کرونا به میزان چشمگیری کاهش پیدا کرده و در عوض ابزارهای پرداخت نوین از سوی مردم مورد توجه قرار گرفتند. به گفته این مقام، تعداد تراکنش‌های شبکه پرداخت در ایران در هر ثانیه به بیش از 6 هزار تراکنش می‌رسد.

بر اساس نظرسنجی‌هایی که موسسه بین‌المللیCapgemini  در ماه آوریل (ماه گذشته میلادی) انجام داده است، بیش از 38 درصد پاسخگویان در دوران قرنطینه‌شان یک ارائه دهنده سرویس پرداختی جدید پیدا کرده‌اند و ممکن است آن را جایگزین سرویس قبلی کنند.

 

بیشتر بخوانید

 

رشد پرداخت‌های دیجیتال در گروه‌های سنی مختلف

به طور کلی شرایط کنونی حاصل از شیوع ویروس کرونا باعث تغییر رفتار نسل‌های مختلف به سمت کانال‌ها و روش‌های پرداخت دیجیتال شده است. حتی افراد بالای 56 سال که عمدتا با فعالیت‌های دیجیتال سر و کار ندارند هم گفته‌اند که در دوران قرنطینه، پرداخت‌هایشان را از طریق کانال‌های دیجیتال انجام داده‌اند. میزان استفاده این افراد از کانال‌های دیجیتال در دوران کرونا، 41 درصد رشد داشته است.

افراد 40 تا 55 سال نیز 51 درصد بیشتر از کانال‌های پرداخت دیجیتال استفاده کرده‌اند. این میزان در میان افراد 18 تا 39 سال با رشدی 61 درصدی همراه بوده است. در مجموع، افراد با شیوع ویروس کرونا تا 53 درصد بیشتر از کانال‌های دیجیتال استفاده کرده‌اند. 

 

تهدیدهای پرداخت دیجیتال در پساکرونا

پس از دوران کرونا، به دلیل نااطمینانی‌ها و تغییر رفتار مصرف‌کننده، کلاهبرداری‌ها شکل و شمایل جدیدی پیدا می‌کنند. با انجام هرچه بیشتر پرداخت‌ها به صورت دیجیتالی و تغییر زیرساخت‌ها به سیستم‌های باز، آسیب‌پذیری افزایش پیدا می‌کند. این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که شرکت‌ها برای ارائه تجربه بدون اصطکاک به مشتری تحت فشار قرار دارند.

 از جمله عواملی که می‌تواند شرایط را برای تقلب تسهیل کند این است که برخی اقدامات رگولاتوری ممکن است احتمال کلاهبرداری را بیشتر کند. در بریتانیا چنین غارت و چپاول‌هایی منجر به دزدیدن مبلغی معادل بیش از 1.3 میلیون دلار شده است. از طرف دیگر باتوجه به اینکه مصرف‌کنندگان بیشتر و بیشتر در معرض مهندسی اجتماعی (دستکاری روانی) قرار می‌گیرند، باید گفت که حملات فیشینگ نیز رو به افزایش است.

به طور کلی تحول پرداخت، امری اجتناب‌ناپذیر است و شیوع ویروس کرونا عاملی شد تا تحول دیجیتال را سرعت ببخشد.

68 درصد بانک‌ها عنوان کرده‌اند که در صورت عدم تغییر و تحول و تطابق خود با شرایط فعلی، مشتریان و چشم‌انداز کنونی‌شان را از دست خواهند داد. همچنین به گفته 50 درصد مدیران بانکی، زیرساخت‌های موروثی بزرگترین چالش برای پذیرش بانکداری باز است.

 

چشم‌انداز کاربران کیف‌ پول‌های دیجیتال

تعداد کاربران کیف پول‌های دیجیتالی در حال افزایش است و از 2.3 میلیارد نفر در سال 2019 به حدود 4 میلیارد نفر در سال 2024 خواهد رسید که تقریبا نیمی از جمعیت کل دنیا را شامل می‌شود. در بخشی از نظرسنجی انجام‌شده، مصرف‌کنندگان «سرعت انجام تراکنش» و «پرداخت در هر زمان و هر مکان» را به‌عنوان دو عامل اصلی در انجام پرداخت از طریق کیف پول‌های دیجیتالی و اپلیکیشن‌های موبایلی مبتنی بر کدهای کیوآر اعلام کرده‌اند.

 

گزارش کامل مجموعه «راه پرداخت» در پایان این گزارش در دسترس است.

دریافت فایلdownlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف