عضو اتاق ایران خبر داد
کاهش 40 درصدی تقاضا در بازارهای داخلی

نایب رییس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران گفت: بازرگانی داخلی آسیب جدی دیده و کاهش تقاضا نسبت به پیش از کرونا بیش از 40 درصد بوده است.

  • کد خبر: 2476
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 27 ارديبهشت 1400 - 10:31

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از ایلنا، اسماعیل یزدان پناه گفت:‌ بازرگانی داخلی بسیار به توانایی‌ مردم وابسته است اما متاسفانه قدرت خرید بسیار کم شده و به همین میزان نیز تقاضا در بازارهای داخلی کاسته شده است.

او افزود: در کل دو موضوع مهم به بازرگانی داخلی ما آسیب زد؛ نخست کرونا است که به بسیاری از کسب‌وکارها و مشاغل آسیب زده و برخی از مشاغل تا 95 درصد آسیب متحمل شده‌اند و موضوع دوم نیز، نرخ ارز است که در یکی دو سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته است.

 

بیشتر بخوانید:

نایب رییس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران با اشاره به کاهش قدرت خرید مردم گفت: با توجه به اینکه موضوع انتخابات را در پیش داریم، وضعیت بازار کمی آرام‌تر پیش می‌رود اما همچنان در رکود است، تقاضا کاهش داشته است. کرونا و تورم عوامل مهمی برای کاهش تقاضا بوده‌اند برای مثال وقتی مجالس و رفت‌وآمدها کاهش داشته حتی بر مصرف و تقاضای پوشاک هم تاثیرگذار است. در بخش‌های مختلف همین تاثیر وجود دارد، از طرف دیگر قدرت خرید مردم کم شده و سعی می‌کنند در زمان اپیدمی با توجه به اینکه درآمدشان کم شده و تورم بیشتر شده، هزینه‌های خود را مدیریت کنند. طبیعی است که این مساله باعث رکود در بازار خواهد شد.

یزدان پناه اضافه کرد: بازرگانی داخلی آسیب جدی دیده و کاهش تقاضا نسبت به پیش از کرونا بیش از 40 درصد رسیده است. کسب‌وکارهای خرد که محصولات آنها نیاز اساسی نیست واقعا آسیب جدی دیدند. البته در همه جای دنیا به این شکل بوده اما در کشور ما به واسطه تحریم و تورم آسیب‌ها بیشتر بوده است.

وی افزود: ما نیاز به یک همدلی داریم، لازمه مواجهه با تحریم این است که قوانین دست‌ و پاگیر و بوروکراسی‌های پیچیده که خود به عنوان یک تحریم مضاعف عمل می‌کنند را کنار بگذاریم و در امور تجاری کشور تسهیل ایجاد کنیم تا در جامعه آرامش به وجود آمده و این بحران را پشت سر بگذاریم. ضمن اینکه تحریم‌ها بی‌تاثیر شده و با نگاه به داخل می‌توانیم از این پیچ عبور کنیم، امیدوارم تا پایان سال بتوانیم از بحران کرونا هم عبور کنیم.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف