گزارش بنیاد مک‌کنزی درباره تحولات شغلی ناشی از کرونا منتشر شد
آینده کار بعد از کووید 19

شیوع ویروس کرونا طی سال 2020 بازارهای جهانی را مختل کرد. عواقب کوتاه‌مدت این همه‌گیری ناگهانی و اغلب شدید بود. میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا به مرخصی‌ اجباری رفتند یا شغل خود را از دست دادند. گروه دیگر که خوش‌شانس‌تر بودند بعد از تعطیلی دفاتر کاری، فعالیت خود را در خانه از سر گرفتند. در مقابل فعالیت بسیاری از افراد دیگر با وجود نیاز به حضور فیزیکی مکرر در محل کار و تماس با افراد دیگر، ضروری به شمار می‌رفت. گزاش‌های متعدد نشان داه با این اوضاع آینده کار در جهان پساکرونا آینده متفاوتی خواهد بود.

  • کد خبر: 2505
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 28 ارديبهشت 1400 - 17:10

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا بنیاد جهانی مک‌کنزی در سه مجموعه گزارش، موضوع «آینده کار بعد از کووید19» و جنبه‌های اقتصادی پساکرونا را بررسی کرده است. در نخستین گزارش، تاثیر پایدار شیوع ویروس کرونا بر تقاضای کار، ترکیب مشاغل و مهارت‌های نیروهای کار در هشت کشور با مدل‌های متنوع اقتصادی و بازار کار ارزیابی شده است. چین، فرانسه، آلمان، هند، ژاپن، اسپانیا، انگلستان و ایالات متحده آمریکا هشت کشوری هستند که تقریبا نیمی از جمعیت جهان و همچنین 62 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهند. اگرچه این تحقیق در رابطه با این هشت کشور انجام شده است، اما جلوه‌های مشابهی در دیگر کشورها از جمله ایران نیز می‌تواند داشته باشد.

 

بزرگترین ضربه به مشاغلی که نیاز به حضور فیزیکی دارند

 قبل از کووید19، بزرگترین اختلال‌ها در کار مربوط به فن‌آوری‌های جدید و رشد روزافزون روابط تجاری بود. اما کووید19، برای اولین بار، اهمیت بعد فیزیکی کار را پررنگ کرد. در گزارش مک‌کنزی تاکید شده است مشاغلی که نیاز به مجاورت فیزیکی بالا دارند، احتمالا پس از همه‌گیری بیشترین تحول را شاهد خواهند بود و مدل‌های کسب و کار آنان تغییراتی خواهد داشت.

 اختلالات کوتاه‌مدت یا اختلالات بالقوه بلندمدت ناشی از کووید19 در عرصه‌هایی که به حضور فیزیکی بالا نیاز دارند، متفاوت است. با این حال در طول بیماری همه‌گیر کرونا، اثرات ویروس بر بخش‌هایی که بالاترین نیاز به حضور افراد را دارد، بسیار مخرب بوده است.

 

مهاجرت از مشاغل خدمات‌محور

 برای مثال بخش مراقبت‌های پزشکی، مراقبت‌های شخصی، خدمات به مشتریان در محل یا صنعت گردشگری بیشترین تاثیر را از همه‌گیری داشته‌اند. در بلندمدت، حیطه‌های کاری که به مجاورت بالای افراد نیاز دارند احتمالا با مشکلات بیشتری نیز همراه خواهند بود. برای «مجاورت» مثال‌های بیشتری نیز وجود دارد. برای مثال: افرادی که در خرده‌فروشی‌ها با مشتریان متعدد روبه‌رو هستند یا آنهایی که خدمات در محل ارایه می‌دهند. بانک‌ها، دفاتر پستی و مشاغل دیگری که به حضور مکرر افراد و تعامل با مشتریان متعدد نیاز دارد نیز در زمره مشاغلی قرار می‌گیرند که در طول همه‌گیری بیشترین تاثیر را از این ویروس خواهند گرفت. به عنوان مثال بسیاری از این مشاغل به عرصه تجارت الکترونیک یا سایر معاملات دیجیتال مهاجرت کرده‌اند، تغییر رفتاری که به احتمال قوی در آینده نیز باقی خواهد ماند.

بیشتر بخوانید

کاهش تقاضای نیروی کار در صنعت گردشگری

 بخش دیگری که با تحول همراه خواهد بود به حوزه گردشگری و افراد مشغول در این حوزه مربوط می‌شود: کارگران هتل‌ها، رستوران‌ها، فرودگاه‌ها و اماکن تفریحی از جمله افرادی هستند که بیشترین تعامل رو در رو با افراد دیگر را دارند.

کووید19 در طول سال 2020 بسیاری از اماکن تفریحی و گردشگری را به تعطیلی کشاند و فعالیت خطوط هوایی را به شکل محسوسی کاهش داد. این موارد در حالی آثار کوتاه‌مدت شیوع کرونا بوده‌اند که در بلندمدت تغییر به سمت دورکاری، اتوماسیون برخی مشاغل از جمله خدمات ارایه غذا، ممکن است تقاضای نیروی کار در این عرصه را کاهش دهد.

 

دورکاری ماندگار می‌شود

فضای کار اداری مبتنی بر رایانه شامل دفاتر کوچک و بزرگ یا فضای کاری اداری در بیمارستان‌ها، دادگاه‌ها و کارخانه‌ها بخش دیگری است که از ویروس کرونا تاثیر چشم‌گیر گرفته است. کار در چنین عرصه‌هایی به مجاورت فیزیکی نسبتا کم با دیگر افراد نیاز دارد. این بخش بزرگترین عرصه در اقتصادهای پیشرفته است که تقریبا یک‌سوم اشتغال را تشکیل می‌دهد. تقریبا همه کارهایی که توانایی انجام شدن از راه دور را دارند، در این عرصه‌ قرار دارند. در بسیاری از کشورها تمایل به دورکاری از سوی مقامات رسمی نیز عنوان شده است.

 

چین و هند بزرگترین عرصه‌های کار در فضای باز

عرصه تولید و نگهداری در فضای باز شامل سایت‌های ساختمانی، مزارع، محوطه‌های مسکونی و تجاری و سایر فضاهای بیرونی از جمله کارهایی هستند که در کشورهای در حال توسعه سهم بیشتری دارند. کووید19 در این عرصه‌ها اثرگذاری محدودی داشته است زیرا کار در این مشاغل نه تنها در فضای باز انجام می‌شود بلکه نیاز به مجاورت کمی با افراد دارد. این مشاغل بزرگترین عرصه‌های کاری در چین و هند را تشکیل می‌دهند و چیزی بین 35 تا 55 درصد نیروی کار این کشورها در این عرصه‌ها مشغول به کار هستند. 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف