گزارش سومین اجلاس دانشگاه‌های پزشکی
درآمد بیمارستان‌ها در ایام کرونا نصف شد

مشکلات بودجه‌ای بیمارستان‌ها در دوران کرونا در حالی روبه فزونی گذاشته که براساس گزارش رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران، درآمد بیمارستا‌ن‌ها در چند ماه اخیر نصف شد.

  • کد خبر: 254
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 11 شهريور 1399 - 12:23

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، جلیل کوهپایه زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی با اشاره به کاهش 50 درصدی درآمد حاصله از بیمارستان‌ها در دوران کرونا تاکید دارد: 10 درصد از تعهدات بیمه‌ها در دوران کرونا نیز احصاء نشده است. از دید روسای دانشگاه‌ها که در این اجلاسیه به بحث و رأی گذاشته شد، یکی از موارد قابل توجه در دوران کرونا بحث ترمیم بودجه افت‌های درآمدی بیمارستان‌ها و عدم جبران آن است. پیش‌تر سایت کرونومی در گزارشی اختصاصی براساس گفته‌های رجبعلی درودی، استادیار اقتصاد سلامت دانشگاه تهران اطلاع داده بود که مجموع بار اقتصادی مستقیم و غیرمستقیم کرونا برای نظام سلامت ایران تا 26 مرداد امسال، بیش از 18 هزارمیلیارد تومان بوده است.

در گزارش ارایه شده در این اجلاسیه تصریح شده تعدادی از بیمارستان‌ها با توجه به شروع فصل پاییز با کمبود نیروی انسانی مواجه هستند و به همین دلیل توجه به افزایش مجوز جذب نیروی انسانی جهت بیمارستان‌های تازه تاسیس و تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی باید مورد تاکید قرار گیرد. فعالان دانشگاهی و شاغل در کادر بیمارستانی همچنین امیدوارند بحث برداشت پرداخت‌های پلکانی نیز هر چه سریع‌تر به نتیجه برسد.

بحث پاداش‌ها از اعتبارات ناکافی و فرمول‌های نامتعادل توزیع بین حوزه‌های بهداشت و درمان از انتقادات دانشگاه‌ها دراین خصوص بود. از دیگر چالش‌های مطرح شده در این اجلاس می‌توان به موضوع ابلاغ هزینه‌های تمام شده درمان بیماران و جذب نیروی‌های متخصص برای شهرستان‌های تابعه اشاره کرد.

عدم تامین تجهیزات مورد نیاز مانند ونتیلاتور و سی تی اسکن از سوی هیئت امنای ارزی از دیگر مواردی است که روسای دانشگاه‌ها نسبت به آن گلایه و به گفته کوهپایه زاده متاسفانه ما در این زمینه دریافتی مناسبی نداشتیم، به ویژه که این مشکل در بیمارستان‌های تازه تاسیس قابل توجه است.

سومین اجلاس روسای دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور با هماهنگی معاونت درمان وزارت بهداشت به صورت  ویدئو کنفرانس برگزار شد. در این اجلاس، روسای دانشگاههای علوم پزشکی به بیان مسائل، مشکلات و کمبودهای موجود در حوزه تحت پوشش پرداختند.

 

ماجرای کاهش درآمد شدید بیمارستان‌ها

کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت نیز پیش‌تر کاهش شدید درآمد بیمارستان‌ها را تاکید کرده بود. او در گزارشی که روی خروجی سایت اطلاع رسانی وزارت بهداشت قرار گرفت، اعلام کرده بود: وزارت بهداشت اسفند 98 حدود سه هزار میلیارد تومان از یک منبع و 3500 میلیارد تومان از یک منبع دیگر یعنی در مجموع حدود 6500 میلیارد تومان از جاهای دیگر برای درمان کرونا هزینه کرد و بعد از آن تاکنون از حدود یک میلیون یورویی که از صندوق ذخیره ارزی اختصاص داده شد، حدود 30 درصد به وزارت بهداشت رسیده است. از منابع دیگری هم بین هزار تا دو هزار میلیارد تومان هزینه شده است.

از دید جهانپور این مبالغ به هیچ وجه کفاف هزینه های سنگین درمان بیمارن کرونا را نمی کند و بیمارستانها همچنان به شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی و به خصوص به پرسنل خود بدهکار هستند، البته با استفاده از این منابعی که داده شد از آمار 14 تا 18 ماه تاخیر در پرداخت کارانه ها به 8 تا 12 ماه تاخیر رسیده ایم. اگر دولت منابع دیگری از جمله بقیه یک میلیارد یورو برای درمان کرونا اختصاص دهد ممکن است کمک کننده باشد به شرط اینکه این حجم بیمار را هم نداشته باشیم.

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت تصریح کرده بود: همزمان اتفاق دیگری افتاده که با وجود افزایش هزینه ها چون نمی توانیم در اکثر بیمارستانها بیمار عادی پذیرش و بستری کنیم، درآمد اختصاصی بیمارستانها که حدود 60 درصد کل بودجه وزارت بهداشت بوده نیز به حدود صفر رسیده است. به گفته او وزارت بهداشت 6.5 میلیارد تومان درآمد از جاهای دیگر در اسفند و فروردین به میدان کرونا آورده و 60 درصد درآمد کل وزارت بهداشت هم حذف شده است.

همچنین براساس گزارش سایت خانه ملت، حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس هم چندی پیش از کاهش 80 درصدی درآمد بیمارستان‌ها در شرایط کرونایی خبر داده بود. به گفته او کمتر از 30 درصد از مبلغ یک میلیارد یورویی صندوق ذخیره ارزی اختصاص پیدا کرده که قرار است با دولت مکاتبه و علت آن اعلام شود. به گفته ناظران، علت کاهش درآمد بیمارستان‌ها در دوران شیوع کرونا ، ترس مردم از حضور در بیمارستان و عدم مراجعه برای بیماری‌های غیر کرونایی است.

 

مجوزهای جدید کرونایی وزارت بهداشت در راه است

در همین حال کامل تقوی نژاد، معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت در گزارشی (لینک) همسو با خواسته‌های روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی به وزیر بهداشت از مجوزهای جدید کرونایی وزارت بهداشت خبر داد.

معاون وزیر بهداشت در تشریح اقدامات صورت گرفته در حوزه پرستاری به صدور بخشنامه شماره 10683/209/د مورخ 24/12/1398 به موسسات تابعه وزارت بهداشت مبنی بر امکان ذخیره مرخصی استحقاقی استفاده نشده کارکنان مذکور درگیر در بحث مواجهه با ویروس کرونا که بر اساس نیاز و ابلاغ موسسه از مرخصی خود استفاده ننموده اند، اشاره کرد و گفته است: این بخشنامه در حال اجراست.

همچنین مکاتبه و رایزنی جهت تامین اعتبار و اخذ مجوز برقراری فوق العاده ویژه به کارکنان درگیر دربحث مقابله با کرونا با تاکید بر گروه پرستاری انجام شده و در این راستا مبلغ 500 میلیارد تومان به دانشگاههای علوم پزشکی تخصیص داده شده و به ذینفعان پرداخت صورت گرفته است.

تقوی تژاد به مکاتبه با سازمان اداری و استخدامی کشور و ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا جهت اخذ مجوزهای لازم در خصوص اعطای امتیازات ویژه در آزمونهای استخدامی به گروه پرستاری و درمانی درگیر در مبارزه با کرونا نیز تاکید دارد.

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی با بیان اینکه مجوزهای استخدامی بر اساس نیازسنجی نیروی انسانی، توسعه بیمارستانها و بخشهای بیمارستانی اخذ و توزیع می شود، گفته است:  در سال 1398 تعداد 4713 نفر در مشاغل پرستاری و تعداد 858 نفر ماما برای بکارگیری در بیمارستان های جدید و توسعه یافته و اتاق های زایمان(LDR) به صورت پیمانی استخدام شدند. مجوز استخدام 3000 نفر به صورت پیمانی نیز از سازمان اداری و استخدامی کشور دریافت شده است که 2500 نفر این مجوز به گروه پرستاری و 500 نفر سایر مشاغل اختصاص داشته و در حال رایزنی برای تامین اعتبار با سازمان برنامه و بودجه کشور هستیم.

تقوی‌نژاد تاکید دارد: در حال پیگیری دریافت مجوز برای برگزاری آزمون استخدام 2284 نفر نیروی قراردادی هستیم که بخش اعظم آن گروه پرستاری و مامایی است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران البته با اشاره به بحث انگیزشی کادر درمان، تصریح کرد: با توجه به کاهش فرانشیزها از دی ماه 98 و عدم پرداخت‌ها برای مقیم های سال 99 با مشکل روبرو هستیم.

کامل تقوی نژاد معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت در گزارشی به وزیر بهداشت در تشریح اقدامات صورت گرفته در حوزه پرستاری نیز عنوان کرده است:  این افزایش حقوق به کلیه کارکنان دولتی گروه پرستاری اعم از رسمی، پیمانی، طرحی، ضریب کا، پزشک خانواده و بیمه روستایی و همچنین نیروهای قراردادی کار معین تعلق گرفته و به طور میانگین یک میلیون و 200 هزار تومان به حقوق کارکنان اضافه شده است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف