وزارت کار: از کاهش تسهیلات گلایه داریم
بهترین راهکار ضد کرونایی برای کسب‌وکارها

در حالی که توجه به مشاغل خانگی بهترین راهکار در شرایط کرونایی در حوزه کسب‌وکارهاست، وزارت کار اعلام کرده از کاهش تسهیلات مشاغل خانگی گلایه دارد.

  • کد خبر: 260
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: جمعه 14 شهريور 1399 - 18:55

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، مهناز امامدادی، دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی با شبکه خبر سیما از کاهش 75 درصدی تسهیلات مشاغل خانگی خبر داد. به گفته او در شرایط فعلی بهترین راه حل معضل شغل‌های از دست رفته متاثر از کرونا، رجوع به مشاغل خانگی است. با این اوصاف امامدادی از طرح وزارت کار برای مشاغل خانگی در 31 استان در شرایط کرونایی خبر داد.

در همین حال خبرگزاری ایرنا از جزییات ثبت‌نام و اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی خبر داد.ثبت نام متقاضیان طرح توسعه ملی مشاغل خانگی از 6 شهریور با ظرفیت 54 هزار و 300 نفر همزمان با هفته دولت شروع شد و به مدت یک ماه (6 مهرماه) ادامه دارد. متقاضیان ثبت نام باید به سامانه مورد نظر (لینک) که به همین منظور طراحی شده است، مراجعه و نسبت به تکمیل فرم‌ها و اطلاعات مربوط اقدام کنند.

قبلا با هم در این باره خواندیم:

نکته: از دید ناظران و کارشناسان با شیوع پاندومیک ویروس کووید 19 مهمترین حیطه‌ای که متاثر از کرونا قرار گرفت، کسب‌وکارها و زیان و خسارت بسیاری از مشاغل ناشی از این بیماری بود که فشار زیادی را روی برخی از کسب وکارها وارد آورده بود. در این رهگذر، توجه به مشاغل خانگی و ارایه بسته‌های حمایتی از کسب‌وکارهایی که با تاثیر مستقیم این بیماری آسیب دیده اند، تا حد زیادی می‌تواند راهگشا باشد. حالا اما آمار رسمی نشان می‌دهد که با وجود تاکید سیاست‌گذار اعطای وام به مشاغل خانگی در راستای حمایت از مشاغل آسیب‌دیده، کاهش یافته است. به نظر می‌رسد توجه به طرح توسعه مشاغل خانگی در سراسر کشور قبل از هر چیز نیازمند توجه جدی و عملی سیاست‌گذار و البته هماهنگی دستگاه‌های اجرایی در این حوزه برای اجرای موفق طرح‌های اقتصادی ستاد مقابله با کرونا در راستای تامین موفق مالی طرح‌هاست. کارگروه مقابله با آثار اقتصادی کرونا البته همواره تاکید دارد با رصد موانع و چالش‌های پیش‌رو، مسائل و موانع را پیگیری و بیشترین تلاش را برای بهبود وضعیت کسب‌وکارها در شرایط سخت اقتصادی انجام خواهد داد.

 

پیام وزیر | تعاونی‌ها چگونه به مقابله با کرونا می‌آیند

محمد شریعتمداری، وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در پیامی به مناسبت هفته تعاون از تاثیرات کرونا بر تعاونی‌ها گفت.

  • محمد شریعتمداری |  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

امروزه جهان، با تبعات اقتصادی بیماری کوید 19 دست و پنجه نرم میکند و کشورهای زیادی در اثر تغییرات ناشی از این همهگیری در آستانه رکود تورمی به سر میبرند. در چنین شرایط عالمگیری، شرایط اقتصادی کشور در مواجهه با اژدهای هفت سر تحریم در اوضاع و احوالی پیچیدهتری به سر می­برد.  تعاونیها، به عنوان محمل پیادهسازی اقتصاد مردمی و مشارکتی میتوانند راه خروج ما از این بحران فراگیر باشند.

تجربیات گسترده در اقصی نقاط جهان در صد ساله اخیر نشان میدهد که تعاونیها میتوانند در ایجاد اشتغال پایدار ، محرومیت زدایی ،حفظ مشاغل موجود و ایجاد بازارهای محلی، کاهش آثار منفی رکود تورمی، نقشی موثر و پایدار ایفا کنند. آموختن این تجربیات میتواند برای ما راهگشا باشد، مشروط بر این که حمایت واقعی ارکان حاکمیت، نهادهای مردمی ، مدنی و همه بازیگران عرصه اقتصادی ایران را داشته باشد.

شرکت های تعاونی در ایران بخش مهمی از سهم اقتصادی کشور در تولید و خدمات را عهده دار هستند. عضویت بالغ بر 10میلیون نفر از مردم در شرکت های تعاونی و اشتغال مستقیم حدود 1.7میلیون نفر، نشان دهنده گستره عملکرد این بخش اقتصادی در ایران است بنابراین احیای اعتبار اقتصاد تعاونی و نیز توسعه زیر ساخت‌ها، متناسب با نیاز های روز شرکت های تعاونی دو شاخص عمده در جهت تقویت بخش خواهد بود.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با در نظر گرفتن دو رویکرد شفافیت و نو آوری در دوسال گذشته توانسته است اقدامات قابل توجهی را برای احیای اعتبار و تسهیل امور برای شرکت های تعاونی و اعضای آنها اجرا کند.

استفاده از ظرفیت تعاونیها ، ارائه و اجرای سیاستهای حمایتی برای تقویت توان این  بخش در سایرکشورها اعم از  توسعه یافته و در حال توسعه،  نتایج مثبت بسیاری داشته است. تعاونی ها نه تنها در کشورهایی مانند هندوستان، گواتمالا، برزیل و بنگلادش توانستند نقش مهمی در مبارزه با فقر ایفا کنند، بلکه در دورههای رکود تورمی در کشورهایی مانند فنلاند، آلمان و ایتالیا نیز، به عنوان  راه علاجی برای بحران بیکاری و  فقر، مصدر توجه سیاست گذاران و برنامه­ریزان اقتصادی قرار گرفتند.پس از دوره شکوفایی اوایل دهه 1980، در نیمه نخست دهه 1990، بیکاری و رکود در سراسر جهان گسترش یافت.

 راهکارهایی مثل افزایش هزینه عمومی و تزریق نیروی کار بیشتر به بخش عمومی، اثربخشی کافی را نداشت، بیکاری رشد سرسام­آوری داشت، امکان ایجاد اشتغال جدید برای دولتها بسیار محدود ، شکاف طبقاتی رو به تزاید و محرومیت اجتماعی و اقتصادی در اروپا به یک معضل اجتماعی وخیم تبدیل شده بود.

در این دوره، تعاونیها مورد توجه برنامهریزان قرار گرفتند. تعاونی‌های کارگری و مصرف از نیمه قرن نوزدهم به ویژه در انگلستان فعال بودند، با این وجود، در این دوره  بود که تعاونیهای کارگری، با هدف اداره امور شرکتهای درحال فروپاشی، یا بخشی از شرکتهای هنوز فعال و یا پیداکردن راه­های جدیدی برای اشتغال افرادی که براثر تغییر و تحولات اقتصادی، کار خود را از دست داده بودند، تشکیل شدند.

در انگلستان و سوئد، تعدادی بنگاه توسعه تعاونی، با پشتیبانی دولت محلی تشکیل شد که هدف آنها بسترسازی برای جلب همکاری کارگران به عنوان راهکاری برای ایجاد اشتغال و حفظ مشاغل بود.نگاهی به تجربه کشور های اروپایی توسعه یافته به تعاونی ها و فرهنگ تعاون، دلالت آشکاری است که تعاونی­ها با حمایت، تسهیلگری و مشارکت دولت مرکزی می­توانند، حتی در دوره­های رکود، از تعطیلی کارگاههای اقتصادی ممانعت کنند، سرمایه­های خرد را به کاربندند، شغل جدید خلق و دایره محرومیت را محدودتر کنند. خواه ناخواه  این راهی است که نیز ناگزیر از پیمودن آن خواهیم بود.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف