نخستین گزارش مرکز آمار پس از شیوع کرونا منتشر شد
جزییات کاهش رشد اقتصادی ایران

براساس گزارش رسمی مرکز آمار ایران که پس از همه گیری کرونا نخستین گزارش به حساب می‌آید، اقتصاد ایران در بهار امسال در یک وضعیت رکودی باز هم کوچک‌تر شد. پیش‌تر رئیس جمهور نیز این مساله را مطرح کرده بود.

  • کد خبر: 269
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 16 شهريور 1399 - 11:47

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، همزمان با شیوع پاندمیک کرونا در جهان بسیاری از اقتصادهای بزرگ با چالش عمیقی روبه‌رو شدند. چین که متهم نخست این پاندمیک جدید نام برده می‌شود، تنها قربانی بود که به سرعت توانست پس از یک دوره کوتاه مدت، شرایط عادی را به اقتصاد خود برگرداند و حتی آمار نشان می‌دهد فعالیت‌های اقتصادی با روند عادی از سر گرفته می‌شود.

دیگر کشورهای آسیایی همچون ژاپن و کره جنوبی شرایط بهتری نسبت به اروپا و امریکا دارند؛ طوریکه گزارش جدید اداره تحقیقات اقتصادی آمریکا در خصوص تاثیرات کرونا بر اقتصاد این کشور نشان می‌دهد اقتصاد این کشور همچنان با بدترین سقوط تاریخ خود روبرو است؛ به طوریکه اقتصاد آمریکا در سه ماهه نخست امسال 32 درصد کوچک شده است. این سقوط در حالی اتفاق افتاد که با اوج شیوع بیماری کرونا هزاران شرکت آمریکایی فلج شده و میلیون‌ها نفر شغل خود را از دست دادند. البته امریکا و اروپا همچنان با بسته‌های حمایتی در پی حمایت از شغل‌ها و خانوارهای آسیب دیده از کرونا و ارایه بسته‌های حمایتی برای کمک به اقتصاد آسیب دیده هستند.

با هم در سایت کرونومی خواندیم: 

ایران هم متناسب با اقتصاد جهانی در گزارش‌های خود بر تاثیر کرونا بر اقتصادش تاکید کرده اما نکته اساسی در این گزارش‌ها نشان می‌دهد با وجود همزمانی تاثیرات کرونا و تحریم‌ها، اقتصاد ایران تاب آوری خوبی از خود نشان داده است. براساس گزارش جدید عملکرد اقتصاد ایران در بهار امسال که نخستین گزارش رسمی آماری از اقتصاد ایران پس از همه‌گیری ویروس کرونا به حساب می‌آید، نرخ رشد اقتصادی ایران در بهار 1399 منفی 3.5 درصد بود. اقتصاد غیرنفتی نیز در همین دوره رشدی منفی را تجربه کرد و نرخ رشد اقتصادی بدون احتساب نفت منفی 1.7 درصد اعلام شد.

جزییات این گزارش نشان می‌دهد محصول ناخالص داخلي به قيمت ثابت سال 1390 در سه ماهه اول سال 1399 به رقم  1656 هزار ميليارد ريال با نفت و 1445 هزار ميليارد ريال بدون احتساب نفت رسيده است. در حاليكه رقم مذكور در فصل مشابه سال قبل با نفت 1716 هزار ميليارد ريال و بدون نفت 1471 هزار ميليارد ريال بود. البته نتايج مذكور حاكي از آن است كه در فصل بهار 1399رشته فعاليت‌هاي گروه كشاورزي 0,1 ،گروه صنایع و معادن 4.4 -  و گروه خدمات  3.5- درصد نسبت به فصل بهار سال 1398، رشد داشته اند.

  • متن کامل گزارش مرکز آمار را اینجا بخوانید.

 

گزارش هیات دولت: اقتصادمان کم کوچک شد

هیات دولت نیز در گزارش های رسمی اگرچه روی تاثیر کرونا بر اقتصاد ایران تاکید کرده‌ اند اما آن را نسبت به دیگر اقتصادهای جهان سهم ناچیزی می‌دانند. حسن روحانی چند هفته پیش اعلام کرده بود در حالی‌که اقتصاد بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا تا 20 درصد کوچک شد، اما اقتصاد ایران در برابر مشکلات ناشی از شیوع کرونا تنها 3 درصد آسیب دید. وی حتی گفته بود، در ایران در مدتی که با همه‌گیری کرونا مواجه بوده‌ایم، بیکاری در مجموع 1,1 دهم درصد کاهش هم یافت.

رئیس جمهور البته در نشست هفته گذشته هیات دولت هم همین مسائل را دوباره مورد تاکید قرار داده بود: بسیاری از کشورها به تفاوت در طول این 4 تا 5 ماه در مدت کرونا از لحاظ اقتصادی دچار رشد منفی اقتصادی 9 تا 13 درصد شدند و اقتصادشان کوچک شده است، اما در ایران علیرغم همه فشارها و تحریم در دوره کرونا در این چند ماه در 3 ماهه اول امسال فقط 1.7 دهم اقتصاد ما کوچک شده است یعنی کمتر از 2 درصد و کشورها 9 تا 14 درصد ما کمتر از 2 درصد اقتصادمان کوچک شده است.

برای اطلاعات بیش‌تر مطالب کرونومی را دنبال کنید:

 

پاسخ به یک ابهام | اوضاع و احوال واحدهای صنفی در ایام کرونا

در همین حال،  چندی پیش یکی از رسانه‌ها در تحلیل آمار ارائه شده از سوی مرکز امور اصناف و بازرگانان نشانههایی از افزایش واحدهای صنفی حتی در شرایط کرونا را یافته و انتشار داده بود. اگرچه افزایش واقعی این آمار نیازمند بررسی‌های بیشتری است اما عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران این امر را تکذیب نکرده و احتمال سرریز جامعه بیکار به اصناف را ممکن دانست. البته عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران درباره افزایش واحدهای صنفی در شرایط رکود گفته بود که در شرایط کرونا شمشیر دو لبه سر ریز بیکاران به واحدهای صنفی بود.

  • رسول جهانگیری | عضو  هیات رئیسه اتاق اصناف ایران

افزایش واحدهای صنفی به معنای رونق در اصناف نیست، بلکه به معنای سرریز جامعه بیکار در اصناف است. یعنی تنها جایی که هیچ مانعی برای ورود افراد جدید قائل نشده، اصناف است و این امر مثل یک شمشیر دو لبه است و می‌‌تواند خوب، یا بد باشد.

اگر متولیان امور، دست‌اندرکاران دولتی و سیاست‎گذاران کلان کشور به حمایت از اشتغال ایجاد شده و حمایت از تولید، توزیع و خدماتی که از سوی اصناف اجرا می‌شود، توجه داشته باشند نه تنها ورود افراد جدید به اصناف نگران‌کننده نیست، بلکه خوب است اما در حال حاضر نمی‌‎تواند پیش‌آمد مثبتی را نشان دهد.

سقف و فاصله صنفی با این استدلال آزاد شد که حس رقابتی در کسب و کارهای صنفی ایجاد شود و هر کسی که بتواند در فضای رقابتی بماند، ماندگار شده و هر کس که نتواند از آن خارج شود. اما این روش عیب بزرگی دارد.

در این روش رقابتی، هزینه بزرگی به جامعه تحمیل می‌شود. یعنی هر کس باید مدتی آزمایشی در این فضا کار کند، سرمایه‌ای که به زحمت جمع کرده است هم از دست بدهد و کسب وکار کسی که نسل به نسل در واحد صنفی مشابهی بوده را هم تحت شعاع قرار دهد؛ تا بعد به این نتیجه برسد که نمی‌تواند در سیستم رقابتی باقی بماند. از سوی دیگر، افرادی که حرفه پدری را در اصناف دنبال می‌کنند نیز در این چرخه آسیب دیده و به موجب ورشکستگی‌های خرد از بین می‌روند. 

با ورود بی‌ضابطه افراد به اصناف، ورشکستگی‌های خرد افزایش می‌یابد و این اتفاق رخ داده است. هر شهروندی در مسیر روزانه خود شاهد تعطیلی واحدهای صنفی و یا تبدیل تعمیرگاه ماشین به فروشگاه لوازم موبایل و از آن به روسری‌فروشی است.

بنابراین گاهی بهتر است که سقف و فاصله صنفی رعایت شود و در مقابل اگر توجه ویژه‌ای به زیرساخت‌های فضای کسب و کارهای صنفی و مدیریت آن شود، سرریز جامعه بیکار از بخش دانشگاه و ادارات و سازمان‌های دولتی به اصناف می‌تواند مقوله مثبتی باشد.

ما همیشه به اصناف این گونه نگاه کرده‌ایم که کالایی را می‌فروشند و سود آن را هم می‌برند و در جیب می‌گذارند؛ اما نمی‌دانیم اگر اصناف نباشند، اقتصاد کشور چه هزینه‌ای را متحمل خواهد شد. تصور کنیم اگر دولت می‌خواست همین اموری که اصناف انجام می‌دهند را در دست بگیرد، باید چه هزینه کلانی می‌پرداخت. با وجود این، اصناف با سرمایه و پول خود بدون هیچ گونه مشارکت و سرمایه دولتی، این خدمات را ارائه می‌دهند و در مقابل تنها نیازمند آن هستند که در تصمیم‌گیری‌های کلان مشکلاتشان مد نظر قرار گرفته شده و برای آن چاره‌اندیشی شود.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف