رییس سابق اتاق اصناف تهران
حمایت‌های دولتی باید مبتنی بر کاهش هزینه بنگاه‌ها باشد

رییس سابق اتاق اصناف تهران گفت: وام‌های بانکی در شرایط بحرانی چندان مطلوب بنگاه‌های کوچک و متوسط نیست. در شرایط بحرانی کاهش هزینه بنگاه‌های بر افزایش نقدینگی آ‌نها ارجحیت دارد

  • کد خبر: 2693
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 15 خرداد 1400 - 10:27

علی قاضلی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا گفت: آثار مخرب کرونا نه فقط در اقتصاد ایران بلکه در همه اقتصادهای جهان اختلال‌ ایجاد کرد و مناسبات و معادلات بازارها را بهم ریخت. 

او ادامه داد: کرونا در ایران بیش از هر چیز اصناف کوچک و متوسط را تحت تاثیر قرار داد. کم‌کاری یا بیکاری در بسیاری از بنگاه‌های خرد، بحران اقتصادی کرونا را عمیق کرد و تبعات قابل توجهی به دنبال داشت.

فاصلی تاکید کرد: من به عنوان یک فعال اقتصادی که بیش از نیم قرن تجربه در بازارهای ایران دارم می‌گویم که وام بانکی چندان مورد توجه اصناف‌ کوچک و متوسط نیست، بلکه اصولا این اصناف که در بحران‌های اقتصادی از جمله بحران کرونا بیشتر آسیب می‌بینند، نیازمند تسهیلات و حمایت‌های دولتی در حوزه مالیات، عوارض مختلف، بیمه و ... هستند. زیرا وام بانکی، برای صاحب بنگاه کوچک یک بدهی فزاینده است و در شرایط بحرانی چندان مطلوب نیست. در شرایط بحرانی کاهش هزینه بر افزایش نقدینگی بنگاه ارجحیت دارد. کاهش هزینه یعنی اینکه بنگاه در شرایط بحرانی با بخشودگی هزینه‌هایی مانند جریمه‌های مالیاتی، عوارض شهری و صنفی و حق بیمه و ...حمایت شود تا بتواند هزینه‌های اصلی بنگاه مانند هزینه‌های جاری، حقوق نیروی کار و ... را تامین کند.

بیشتر بخوانید

به گفته این فعال اقتصادی تسهیلات نقدی و وام بانکی بیشتر مناسب نوسازی و بهسازی تجهیزات بنگاهی برای توسعه تولید و ... در اصناف کوچک و متوسط است و ابزار حمایتی مناسبی برای دوره بحران نیست.برعکس بنگاه‌های بزرگ همیشه از وام بانکی استقبال می‌کنند چون ساختار مدیریتی و اقتصادی بنگاه‌های بزرگ از اساس با بنگاه‌های خرد و متوسط متفاوت است.

رییس سابق اتاق تهران گفت: در سال جدید بهتر است که بیش از هر چیز حمایت‌های دولتی بر کاهش هزینه بنگاه‌های کوچک و متوسط متمرکز شود و دولت آینده نیز همین رویکرد را ادامه دهد. هم اکنون بسیاری از بنگاه‌ها نگران استانداردهای دوگانه در مدیریت کرونا هستند، یعنی با روی کار آمدن دولت جدید، به یکباره سیاست‌های عوض شود و قدرت برنامه‌ریزی بنگاه‌ها از بین برود.

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف