برنامه جامع حمایتی دولت برای مدیریت آثار اقتصادی کرونا ابلاغ شد
حمایت گسترده مالیاتی،بیمه‌ای و تسهیلاتی ازکسب‌وکارها درسال1400

دولت با امهال بدهی‌های مالیاتی و بخشودگی جرایم، اعطای تسهیلات ویژه و ارزان قیمت کرونایی به کسب‌وکارها، تعویق بازپرداخت اقساط وام‌ها، برنامه ویژه و گسترده حمایتی از کسب‌و‌کارهای آسیب دیده از کرونا را در سال 1400 تصویب و ابلاغ کرد.

 • کد خبر: 2727
 • نسخه چاپی
 • تاریخ خبر: سه شنبه 18 خرداد 1400 - 11:09

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا(کرونومی) دولت سال گذشته حمایت‌های مستقیم چشم‌گیری از خانوارها و کسب‌وکارهای آسیب دیده از کرونا انجام داد که براساس آن 8900 میلیارد تومان (6600 میلیاردتومان تسهیلات اشتغال محور و بنگاه محور به رسته های 14 گانه و 2300 میلیارد تومان شرکت های بزرگ حمل و نقل ریلی و هوایی) تسهیلات ارزان قیمت به کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا و 49500 میلیارد تومان به خانوارها در قالب وام ودیعه مسکن و تسهیلات یک میلیونی مرحله اول و دوم و بسته‌های معیشتی و ماهانه و 2000 میلیارد تومان مقرری بیمه بیکاری به شاغلان بیکارشده و 17000 میلیارد تومان به بخش درمان پرداخت کرد.

جزئیات پرداخت این حمایت 77 هزار میلیارد تومانی دولت از کسب‌وکارها و خانوارها در سال گذشته را می توانید در این اینفوگرافیک ببینید

 امسال نیز بسته جامع دولت برای حمایت از کسب‌وکارها در مقابل آسیب‌های اقتصادی کرونا پس از بررسی و تدوین از سوی کارگروه مقابله با پیامدهای ناشی از شیوع کرونا در ستاد ملی کرونا به تصویب رسید و از امروز لازم الاجراست.
 

حمایت‌ از کسب‌وکارها

فهرست مشاغل و کسب‌وکارهای به شدت آسیب دیده از کرونا که مخاطب اصلی برنامه‌های حمایتی دولت هستند، پیش از این در قالب رسته‌های 14گانه از سوی کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا در سال 99 تدوین و اعلام شده بود. امسال نیز این فهرست از سوی کارگروه یاد شده اعلام خواهد شد. رسته‌های 14گانه شغلی به شدت آسیب دیده از کرونا را می‌توانید در «اینجا» ببینید

در ادامه سیاست‌های حمایتی دولت از کسب‌وکارهای به شدت آسیب دیده از کرونا در برنامه جامع 1400، حمایت‌های مالیاتی، بیمه‌ای و تسهیلاتی بانکی و غیربانکی با هدف کاهش هزینه‌های کسب‌وکارهای آسیب دیده و به تعویق انداختن تعهدات مالی آنها به دولت تصویب و ابلاغ شده است.
 

حمایت‌های مالیاتی

ستاد ملی مقابله با کرونا در راستای برنامه حمایتی جامع دولت از کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا، مهمترین حمایت های مالیاتی دولت از کسب وکارها بدین شرح مصوب و ابلاغ کرد:

 • موارد مقرر در قانون مالیات‌های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده برای اشخاص حقیقی که آخرین مهلت زمانی اعتراض به اوراق مالیاتی آنان از تاریخ 15/01/1400 تا 31/03/1400 باشد و نیز احکام اجرای ماده (238) قانون مالیات‌های مستقیم و ماده (29) قانون مالیات بر ارزش افزوده برای مدت مذکور، به مدت دو ماه تمدید می‌شود.
   
 • حکم مقرر در بند(ع) تبصره(6) قانون بودجه سال1400کل کشور موضوع تبصره ماده(100) قانون مالیات­های مستقیم، برای عملکرد سال 1399 به میزان یک ونیم برابر افزایش می یابد.
   
 • برای مشاغل و کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا، بدهی های مالیاتی قطعی شده مالیات های عملکرد و ارزش افزوده که تاریخ سررسید پرداخت آنها تا پایان سال 1399 بوده است، تا پایان شهریورماه 1400 بدون محاسبه جریمه دیرکرد برای مدت مذکور امهال می شود. در واقع زمان پرداخت بدهی مالیاتی سال 99 برای کسب‌وکارهای به شدت آسیب دیده از کرونا تا پایان شهریور سال 1400 امهال می‌شود.
   
 • برای مشاغل و کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا، تمام عملیات اجرایی موضوع فصل نهم از باب چهارم قانون مالیات های مستقیم(وصول مالیات) تا پایان شهریورماه 1400 موقوف الاجرا می شود.
   
 • مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده کسب‌وکارهای به شدت آسیب دیده از کرونا برای دوره چهارم سال1399 تا تاریخ 31/06/1400 تمدید می‌شود.
   
 • سازمان امور مالیاتی مجاز است تمام یا قسمتی از جرایم مقرر در قوانین مالیات های مستقیم و ارزش افزوده برای مودیان مالیاتی را مطابق دستور العملی که به تایید وزیر امور اقتصادی و دارایی می رسد، در سال 1400 مورد بخشودگی قرار دهد
   
 • تمامی جریمه‌های مالیاتی مربوط به سال 99 کسب‌وکارهای به شدت آسیب دیده از کرونا –در صورت پرداخت اصل مالیات تا پایان شهریور 1400- بخشوده می‌شود.

 

حمایت‌های بانکی

ستاد ملی مقابله با کرونا در راستای حمایت های بانکی از کسب وکارهای آسیب دیده حمایت های تسهیلاتی مهم ذیل را تصویب و ابلاغ کرد و بانک مرکزی را موظف کرد تا ظرف 48 ساعت این مصوبات بانکی را برای اجرا به شبکه بانکی ابلاغ کند:

 • برای صاحبان مشاغل و کسب وکارهای به شدت آسیب دیده از کرونا (به غیر از تسهیلات قرض الحسنه)، بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی که موعد پرداخت آنها در چهارماهه اول 1400 بوده و در این بازه زمانی پرداخت نشده است، منوط به آن که بدهی آنها به شبکه بانکی تا تاریخ 1/11/1399 در طبقه جاری قرار داشته باشد، به انتهای دوره تقسیط منتقل می شود تا طی چهار قسط پس از آخرین قسط وصول شود. تسهیلات پرداختی از محل صندوق کارآفرینی امید که جهت کسب وکارهای به شدت آسیب دیده پرداخت شده است، نیز مشمول امهال این بند می شود.

همچنین بر مبنای این بند، موعد پرداخت تسهیلات با بازپرداخت به صورت دفعی برای مشمولان این بند که سررسید بازپرداخت آن در سه ماهه اول سال 1400 باشد، به پایان تیرماه سال جاری منتقل می شود. استمهال موارد این بند از احتساب و اخذ وجه الترام تاخیر تادیه دین و کارمزد اضافی مستنثنی است. مشمولین این بند تا موعد مقرر برای بازپرداخت اقساط دارای سررسید طی چهارماهه اول سال 1400، مشمول محدودیت ها و ممنوعیت های بانکی ناظر بر اشخاص دارای بدهی غیرجاری نمی شوند.

 • ممنوعیت ها و محدودیت های مقرر در ماده 5 مکرر الحاقی به قانون چک(صرفا برای اخذ تسهیلات) برای چک‌های صادره توسط صاحبان مشاغل و کسب‌وکارهای به شدت آسیب دیده از کرونا که تاریخ مندرج در چک در سه ماهه اول سال 1400 بوده و منجر به برگشت چک و صدور گواهی نامه عدم پرداخت حداکثر تا پایان تیرماه 1400 گردد، در صورت تسلیم تقاضا از سوی صادرکننده چک به بانک یا موسسه اعتباری محال علیه، طی یک ماه پس از تاریخ برگشت، اعمال نخواهد شد.
   
 • مصوبه جلسه 67 ستاد ملی مقابله با کرونا بدین صورت اصلاح شد که «در صورت عدم موجودی کافی اشخاص برای چک های صادره، با سررسید اول تا بیستم اردیبهشت ماه سال 1400 بانک ها و موسسات اعتباری از صدور گواهینامه عدم پرداخت و برگشت چک در صورتی که حداکثر تا 20 خردادماه سال جاری به بانک ارائه شوند، اجتناب نمایند. محاکم و ضابطین قضایی نیز از صدور اجراییه در این موارد، در بازه زمانی مزبور خودداری کنند. همچنین چک هایی که سررسید آنها اول تا بیستم اردیبهشت ماه سال 1400 بوده و به دلیل عدم موجودی کافی منجر به صدور گواهینامه عدم پرداخت شده اند، نیز تا 20 خردادماه مشمول ممنوعیت ها و محدودیت های مقرر در قانون چک نخواهند شد».
   
 • مهلت ثبت­ نام و اعطای تسهیلات کرونایی به کسب وکارهای به شدت آسیب ­دیده تا شهریور سال 1400 تمدید می‌شود و بانک‌ها و موسسات اعتباری موظف به پرداخت تسهیلات کرونایی اعم از تسهیلات جدید یا تسهیلات مراحل قبلی تا پایان آبان‌ماه 1400 هستند.
   
 • مهلت ثبت نام مشاغل و کسب وکارهای به شدت آسیب دیده از کرونا برای دریافت تسهیلات مصوب ستاد ملی کرونا در بخش گردشگری، ورزش و جوانان، فرهنگ و هنر و حمل و نقل ریلی و هوایی تا پایان شهریور 1400 مطابق همان دستور العمل و شرایط ابلاغی قبلی تمدید می شود و بانک ها و موسسات اعتباری موظف به پرداخت تسهیلات کرونایی اعم از تسهیلات جدید با تسهیلات مراحل قبلی تا پایان آیان ماه 1400 هستند.
   
 • بازپرداخت اقساط تسهیلات کرونایی 4 گروه آسیب دیده ویژه، شامل گردشگری، حمل و نقل ریلی و هوایی، فرهنگ و هنر و ورزش و جوانان اعم از تسهیلات کرونایی قبلی و یا تسهیلات کرونایی جدید تا پایان شهریورماه سال 1400 امهال می‌شود.
   
 • امسال برخی از کسب‌وکارها نظیر مهدکودک‌ها، تالارها، پارک‌های آبی و شهربازی‌ها که پیش از این مشمول برخورداری از تسهیلات کرونایی نبوده‌اند، مطابق دستورالعملی که از سوی کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا خواهد شد، مشمول برخورداری از تسهیلات می‌شوند.
   
 • تمامی تسهیلات 5000 میلیاردتومانی مصوب تبصره ماده(2) دستورالعمل پرداخت تسهیلات به واحدهای کسب وکار به شدت آسیب دیده از کرونا، مصوب ستاد هماهنگی اقتصادی دولت( موضوع ابلاغیه شماره 2758-99/ممورخ 3/2/1399) به بخش حمل و نقل ریلی و هوایی اختصاص می‌یابد، تا علاوه بر 3500 میلیارد تومان مصوب قبل، معادل 1020 میلیارد تومان صرف بنگاه‌های بخش یاد شده شود و 480 میلیاردتومان مابقی نیز مطابق مصوبات جلسه 37کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا (در تاریخ 6/11/1399) برای پرداخت به شرکت‌های بهره‌بردار متروی کلانشهرها اختصاص یابد.


حمایت‌های بیمه‌ای

مهمترین مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد حمایت های بیمه ای از کسب‌وکارها در سال 1400 چنین است:

 • برای مشاغل و کسب‌وکارهای به شدت آسیب‌دیده از کرونا حق بیمه سهم کارفرمایی اردیبهشت و خردادماه 1400 به مدت دو ماه امهال می شود.
   
 • برای مشاغل و کسب‌وکارهای به شدت آسیب‌دیده از کرونا، شمول بند (ث) تبصره (5) قانون بودجه سال1400 کل کشور، موکول به رعایت شرط حفظ یا افزایش سطح اشتغال نیروی انسانی نخواهد بود. این بدان معنا است که بدهی‌های معوق تامین اجتماعی و جرایم مربوط به آن برای آن دسته از مشاغل و کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا که باید مطابق قانون بودجه 1400 استمهال بشود، مشمول حفظ یا افزایش نیروی شاغل بیمه پرداز این بنگاه‌ها و کسب‌وکارها نمی‌شود.
   

سایر حمایت‌ها از کسب وکارها

ستاد ملی مقابله با کرونا علاوه بر حمایت‌های بانکی، حمایت‌های دیگری نیز از کسب‌وکارها مصوب کرد:

 • شرکت‌های مرتبط با خدمات عمومی (برق و گاز) تا پایان شهریورماه مجاز به قطع خدمات ارائه شده (به علت وجود بدهی) به مشاغل و کسب‌وکارهای به شدت آسیب‌دیده نیستند.
   
 • مبلغ اجاره اماکن استیجاری دولتی که در اختیار بخش خصوصی آسیب دیده از کرونا است، در سال 1400 افزایش نمی‌یابد و پرداخت اجاره‌بها تا پایان شهریور ماه سال 1400 امهال می‌شود.
   
 • تمام مجوزهای صادره توسط دستگاه‌ها و نهادهای متولی صدور مجوز در کشور برای تمام فعالیت‌ها و کسب‌وکارها و مشاغل تا تاریخ 31/03/1400 تمدید می‌شود. تمامی مراجع صدور مجوز در کشور مکلفند اقدامات و اطلاع‌رسانی لازم به ذینفعان را به عمل آورند.
   
 • موجران اماکن موقوفه، مذهبی، آستان‌های متبرکه و موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی مجازند حق‌الاجاره خود برای مشاغل و کسب‌وکارهای به شدت آسیب‌دیده از کرونا را در سال 1400 معادل اجاره سال 1399 تعیین کنند.
   
 • اعتبار احکام هیات مدیره و بازرسان اتحادیه های صنفی و هیات رئیسه اتاق‌های اصناف در سراسر کشور که مهلت تصدی آنان به موجب قانون نظام صنفی خاتمه یافته و یا خاتمه می‌یابد، تا پایان شهریور 1400 تمدید می‌شود و برگزاری انتخابات اتحادیه‌ها تا این تاریخ به تعویق خواهد افتاد

بیشتر بخوانید

کسب‌وکارها و شهروندان می‌توانند برای دریافت جزئیات اطلاعات و خبرهای تکمیلی مربوط به مصوبات حمایتی دولت از کسب‌وکارها و ابلاغیه‌های اقتصادی ستاد ملی مقابله با کرونا در سال 1400 می‌توانند به پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نشانی coronomy.ir مراجعه کنند.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف