نظرسنجی موسسه Pew
مردم جهان درباره تبعات اقتصادی کرونا چه فکر می‌کنند؟

موسسه تحقیقاتی «Pew» در گزارشی به نگرش مردم کشورهای مختلف به آینده اقتصادی پرداخت.

  • کد خبر: 273
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 16 شهريور 1399 - 09:58

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir) با شیوع کرونا در جهان و تاثیرات آن بر زندگی روزمره، نگرش عمومی نسبت به اقتصاد در اغلب نقاط دنیا خوشایند نیست. نتایج این گزارش که در 14 کشور اروپایی، آمریکای شمالی و منطقه آسیا-اقیانوسیه انجام شده است، نشان می‌دهد در بسیاری از کشورها ارزیابی از اوضاع اقتصادی نزول چشمگیری یافته و در معدودی از کشورها شواهد حاکی از بهبود در آینده نزدیک است.

در مجموع، 31 درصد از بزرگسالان در این پیمایش، موقعیت اقتصادی فعلی کشورشان را خوب ارزیابی می‌کنند، در حالی که 68 درصد معتقدند شرایط خوشایند نیست. در 10 کشور مورد بررسی، از جمله در آمریکای شمالی و منطقه آسیا-اقیانوسیه، اکثریت وضعیت اقتصادی فعلی را نامناسب می‌دانند.

 

نمودار 1- درصد دیدگاه افراد در مورد وضعیت اقتصادی فعلی کشورشان

 

در اروپا نگرش‌ها متنوع است. به طور کلی، ساکنان اروپای شمالی ارزیابی‌های مثبت‌تری دارند و اکثر دانمارکی‌ها، سوئدی‌ها و هلندی‌ها وضعیت اقتصادی کشور خود را مثبت ارزیابی می‌کنند. در آلمان 51 درصد وضعیت را خوب و 47 درصد نامناسب می‌دانند. در بقیه کشورهای پیمایش شده در اروپا شامل بلژیک، بریتانیا، فرانسه، اسپانیا و ایتالیا، اکثریت وسیعی دیدگاهی منفی به شرایط اقتصادی دارند.

دوازده کشور مورد بررسی در این پیمایش، در سال 2019 نیز مورد بررسی قرار گرفته بودند و در هر 12 کشور، سهم بزرگسالانی که فکر می‌کردند وضعیت اقتصادی فعلی کشورشان نامناسب است، بیش از 10 درصد افزایش یافته است. بیشترین افزایش در ارزیابی‌های منفی در کانادا مشاهده می‌شود که در این کشور ضرر و زیان‌های تولید ناخالص داخلی سه ماهه دوم، حدود 12 درصد برآورد می‌شود. سهم کانادایی‌هایی که معتقدند وضعیت اقتصادی فعلی این کشور نامناسب است، حدودا دو برابر شده و از 27 درصد در سال 2019 به 61 درصد در سال جاری رسیده است. ارزیابی‌های منفی در بریتانیا، ایالات متحده و استرالیا نیز 30 درصد افزایش یافته است.

سوئد که معیارهای قرنطینه سفت و سختی در جریان شیوع کرونا قرار نداده است، شاهد کمترین افزایش در ارزیابی‌های منفی از اقتصاد بوده است. اما حتی در این کشور نیز انتظار می‌رود تولید ناخالص داخلی در سال 2020 حدود 5 درصد کوچک‌تر شود. سوئدی‌ها 11 درصد بیشتر از سال 2019 فکر می‌کنند شرایط اقتصادی امسال کشورشان ضعیف‌تر است.

علاوه بر ارزیابی منفی گسترده شرایط اقتصادی فعلی، معدودی از کشورهای پیمایش شده، امیدوارند اوضاع سال بعد بهتر شود. حدودا 35 درصد از اعضای پیمایش فکر می‌کنند شرایط اقتصادی کشور آنها در 12 ماه آینده بهبود خواهد یافت، در حالی که حدود 46 درصد انتظار دارند شرایط بدتر شده و 19 درصد فکر می‌کنند اوضاع تغییری نکند.

 

نمودار 2- درصد دیدگاه افراد در مورد وضعیت اقتصادی 12 ماه آینده کشورشان

اغلب افراد در کشورهایی همچون بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، ژاپن و کره‌جنوبی انتظار دارند اقتصادهایشان بیشتر نزول کند، اما مردم کشورهای ایالات متحده، کانادا و آلمان انتظار دارند در 12 ماه آینده وضعیت اقتصادی کشورشان بهتر شود.

در بسیاری از کشورهای مورد بررسی، کسانی که می‌گویند وضعیت اقتصادی فعلی نامناسب است، معتقدند در12 ماه آینده نیز وضعیت اقتصاد بدتر می‌شود. برای مثال در کره جنوبی، 68 درصد افرادی که معتقدند وضع اقتصاد نامناسب است، بر این باورند که در سال آینده نیز وضع بدتر شود.

تقریبا در هر کشور مورد بررسی، دریافت‌های عمومی از اینکه آیا وضع اقتصاد ملی نامناسب است یا خیر، بسته به ارزیابی‌ها از نحوه برخورد آن کشور با شیوع ویروس کرونا است. کسانی که پاسخ کشورشان به شیوع کرونا را منفی ارزیابی می‌کنند، با احتمال بیشتری وضع اقتصادی فعلی را نامناسب می‌دانند.

در حدود نیمی از کشورهای مورد بررسی، زمانی که نوبت به ارزیابی وضع اقتصادی آینده برسد نیز الگوی مشابهی پدیدار می‌شود. برای مثال، بلژیکی‌هایی که برخورد کشورشان با کووید-19 را منفی ارزیابی کرده‌اند، 23 درصد بیش از کسانی که با واکنش دولت این کشور موافق بوده‌اند، قائل به بدتر شدن وضع اقتصادی در 12 ماه آینده هستند.

همچنین، در ایالات متحده، دانمارک، اسپانیا، استرالیا و ژاپن، مردان بیش از زنان ارزیابی مثبتی از وضع اقتصادی دارند و در آلمان، سوئد، ژاپن و کره‌جنوبی، مردان نسبت به بهبود وضع اقتصادی خوش‌بین‌تر نیز هستند.

در نهایت، در ایالات متحده 82 درصد از سنین 18 تا 29 سال معتقدند وضع اقتصادی فعلی نامساعد است، در حالی که این میزان برای سنین بالای 50 سال 58 درصد است. در این کشور، جوان‌ترها کمتر از پیرترها انتظار بهبود وضع اقتصادی را دارند اما در هلند و کره‌جنوبی، عکس این موضوع صادق است.

 

 

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف