گزارش اردیبهشت ماه شاپرک منتشر شد
روند آرام بازگشت بازارها به روزهای پیش از کرونا

آمارهای مربوط به تراکنش‌های کارتی شبکه شاپرک حاکی از بازگشت آرام بازارهای کشور به روزهای عادی پیش از کرونا است.

  • کد خبر: 2786
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 23 خرداد 1400 - 15:31

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا در اردیبهشت ماه امسال بیش از 3 میلیارد و 21 میلیون تراکنش کارتی مجموعا به ارزش بیش از 480 هزار میلیارد تومان در شبکه الکترونیک پرداخت کارت پردازش شده که نسبت به ماه قبل رشد 7/20 درصدی در تعداد و 16/93 درصدی در ارزش ریالی داشته است.

همچنین در مقایبسه با اردیبهشت ماه پارسال تراکنش‌های کارتی از نظر تعدادی 15/92 درصد و از نظر ریالی 20/71 درصد رشد داشته است.

مجموع این آمارها نشان می‌دهد که قدرت خرید مردم که با شیوع ویروس کرونا کاهش یافته بود، در حال بازگشت به شرایط عادی است.

نمودار زیر تعداد و ارزش تراکنش‌های کارتی شبکه شتاب را در 11 ماه گذشته نمایش می‌دهد. همچنان که از نمودار مشخص است، تعداد و ارزش تراکنش‌ها در ثبات نسبی بوده و در فرودین ماه کاهش قابل توجهی پیدا می‌کند. تعطیلات فروردین و انجام خریدهای عیدانه در اسفند ماه دلیل اصلی افت تعداد و ارزش تراکنش‌های کارتی است. اما از اردیبهشت ماه با اوج گیری دوباره نمودار، تعداد و ارزش تراکنش‌ها در حال عادی شدن است.

آمارهای مبلغی از تراکنش‌ها

دامنه مبلغی تراکنش‌های انجام شده توسط ابزار پذیرش اینترنتی، مبین آن است بیشترین تعداد تراکنش ها با میزان 16.4 درصد دربازه 15 هزار تومان تا 25 هزار تومان ثبت شده است. به طور کلی مبلغ  56.95 درصد از تراکنش‌های کمتر از 25 هزار تومان بوده است.

همچنین 91.99 درصد کل تراکنش‌های کارتی ارزشی کمتر از 500 هزار تومان داشته‌ است.

بیشتر بخوانید

در پایان این گزارش می‌توانید متن کامل گزارش را دانلود کنید.

 

دریافت فایلdownlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف