سازمان توسعه و همکاری اقتصادی منتشر کرد
بازگشت به اقتصاد پیش از کرونا در سال 2022/تزریق 1.8 میلیارد دوز واکسن در دنیا

با تسریع روند واکسیناسیون در دنیا و انتشار گزارش‌هایی مبنی بر تزریق 1.8 میلیارد دوز واکسن در دنیا امید به احیای اقتصاد دنیا در ماه های اتی و بازگشت به وضعیت قبل از کرونا بالا گرفته است.

  • کد خبر: 2810
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 25 خرداد 1400 - 12:22

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، سازمان توسعه و همکاری اقتصادی به تازگی اعلام کرده که اقتصاد دنیا در سال 2022 به شرایطی که قبل از همه گیری کرونا داشت باز خواهد گشت ولی این به معنای رشد اقتصادی در تمامی کشورها و بازگشت تمامی کشورها به شرایط عادی نخواهد بود.

در گزارش این سازمان آمده است: «بسیاری از مناطق دنیا از مسیر رشد اقتصادی و احیای زیر ساخت‌های آسیب دیده عقب می‌مانند. کشورهایی که در تزریق واکسن موفقیتی نداشته‌اند در صدر این فهرست هستند. در واقع بیشترین موفقیت نصیب کشورهایی می‌شوند که تا انتهای امسال تمامی جمعیت خود را واکسینه کنند و بتوانند بستر را برای از سر گیری آزادانه فعالیت‌های اقتصادی فراهم کنند.»

پیش بینی رشد اقتصاد جهانی  تا سال 2022 / IMF

این سازمان در گزارش خوش بینانه خود به افزایش نابرابری اقتصادی در دنیا در نتیجه توزیع ناعادلانه واکسن هم اشاره کرد و نوشت: «دنیا در سال گذشته روزهای سختی را پشت سر گذاشت و بارها هشدار داده شد که توزیع ناعادلانه واکسن باعث می شود نابرابری اقتصادی در دنیا بیشتر شود و فاصله طبقاتی اقتصاد کشورهای ثروتمند و در حال توسعه بیشتر شود. این وضعیتی است که امروز با آن درگیر هستیم و به نظر می رسد در سال‌های اتی هم شاهد آن خواهیم بود.»
 

اقتصاد دنیا با نرخ 5.8 درصد رشد می‌کند

بر مبنای گزارش منتشر شده توسط سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی در سال جاری ارزش تولید ناخالص داخلی دنیا با نره 5.8 درصد رشد می‌کند در حالی که در پیش‌بینی‌های قبلی نرخ رشد اقتصادی دنیا در سال جاری برابر با 5.6 درصد برآورد شده بود. اما این رشد اقتصادی باعث نمی‌شود تا شرایط اقتصادی و مالی تمامی مردم دنیا بهبود پیدا کند. برآورد می‌شود استاندارد زندگی بخش زیادی از ساکنان کشورهای فقیر و در حال توسعه دنیا تا سال 2023 هم به وضع قبل از کرونا بازنگردد.

سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی تاکید کرد سیاست‌های حمایتی دولت‌ها از اقتصاد نقش بزرگی در تسریع روند بازسازی اقتصادی بعد از پاندمی کرونا داشت. در واقع این سیاست‌ها باعث شد تا زیرساخت‌های اقتصادی دنیا آسیب نبیند و به محض اینکه فعالیت‌های اقتصادی از سر گرفته شود و محدودیت‌های مرزی و سفری از بین برود، اقتصاد به سرعت رشد کند و جهان روزهای پررونقی را تجربه کند.

بیشتر بخوانید

بر مبنای این گزارش یکی از عوامل اصلی رشد اقتصادی دنیا، سرعت بالای احیای اقتصادی در امریکا خواهد بود. پیش بینی می‌شود  در سال جاری اقتصاد این کشور با سرعت 6.9 درصد رشد کند و در سال 2022 نرخ رشد اقتصادی به 3.6 درصد برسد.

از طرف دیگر تا کنون نیمی از امریکایی‌ها واکسینه شده‌اند و دولت در نظر دارد ظرف ماه‌های باقی مانده سال جاری تمامی جمعیت 300 میلیون نفری این کشور را واکسینه کند. در امریکا واکسیناسیون نوجوانان هم شروع شده است و انتظار می‌رود ظرف ماه‌های اتی واکسن‌های مناسب برای گروه‌های سنتی پایین‌تر نیز به بازار عرضه شود.

نقشه پیش‌بینی پوشش واکسن در کشورها/ اکونومیست

چنان که در نقشه مشخص است کشورهای با رنگ آبی تیره تا پایان سال 2021 میلادی یعنی تا کمتر از شش ماه آینده،تحت پوشش سراسری واکسن قرار می‌گیرند و تمامی جمعیت خودرا واکسینه می‌کنند. واکسیناسیون در کشورهای با رنگ آبی روشن نیز تا اواسط سال آینده میلادی، یعنی تا پایان بهار سال 1401 شمسی واکسیناسیون را به پایان میرسانند.

دیگر کشورها نیز تا پایان 2022 یا پایان 2023 موفق به واکسیناسیون عمومی خواهند شد. اطلاعات این نقشه مربوط به فروردین گذشته است و با روزآمدسازی آن با توجه به تولید واکسن‌های ایرانی و کسب مجوز تزریق اضطراری برای واکسن برکت، باید گفت که کشور ایران قبل از پیش‌بینی‌ها موفق به واکسیناسیون عمومی خواهد شد.

بریتانیا هم یکی از کشورهایی است که در سال 2022 شاهد بازگشت اوضاع اقتصادی خود به وضعیت پیش از کرونا خواهد بود البته سازمان توسعه و همکاریهای اقتصادی هشدار داده است افزایش هزینه های مرزی به دنبال برگزی می تواند باعث کمتر شدن نرخ رشد اقتصادی این کشور شود. برگزیت می‌تواند روی حجم و ارزش تجارت بین المللی در بریتانیا تاثیر منفی داشته باشد.

اما در مورد نرخ بیکاری هم گزارشهایی توسط سازمان توسعه و همکاریهای اقتصادی داده شده است. انتظار می‌رود تا انتهای امسال نرخ بیکاری در کشورهای صنعتی به 6.1 درصد برسد در حالیکه در سال گذشته نرخ بیکاری در این کشورها برابر با 5.4 درصد و در سال 2019 برابر با 3.8 درصد بود. بنابراین همچنان بیکاری معضلی جدی برای کشورهای صنعتی خواهد بود و سیاستگذاری‌های تازه‌ای برای کنترل این وضعیت باید انجام شود.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف