تحلیل هفتگی بازار فارکس؛
آیا قیمت طلا به وضعیت قبل از کرونا باز می گردد؟

نوسانات قیمت طلا در بازار جهانی ریشه در مسایل سیاسی و اقتصادی دارد. حال سوال این است که ایا می توان انتظار داشت قیمت به قبل از همه گیری کرونا بازگردد؟

  • کد خبر: 2839
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: پنج‌شنبه 27 خرداد 1400 - 09:13

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، تعییرات قیمت طلا ریشه در مسایل بازاری و اقتصادی دارد به سیاستهای اقتصادی دولتها هم می تواند در تعیین قیمت نهایی این فلز ارزشمند تاثیرگذار باشد. طبق گزارش منتشر شده توسط فارکس در هفته های اخیر قیمت طلا در بازار جهانی با نوسان های زیادی همراه بود ولی این وضعیت دایمی نخواهد بود.

افزایش نرخ تورم در امریکا و سیاست اروپای غربی و امریکا مبنی بر تداوم تزریق به اقتصاد دنیا از اصلی ترین و مهمترین عواملی بود که باعث  تغییرات قیمت طلا در این هفته شد. حال فارکس گزارشی در مورد سیر تغییرات قیمت طلا در ماه های گذشته ارایه داد و در این گزارش تاکید کرد قیمت طلا در بازار جهانی در پنجمین ماه امسال برابر با 1850 دلاربود.

در این گزارش آمده است: «با وجود اینکه روند واکسیناسیون در دنیا با سرعت زیادی پیگیری می شود و شمار زیادی از کشورهای صنعتی از بحران کرونا خارج شده اند و به زندگی عادی بازگشته اند، افزایش قیمت طلا در بازار جهانی متوقف نشده است و این گمانه زنی را ایجاد کرده است که  اقتصاد دنیا در وضعیت بی ثباتی قرار دارد.»

قیمت 1850 دلاری طلا در ماه گذشته
در هفته های اخیر بارها در مورد مقاومت طلا در مرز 1900 دلار صحبت شده است. مقاومتی که  حکایت از رشد قیمت طلا در فاصله ماه های می و ژوین امسال داشت. طبق گزارش ارایه شده توسط بانک جهانی در پنجمین ماه سال جاری میلادی ارزش هر اونس طلا در بازار جهانی برابر با 1850 دلار بود که نسبت به ماه قبل از ان 90 دلار افزایش داشته است.

در ماه آوریل هر اونس طلا در بازار با قیمت 1760 دلار و در ماه مارس با قیمت 1718 دلار به فروش رسیده است. بر مبنای این گزارش از ابتدای امسال قیمت طلا در بازار جهانی افزایش یافته است و در مورد دلیل این مساله  این طور بیان شد: «زمانیکه واکسن کرونا وارد بازار شد، این تصور وجود داشت که اقتصاد به سرعت به شرایط قبل از کرونا بازمی گردد به همین دلیل قیمتها تنزل پیدا کرد و بازار طلا به سمت قیمت 1600 دلاری به ازای هر اونس طلا حرکت کرد ولی با مشاهده اوضاع نا بسامان توزیع واکسن در دنیا و عقب ماندن شماری از کشورها از مسیر واکسیناسیون، ورق در بازار طلا برگشت و دوباره  قیمت این فلز ارزشمند رشد کرد. افت ارزش دلار در بازار جهانی هم مزید بر علت شد.»

آیا قیمت طلا به وضعیت قبل از کرونا باز می گردد
 اما سوال این است که بازار طلا طی یک سال اخیر چه وضعیتی داشته است و ایا امیدی وجود دارد که تا انتهای امسال به شرایط قبل از کرونا بازگردد یا خیر؟بررسی داده های موجود در مورد بازار طلا نشان می دهد متوسط قیمت هر اونس  طلا در سال 2018 برابر با 1269 دلار بود و در سال 2019 به 1392 دلار رسید. اما در سال 2020 یعنی زمانیکه دنیا وارد بحران کرونا شد و سرمایه گذاری در بازار طلا به دلیل سفته بازی و تلاش برای حفظ ارزش دارایی ها در دنیا رشد کرده بود، متوسط قیمت هر اونس طلا به 1770 دلار افزایش پیدا کرد.

بالاترین قیمت ثبت شده برای طلا در یک سال گذشته به فصل سوم سال قبل اختصاص دارد. در این فصل متوسط قیمت هر اونس طلا در بازار برابر با 1912 دلار بود و در فصل اخر با کاهشی اندک به 1875 دلار رسید. در فصل اول امسال هر اونس طلا به قیمت 1798 دلار فروخته شده بود.

در مورد وضعیت بازار در ماه های اتی هم پیش بینی های مختلفی ارایه شده است. با وجود اینکه در روزهای اولی که واکسیناسیون در دنیا شروع شده بود، پیش بینی می شد قیمت طلا به مرز 1600 دلار تنزل یابد ولی شرایط کنونی حاکم در بازار نشان می دهد این شرایط محقق نمی شود.

بیشتر بخوانید:

از ابتدای سال 2021 تا کنون قیمت طلا در دنیا رشد کرده است که انتظار می رود بخشی از آن به دلیل فشار تورمی ناشی از تزریق میلیاردها دلار به اقتصاد در سال 2020 باشد. رشد تورم باعث می شود تا ارزش دلار در اقتصاد جهان کاهش پیدا کند و بازهم سرمایه گذاران برای حفظ ارزش دارایی های خود به طلا و سرمایه گذاری در این بازار روی آورده اند. به همین دلیل پیش بینی  می شود تا انتهای سال قیمت در مرز 1900 دلار قرار بگیرد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف