اکسیژن اهدایی ایران به بیماران کرونایی افغانستان

مقامات بهداشتی استان هرات در غرب افغانستان اعلام کردند که اولین محموله اکسیژن در هماهنگی با سرکنسول سفارت جمهوری اسلامی ایران در این استان وارد هرات شده است که می تواند مشکل کمبود اکسیژن در غرب کشور را رفع کند.

  • کد خبر: 2875
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 30 خرداد 1400 - 15:21

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از ایرنا، محمد محمودی گفت که با همکاری ریاست بهداشت خراسان رضوی و «جابر انصاری» سرکنسول سفارت افغانستان در مشهد و صدیقی فر سرکنسول سفارت ایران در هرات توانستیم مجوز خروج اولین محموله تانکر اکسیژن از مشهد به هرات را اخذ کنیم و اکنون این محموله به هرات رسیده است.

وی افزود: این روند ادامه خواهد یافت و با وارد کردن اکسیژن از جمهوری اسلامی ایران مشکلات کمبود اکسیژن بیماران کرونایی در هرات و استانهای غرب رفع خواهد شد.

وحید مجروح سرپرست وزارت بهداشت افغانستان چند روز پیش طی یک کنفرانس مطبوعاتی در کابل گفت که 3 هزارو 500 کپسول اکسیژن بزودی از ایران وارد افغانستان می شود.

وی افزود: قرار داد خرید اکسیژن با ایران امضاء شده است و بزودی محموله های اکسیژن نیز وارد کشور می شود و با این کار مشکلات کمبود اکسیژن تاحدودی حل خواهد شد.

هرچند وی از کمک ازبکستان در ارسال چند هزار کپسول اکسیژن هم گفته بود اما فردای آنروز اعلام کرد که کپسول های کمکی ازبکستان خالی و بدون اکسیژن بود.

جمهوری اسلامی ایران پیش از این نیز بارها با دولت و ملت افغانستان در بخش مقابله با کرونا کمک های بهداشتی ارائه کرده است که از جمله یک محموله 11 تنی در خرداد ماه سال 1399 به وزارت بهداشت افغانستان در کابل تحویل داده شد.

همچنین، در مرداد 99 نیز محموله دیگری از تجهیزات پزشکی اهدایی جمهوری اسلامی ایران در هرات به ریاست بهداشت این کشور تحویل داده شد تا در بخش مبارزه با کرونا بکار گرفته شود.

ششم خرداد ماه سال 1399 نیز یک هواپیمای حامل کمک اهدایی ایران شامل ماسک، مواد ضد عفونی کننده، دستکش و مواد بیمارستانی به فرودگاه کابل رسید و تحویل مقامات افغانستان شد.

بیشتر بخوانید:

موج سوم کرونا در افغانستان بشدت در حال گسترش است و این کشور در حال حاضر با کمبود جدی اکسیژن در بیمارستانهای کرونایی مواجه است. براساس گزارش رسانه های افغانستان قیمت یک کپسول اکسیژن از 10 دلار به 300 دلار رسیده است.

طی شبانه روز گذشته مرگ 92 بیمار کرونایی در بیمارستانهای کرونایی دولتی افغانستان ثبت شده و ابتلای یکهزارو 384 نفر دیگر نیز گزارش شده است اما در این کشور اکثر بیماران به بیمارستان مراجعه نمی کنند.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف