معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد
تازه ترین دستورکار دولت برای وام ودیعه مسکن

تازه ترین عملکرد پرداخت تسهیلات ودیعه اجاره مسکن به خانوارها که برای مقابله با آثار اقتصادی کرونا در دستورکار دولت قرار گرفته، اعلام شد.

  • کد خبر: 288
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 18 شهريور 1399 - 12:32

به گزارش اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، محمود محموزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی در گزارشی مربوط به عملکرد پرداخت تسهیلات ودیعه اجاره مسکن به خانوارها اعلام کرد: براساس برآوردهای وزارت راه و شهرسازی از زمان آغاز طرح تسهیلات ودیعه مسکن (4 مرداد) تاکنون (17 شهریور)، یک میلیون و 800 هزار تقاضا (نفر معادل تقاضا) با تطابق کدملی و شغلی آنان واجد شرایط برای دریافت وام هستند که تاکنون از مجموع تقاضاها، 418 هزار تقاضا در سامانه ودیعه مسکن (لینک) ثبت نام کردند. همچنین با همکاری وزارت راه و شهرسازی با بانک مرکزی، 340 هزار تقاضا واجد شرایط و تایید و 70 هزار تقاضا نیز رد شدند.

براساس آمار اعلامی معاون وزیر راه و شهرسازی که در بیست و پنجمین جلسه کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی آثار کرونا ارایه می‌کرد، از 340 هزار تقاضای ثبت نامی واجد شرایط، 70 هزار نفر به کارتابل بانک‌ها معرفی شدند و 4300 تقاضا نیز تشکیل پرونده داده‌اند که از تقاضاهای تشکیل پرونده، 2300 پرونده نیز تسهیلات ودیعه مسکن گرفته‌اند (آمار مربوط به تسهیلات پرداختی ودیعه مسکن به گفته معاون وزیر در ساعت مختلف به روز رسانی و تازه می‌شود).

پیش‌تر در این باره خوانده بودیم:

15 بانک از جمله بانک‌های ملت، ملی، سپه، صادرات، پرداخت این تسهیلات را برعهده دارند و متقاضیان واجد شرایط می‌توانند با اعلام قبلی برای دریافت این تسهیلات در زمان اعلام شده به بانک‌ها مراجعه کنند. به گفته محمودزاده از 2300 وام پرداختی به متقاضیان، بانک ملت به تنهایی بیش از نیمی از تقاضاها معادل 1200 پرونده را پوشش داده است. بانک ملی، بانک گردشگری، بانک سامان، موسسه مالی اعتبار ملل و موسسه مالی اعتباری کوثر (با ادغام در نظام بانک‌ها به زیرمجموعه بانک سپه شده‌اند) جزو بانک‌هایی هستند که حتی یک تقاضای پرداختی را پوشش نداده‌اند.

براساس تصمیمات «ستاد ملی مقابله با کرونا» مقرر شده بود، تسهیلات یاد شده در سقف‌های 500 میلیون ریال در شهر تهران، 300 میلیون ریال در سایر کلانشهرها و 150 میلیون ریال در سایر شهرها با نرخ سود 13 درصد و بازپرداخت يکساله (به نحوی که مستأجر در دوره قرارداد صرفاً سود تسهيلات را پرداخت کند و اصل تسهيلات در سررسيد تسويه شود) يا با نرخ سود 12 درصد و بازپرداخت 36 ماهه (به نحوی که مستأجر در هر قسط اصل و سود تسهيلات را پرداخت کند)، با هدف کمک به تامین افزایش تحقق یافته در ودیعه اجاره‌های مسکن اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر در سال جاری اعطا شود.

گروه‌های مشمول دریافت تسهیلات وام ودیعه مسکن، کارگران و حقوق‌بگیران ثابت با اولویت ازدواج‌های جدید و خانواده‌های پنج نفر و بیشتر، مشمولان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور، و همچنین زنان سرپرست خانوار هستند. پروانه اصلانی، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی شب گذشته در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری گفته بود: کلیه قراردادهای اجاره مسکن صادره از 1 فروردین 99 به بعد مشمول دریافت وام ودیعه مسکن می‌شوند؛ اتفاقی که می‌تواند گشایش بزرگی برای متقاضیان دریافت این تسهیلات باشد./مهر

همچنین شرایط لازم برای دریافت تسهیلات شامل داشتن فرم ج* سبز در سامانه وزارت راه و شهرسازی، نداشتن سابقه مالکیت از سال 1384 به بعد، متاهل یا سرپست خانوار بودن، داشتن سابقه پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا، و اجاره‌نامه رسمی یا اجاره‌نامه ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات و کد رهگیری است.

در ادامه این گزارش، معاون وزیر راه وشهرسازی از قول پرداختی‌های بیشتر ودیعه مسکن در دو سه روز آینده با هماهنگی بانک مرکزی و همکاری نظام بانکی برای پرداخت 12 هزار میلیارد تومان خبر داد. پیش‌تر عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی هم از آماده بودن بانک ها برای پرداخت 20 هزار میلیارد تومان وام ودیعه اجاره مسکن به متقاضیان خبر داده بود.

نماینده بانک مرکزی نیز در این جلسه با بیان اینکه اشکالات بانک ها و نظام بانکی رفع شده، درباره نحوه بازپرداخت تسهیلات تاکید کرد: روش بازپرداختی دوم با نرخ سود 12 درصد و بازپرداخت 36 ماهه برای بانک‌ها باعث چالش شده و روند پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن را با تاخیر روبه‌رو کرده است. وی البته تصریح کرد در فرآیند پرداخت تسهیلات نباید همه تقصیرها را به گردن نظام بانکی انداخت چون فشارهای تکلیفی روی نظام بانکی بسیار زیاد است.

از دید نماینده بانک مرکزی برخی از افرادی که به بانک ها برای گرفتن وام ودیعه مسکن مراجعه کرده‌اند، فرم (ج)* آن‌ها قرمز بوده و حتی با استعلام بانک‌ها برخی از آن‌ها دارای ملک بوده‌اند که جزو شمولیت مشمولان متقاضیان ودیعه مسکن نبوده است.

نماینده بانک مرکزی معتقد است با سپرده های بانکی آزاد شده به دلیل اثر نقدینگی ممکن است هدف تورمی بانک مرکزی (سیاستگذار پولی) به نتیجه نرسد و از این حیث باید سیاست‌گذار و دولت این موضوع را مدنظر داشته باشد و از طرح‌های تورم‌زا اجتناب کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه این جلسه عنوان کرد: وزاره راه و شهرسازی با هماهنگی وزارت تعاون، کاره و رفاه اجتماعی با استعلام از چند ساانه به ثبت نام متقاضیان و مشمولان و تطابق آن اقدام کرده و به دقت آن‌ها را مورد بررسی قرار داده است و این در حالی است که نظام بانکی به دلیل به روز نبودن نرم‌افزار و بانک‌های اطلاعاتی در استعلام هم کند بوده‌اند و هم با ایراد و خطا مواجه شدند. وی از کارگروه مقابله با آثار اقتصادی پیامدهای کرونا درخواست کرد زمان بررسی و ثبت نام درخواست های ودیعه مسکن تا پایان مهر امسال دوباره تمدید شود.

کارگروه مقابله با آثار اقتصادی کرونا از مکاتبات با بانک مرکزی برای تمدید مهلت زمانی و رفع مشکلات مربوط به وثایق تسهیلات پرداختی ودیسعه مسکن نیز خبر دادند.

دیگر مصوبات بیست و پنجمین کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا را بخوانید

محمد نهاوندیان، رئیس کارگروه مقابله با آثار اقتصادی کرونا در پایان این جلسه نیز با اشاره اینکه با وثیقه‌گذاری مربوط به سهام عدالت، پرداخت تسهیلات با شرایط سهل‌تری روبه‌رو شد، تصریح کرد: بانک مرکزی باید با پوشش نظام بانکی، تسریع در فرآیند پرداخت را دنبال کند. وی تاکید کرد در جلسه هماهنگی ستاد اقتضادی در روز پنج شنبه چالش‌های مربوط به وام ودیعه مسکن با لحاظ همه ملاحظات مطرح میشود.

*توضیح درباره فرم ج: سبز بودن فرم ‹‹ج›› در استعلام از سامانه ودیعه مسکن مربوط به موضوع ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی عرضه و تأمین مسکن است. براساس ماده یک این آیین نامه | فاقدین مسکن: افراد سرپرست خانواری که خود و افراد تحت تکفل آنان از تاریخ 1384/1/1 (تاریخ اجرای قانون برنامه چهارم توسعه) فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی بوده و از تاریخ 1357/11/22 از هیچ یک از امکانات دولتی یا امکانات نهادهای عمومی غیر دولتی مربوط به تامین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند.

بسیاری از متقاضیان ثبت نام در طرح جدید تأمین مسکن دولت که تحت عنوان «طرح اقدام ملی مسکن» اجرا شده است، صرفاً به واسطه ثبت نام اولیه در طرح مسکن مهر، به رغم اینکه از امتیازات این طرح بهره مند نشدند اما فرم (ج) آنها قرمز است؛ به این معنا که در پالایش متقاضیان واقعی طرح جدید دولت به واسطه همان ثبت نام اولیه مشمول طرح جدید دولت نمی‌شوند.

وزارت راه و شهرسازی در خصوص مشکل افرادی که پیش از این در طرح مسکن مهر یا دیگر طرح‌های مسکن فقط ثبت‌نام اولیه انجام داده‌اند ولی فرم (ج) آن‌ها به اشتباه قرمز شده است، اعلام کرده است: این افراد باید به ادارات کل راه و شهرسازی استانی که ثبت‌نام کرده‌اند، مراجعه کنند. ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها این موارد را بررسی می‌کنند و اگر قرمز شدن فرم (ج) منجر به واگذاری نشده است، تقاضای اصلاح می‌کنند و فرم این افراد دوباره سبز می‌شود.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف