از این هفته
واکسیناسیون کرونا در ایران شتاب می‌گیرد

چهار ماه از آغاز واکسیناسیون کرونا در ایران می‌گذرد. در این مدت بیش از پنج میلیون واکسن به کادر درمان و سالمندان بالای 70 سال تزریق شده است. در هفته های اخیر کمبود واکسن، روند واکسیناسیون را کند کرد اما ورود محموله جدید واکسن و تولید آن در کشور دوباره به روند واکسیناسیون شتاب داد.

  • کد خبر: 2880
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 31 خرداد 1400 - 08:55

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از ایرنا، از بین واکسن هایی که مراحل تولید را در ایران می‌گذارند تاکنون واکسن‌های کوویران برکت، رازی، فخرا، پاستور و سیناژن توانسته‌اند، کد اخلاق بگیرند و وارد فاز سوم مطالعه یعنی مرحله مطالعات انسانی برسند.

علیرضا ریسی، سخنگوی ستادملی کرونا و معاون بهداشت وزیر بهداشت اعلام کرد: میزان اثربخشی واکسن های کرونای تایید شده در ایران متفاوت است. هیچ یک از واکسن ها ایمنی 100درصد ایجاد نمی کند بنابراین بعد از تزریق هر دو دوز واکسن باز هم باید پروتکل های بهداشتی رعایت شود.

روز پنجشنبه 27 خرداد، یک میلیون دوز واکسن سینوفارم وارد کشور شد. اکنون مراحل برچسب زنی برای  تایید اصالت واکسن های وارد شده در حال انجام است و از یکشنبه توزیع و تزریق این واکسن ها در کشور انجام می شود.

آمارهای وزارت بهداشت نشان می‌دهد تاکنون حدود پنج درصد جمعیت کشور دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند و کمتر از دو درصد هردو دوز واکسن را دریافت کرده و ایمنی نسبی پیدا کرده اند. علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی کرونا علت کندی واکسیناسیون کرونا را در ایران خلف وعده فروشندگان واکسن و تاخیر آنها در ارسال واکسن های خریداری شده می داند. به گفته او، تقاضای بالای واکسن در دنیا و اولویت کشورها برای واکسیناسیون مردم کشور خودشان دسترسی به واکسن را کند کرده است.

رئیسی می‌گوید: یک نمونه از بد عهدی کشورها در ارسال واکسن در خرید واکسن از هند صورت گرفت. حدود 500 هزار دوز واکسن کوواکسین از این کشور خریداری کرده بودیم. محموله اول آن به میزان 125هزار دوز به ایران رسید اما محموله دوم آن که شامل 375هزار دوز واکسن بود، هنگام ارسال توسط دادستانی در هند با این استدلال که واکسیناسیون مردم هند در اولویت و صادرات واکسن ممنوع است، مصادره شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در مورد دریافت نشدن واکسن های خریداری شده از طریق برنامه «کواکس» نیز گفته است: 16 میلیون و 800 هزار دوز واکسن از سبد کوواکس سازمان بهداشت جهانی خریداری شده، قرار بود از اینسبد چهار میلیون و 200 هزار دوز از سبد واکسن آسترازنکا تا پایان سال 1399 تحویل ایران شود اما این رقم به سه میلیون و 200 هزار دوز کاهش یافت و در نهایت 700هزار دوز واکسن در پانزدهم فروردین به ایران رسید. محموله دوم واکسن های سبد کوواکس نیز 26 اردیبهشت به میزان یک میلیون و 452 هزار دوز از نوع واکسن آکسفورد- آسترازنکا ساخت کره جنوبی وارد ایران شد.

تاخیر در ارسال واکسن های خارجی و کندی واکسیناسیون در کشور باعث شد که روند تایید و شروع واکسیناسیون با واکسن ایرانی تسریع شود. سرانجام، وزیر بهداشت 24 خرداد از صدور مجوز مصرف اضطراری برای واکسن کوویران برکت خبر داد. سعید نمکی گفت: قول داده بودیم تا پایان بهار مجوز واکسن ایرانی به شبکه تزریق برسد که این وعده عملیاتی شد. با ظرفیت ایجاد شده در داخل کشور همه جمعیت هدف ایران تا پایان پاییز امسال واکسینه می‌شوند.

از این یک میلیون دوز واکسن کرونای وارد شده عمدتا برای تزریق دوز دوم واکسن به کسانی که دوز اول را دریافت کرده اند استفاده می شود. اولویت تزریق با کسانی است که دوز اول این واکسن را دریافت کرده اند، بعد از آن گروه سنی جدید برای تزریق دوز اول واکسن اعلام می شود.

فعلا واکسیناسیون کرونا برای افراد بالای 70 سال انجام می شود، افرادی که دوز اول واکسن را دریافت کرده اند به زودی پیامک تزریق دوز دوم را دریافت می کنند و افراد 70 سال به بالایی که تاکنون دوز اول واکسن را دریافت نکرده اند نیز می توانند با ثبت نام در سامانه salamat.gov.ir  برای دریافت واکسن ثبت نام کنند و با دریافت پیامک برای تزریق مراجعه کنند.

بیشتر بخوانید:

واکسیناسیون 60 سال به بالاها تا پایان این دولت تمام می شود. مرحله بعد گروه های شغلی حساس خواهند بود و بعد از آن واکسیناسیون گروه های سنی بعدی انجام می شود.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف