شتاب توزیع یک میلیارد دوز واکسن کشورهای G7 کاهش یافته است
ناهمترازی گسترده در توزیع واکسن کووید در جهان

هفت کشور توسعه یافته جهان قرار است که به یک میلیارد دوز واکسن کرونا را تا پایان سال جاری میلادی در میان 92 کشور فقیر و توسعه نیافته توزیع کنند اما روند اجرایی شدن این برنامه بسیار کند پیش می‌رود و در دو هفته گذشته تنها دو میلیون دوز واکسن از این برنامه در میان کشورها توزیع شده است.

  • کد خبر: 2883
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 31 خرداد 1400 - 11:35

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از یورونیوز نشست سران گروه هفت در حالی روز جمعه در بریتانیا آغاز شد که کشورهای عضو این گروه در نظر دارند یک میلیارد دوز از واکسن کرونا را به کشورهای فقیر جهان اختصاص دهند. بنا به اعلام دولت بریتانیا که ریاست دوره ای گروه هفت را برعهده دارد «طرحی برای گسترش تولید واکسن» نیز از سوی کشورهای عضو اعلام خواهد داشت.

بریتانیا قرار است 100 میلیون دوز از یک میلیارد دوز وعده داده شده را تامین کند. پیشرفت قابل توجه کارزار واکسیناسیون در بریتانیا به لندن امکان داده است تا دوزهای اضافی خود را به دیگر کشورهای جهان اختصاص دهد. تاکنون نزدیک به 70 میلیون دوز از واکسن کرونا در بریتانیا تزریق شده است.

همچنین نیمی از یک میلیارد دوز وعده داده شده از سوی گروه هفت را ایالات متحده آمریکا تامین خواهد کرد. یک میلیارد دوز واکسنی که گروه هفت وعده آن را داده قرار است از طریق ساز و کار «کوواکس» در بین «92 کشور جهان» تقسیم شود. از این میان 200 میلیون دوز قرار است تا پایان سال 2021 در اختیار کشورهای فقیر قرار گیرد. ساز و کار «کوواکس» تاکنون بیش از 80 میلیون دوز از واکسن بیماری همه گیر «کووید 19» را در 129 کشور یا منطقه جهان تقسیم کرده است.
 

ناهمترازی در توزیع و تزریق واکسن

بر پایه اطلاعات روزانه‌ای که یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل جمع‌آوری کرده، در دو هفته گذشته در مجموع تنها کمتر از 2 میلیون دُز کوواکس برای حمل به 92 کشور جهان در حال توسعه بارگیری شده است. این مقدار تقریبا برابر با مقداری است که تنها در بریتانیا تزریق شده است

.تدروس ادهانوم قبریسوس، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در روز جمعه 9 آوریل از وجود «ناهمترازی تکان‌دهنده» در واکسیناسیون کووید 19 در جهان انتقاد کرد و گفت در حالی که از هر چهار نفر در کشورهای ثروتمند یک نفر واکسن کرونا دریافت کرده، در کشورهای فقیر از هر 500 نفر تنها یک نفر آن هم فقط یک دُز واکسن زده است.

بیشتر بخوانید

توقف صادرات واکسن هندی

کمبود واکسن بیشتر ناشی از تصمیم هند برای متوقف کردن صادرات واکسن از کارخانه «انستیتو سرم» است که اکثریت قریب به اتفاق دُزهای آسترازنکا را تولید می‌کند. کوواکس برای تأمین واکسن حدود یک سوم جمعیت جهان روی آسترازنکای تولید این کارخانه حساب کرده بود.

در حالی که کشورهای جهان هم اکنون موج سهمگینی از شیوع ویروس کرونا را تجربه می‌کنند و به طور فزاینده و بی‌صبرانه در انتظار دریافت واکسن هستند، کوواکس تنها واکسن‌هایی را به کشورها می‌دهد که سازمان جهانی بهداشت آن را تأیید کرده باشد. در برخی از اولین کشورهایی که محموله‌های کوواکس را دریافت کرده‌اند، ذخیره واکسن در حال کاهش است و معلوم نیست دزهای دوم که برای 12 هفته بعد وعده داده شده، به موقع به آنها برسد.اتحادیه واکسن موسوم به «گاوی» (GAVI) به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که 60 کشور مشمول این تأخیر خواهند شد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف