معاون وزیر کار اعلام کرد
حمایت از 720 هزار نیروی کار بیکار شده ناشی از کرونا

معاون وزیر کار از ادامه حمایت دولتی از آسیب دیدگان کرونا خبرداد و گفت: دولت از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا امروز حدود 720 هزار نیروی کار بیکار شده ناشی از کرونا را تحت حمایت‌های بیمه بیکاری قرار داده است.

  • کد خبر: 289
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 18 شهريور 1399 - 12:33

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا حاتم شاکرمی معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، افزود: اولین کاری که با شیوع ویروس کرونا در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و در ادارات کل کار در سراسر کشور انجام شد، تشکیل کمیته‌های بهداشتی، فرهنگی و اجتماعی بود. یک کمیته مرکزی را با حضور نمایندگان کارگران و کارفرمایان و دستگاه‌های ذیربط اعم از وزارت بهداشت و درمان، سازمان تأمین اجتماعی، وزارت صمت و شرکای اجتماعی ما، نمایندگان دستگاه‌های ذیربط تشکیل دادیم و در 31 استان چنین جلسات و کمیته‌هایی را شکل دادیم که کارها را پیگیری می‌کردند.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: اموری مانند رعایت پروتکل‌هایی بهداشتی در محیط کارگری تأمین وسایل حفاظت فردی برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا اولویت کار بازرسان ما قرار گرفت و در این زمینه تقسیم کار صورت گرفت که براساس قوانین تأمین وسایل حفاظت فردی در شرایط عادی و کرونایی به عهده کارفرما است که نسبت به تأمین وسایل حفاظت فردی و لباس کار کارگر متناسب با شرایط کارگاه آموزش و نظارت بر استفاده از وسایل حفاظت فردی و رعایت فاصله‌های اجتماعی اقدام کنند یا بعضی از کارگاه‌های با نیروی زیاد کار برای مدتی به خاطر رعایت فاصله اجتماعی، نیروهای خود را به جای دو شیفت در سه شیفت کاری قرار دادند. البته هزینه‌های کارگاه همچون برق و… را افزایش داده است اما در بعضی موارد افزایش تولیدهم ایجاد کرده است.

وی در پاسخ به این سوال که اگر کارگری به کرونا مبتلا شود طبق قانون هزینه درمان آن بر عهده کارفرما است؟ گفت: وظیفه کارفرما تأمین وسایل حفاظت فردی، رعایت پروتکل‌های بهداشتی از نظر ایجاد فاصله‌های اجتماعی، آموزش دادن و نظارت بر استفاده از وسایل است مگر کارفرمایی که این موارد را رعایت نکند. هرچند شرایط این بیماری به گونه‌ای است که فرد احتمال دارد که در هر مکان و محیط دیگری مبتلا شده باشد. در این زمینه بیش از 20 هزار ابلاغیه نقص وظایف به کارفرمایان ابلاغ کردیم که خوشبختانه کارفرماها همه ابلاغیه‌ها را مورد توجه قرار داده و رفع نقص کردند. این نقص‌ها در رابطه با رعایت فاصله اجتماعی و تأمین وسایل بود.

شاکرمی افزود: در این راستا نیز مجبور شدیم در سراسر کشور 150 کارگاه که شیوه‌نامه‌ها را رعایت نکرده بودند به دستگاه‌های قضائی معرفی کنیم که نسبت به بیش از سه میلیون کارگاه‌های کوچک و بزرگ صنعتی و تولیدی که داریم رقم کمی است. در مجموع تعامل خوبی بین کارگر و کارفرما در مبارزه با این ویروس در محیط‌های کارگری رخ داد و کارفرمایان و کارآفرینان در زمینه اجرای پروتکل‌های بهداشتی در جهت جلوگیری از شیوع کرونا در محیط‌های کارگری کارنامه قابل قبول و رضایت بخشی از خودشان نشان دادند.

وی تاکید کرد: تأمین وسایل حفاظت فردی نیروی کار آموزش و نظارت بر استفاده وسایل حفاظت فردی بر اساس قانون به عهده کارفرما است و تا کنون عدم تأمینی به ما گزارش نشده است به استثنای تعداد کارگاهی که ذکر کردم.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد برآورد خسارت کرونا در حوزه‌های مختلف، اظهار داشت: یکی از مکان‌هایی که در بحث کرونا مورد آسیب قرار گرفت محیط‌های کارگری است. بخشی از نیروی کار ما را به ویژه در بخش خدمات به خصوص در حوزه گردشگری به تعطیلی کشاند. یکی از آسیب‌های جدی آن بیکار کردن موقت و دائمی نزدیک به 730 هزار نفر نیروی مشمول قانون کار و کاهش درآمد این بنگاه‌های اقتصادی بود که بعضاً تداوم دارد.

 

حمایت از 720 هزار نیروی کار بیکار شده ناشی از کرونا

شاکرمی گفت: ما اکنون حدود 720 هزار نیروی کار بیکار شده ناشی از کرونا را تحت حمایت‌های بیمه بیکاری قرار دادیم. گرچه نتوانسته‌ایم به طور کامل و براساس قانون بیمه بیکاری مقرری اینها را پرداخت کنیم. اما مقرری این افراد براساس مصوبه ستاد ملی کرونا پرداخت شد.

وی افزود: از 10 اسفند تا پایان اردیبهشت حدود 720 هزار نفر مشمول قانون کار بیکار شدند و مورد حمایت قرار گرفتند. برخی افراد حمایت نقدی و مستقیم دولت را به عنوان بیمه بیکاری در ماه‌های اسفند 98 و فروردین و اردیبهشت 99 را دریافت کردند و برخی نیز دو ماه اول سال‌جاری و همچنین افرادی که در اردیبهشت بیکار شدند مقرری این ماه را دریافت کردند و برای حدود 9 هزار نفر به شماره حساب اعلامی یا شماره شبای بانکی آنها که مشکل داشت از هفته گذشته پیامک ارسال شده است.

شاکرمی گفت: طبیعتاً بیکاری بخشی از اینها تداوم دارد که از ابتدای خرداد اگر بیکاری نیروی کاری از این بخش تداوم داشته باشد که ناشی از شرایط کرونا باشد یا اینکه از ابتدای خردا

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف