صندوق نوآوری و شکوفایی علیه کرونا
حمایت 500 میلیارد تومانی از طرح‌های مقابله با کرونا

صندوق نوآوری و شکوفایی در راستای مقابله با شیوع کرونا، 500 میلیارد تومان تسهیلات برای حمایت از طرح‌های مقابله با این ویروس به 11 صندوق پژوهش و فناوری اختصاص داده است.

  • کد خبر: 291
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 19 شهريور 1399 - 12:20

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، با شیوع ویروس کرونا از اواخر زمستان سال گذشته به این سو، اغلب دولت‌ها، فوراً راهبردها و اقدامات متنوعی را برای کنترل بیماری کووید19 و کاهش و جبران آثار مخرب آن بر زندگی شهروندان و کسب‌وکارها در پیش گرفتند. در ایران نیز، دولت با همکاری سایر قوا و نهادهای عمومی، اقدامات مختلفی را در عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی در دستور کار خود قرار داد که از تامین سریع اقلام مرتبط با کنترل کرونا مانند ماست و مواد ضدعفونی کننده تا اعمال محدودیت در حوزه حمل‌ونقل و امهال و اعطای تسهیلات به کسب‌وکارهای زیان‌دیده را در بر می‌گرفت.

اوایل اسفندماه سال گذشته همزمان با موج فزاینده ابتلای به کرونا در مناطق مختلف کشور، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، فهرستی از اقلام مورد نیاز نظام سلامت برای عبور از بحران را اعلام کرد که گرچه توان فنی و تجربه ساخت اغلب آنها در کشور و به ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور وجود داشت، اما ظرفیت تولید آنها پاسخگوی نیاز کشور نبود.

از این رو صندوق نوآوری و شکوفایی، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور تولیدکننده این اقلام را در دستور کار خود قرار داد. این برنامه حمایتی با اختصاص 5 هزار میلیارد ریال اعتبار تسهیلاتی به حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، فناور و استارتاپ‌های توانمند و متعاقباً انتشار فراخوان شناسایی شرکت‌های توانمند در حوزه تولید اقلام مرتبط شامل ماسک، کیت‌های تشخیص، مواد و دستگاه‌های ضدعفونی کننده، داروهای موثر در کنترل عوارض بیماری، سامانه‌های نرم‌افزاری و ... آغاز شد.

در مدت کوتاهی پس از اعلام فراخوان، 434 طرح از طرف شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و استارتاپ‌ها به صندوق نوآوری ارسال شد. برای حمایت از شرکت‌های فناور و استارتاپ‌های تولیدکننده اقلام مرتبط، از ظرفیت صندوق‌های پژوهش و فناوری استفاده شد. 11 صندوق پژوهش و فناوری خراسان رضوی، فارس، سمنان، فناوری نانو، یزد، زاگرس، دانشگاه تهران، اصفهان، توسعه فناوری نوین، پرشین داروی البرز و تجهیزات پزشکی به عنوان عاملان صندوق نوآوری و شکوفایی در این برنامه همکاری کردند.

پس از ارزیابی طرح ها و شرکت‌ها، نزدیک به 3 هزار میلیارد ریال تسهیلات ظرف دو هفته کاری به شرکت‌هایی از 18 استان کشور پرداخت شد تا تولید محصولات مورد نظر در ایام نوروز با قوت ادامه یابد و این محصولات به موقع در اختیار شهروندان و نظام سلامت قرار گیرد.

این تسهیلات به بیش از 62 محصول مرتبط در 5 محور تجهیزات و ملزومات پزشکی (ونتیلاتور، دستگاه بیهوشی اتاق عمل، دستگاه اکسیژن‌ساز، لباس بیمارستانی، دوربین حرارتی تشخیص کرونا و مانند آن)، کیت‌های تشخیص کرونا، ماسک، مواد ضدعفونی کننده و سامانه‌های نرم‌افزاری تعلق گرفت.

از میان طرح‌های تولید اقلام و محصولات مقابله با ویروس کرونا که مورد حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی قرار گرفتند، 9 طرح در حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی قرار دارد که عبارتند از تولید 100 دستگاه بیهوشی اتاق عمل، 500 دستگاه ونتیلاتور، هزار دستگاه اکسیژن‌ساز، ماهانه 100 هزار دست لباس بیمارستانی، 30 میلیون جفت دستکش، 1500 دستگاه ضدعفونی کننده و 500 هزار شیلد و سرپوشه، ساخت دستگاه تصفیه هوای پلاسمایی، دوربین حرارتی تشخیص کرونا، دیسپنسر هوشمند ضد عفونی و تولید سوپرکربن فعال برای استفاده در ماسک‌های فیلتردار.

همچنین 4 طرح به کیت‌های تشخیصی و استخراج ژنوم اختصاص داشت که اعطای تسهیلات به این طرح‌ها، منجر به تولید ماهانه 200 هزار کیت شد. همچنین یک شرکت دانش‌بنیان به توان ساخت و تولید ابزار استخراج ژنوم ویروس کرونا طی 15 دقیقه دست یافته که پس از تولید موفق به بازار داخلی، هم‌اکنون در مسیر صادرات است.

به علاوه، به 13 شرکت برای تولید ماهانه 10 میلیون انواع ماسک سه لایه، نانویی و 95N و به 25 شرکت برای تولید ماهانه حدود 2.2 میلیون لیتر مواد ضدعفونی کننده تسهیلات اختصاص یافت. علاوه بر مواد ضدعفونی کننده، 5 طرح نیز به تولید دستگاه‌های تولید مواد ضدعفونی کننده تعلق داشت که با استفاده از تسهیلات صندوق به تولید صنعتی و انبوه -ماهانه 1500 دستگاه- دست یافتند.

سامانه‌های نرم‌افزاری نیز توانستند از خدمات مالی و معنوی صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کنند. در بین سامانه‌های نرم‌افزاری مرتبط با کنترل و پیشگیری از کرونا، 4 سامانه توسط صندوق نوآوری و شکوفایی تامین مالی شدند و اپلیکیشن دیگری (ماسک) که برای شکست زنجیره‌های انتقال ویروس کرونا در کشور مورد تایید وزارت بهداشت قرار دارد نیز تحت حمایت معنوی و اطلاع‌رسانی گسترده صندوق نوآوری و شکوفایی قرار گرفت. خدمات این سامانه‌ها، مدیریت عرضه و تقاضای محصولات در کسب‌وکارهای مختلف، پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا و امکان ارزیابی ابتلا از طریق آزمون‌های معتبر، گجت علائم حیاتی و سامانه ویژه متخصصان علوم پزشکی برای دریافت جدیدترین آموزش‌ها و تجربه‌های جهانی در راستای مقابله با ویروس کرونا و برقراری تعامل با یکدیگر در قالب ویدئو، پادکست و متن را در بر می‌گیرد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف