وزارت صمت اعلام کرد
آخرین وضعیت بیمه بیکارشدگان بحران کرونا

وزارت کار اعلام کرده بیش از 100 هزار نفر از کسانی به واسطه کرونا بیکار شده‌ بودند، همچنان نتوانسته‌اند بازگشت به کار داشته باشند. بخشی از این آمار نیز مربوط به کسانی است که از خرداد ماه به دلایل ناشی از شیوع کرونا بیکار شده‌اند.

  • کد خبر: 298
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 19 شهريور 1399 - 11:18

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از مهر مسعود بابایی مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار درباره آخرین وضعیت بیمه بیکاری اظهار داشت: نیمه دوم اسفند ماه که بحث کرونا رسمیت یافت و مشاغل زیادی هم متأثر شدند از این رو وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سامانه‌ای برای ثبت نام افراد بیکار شده رونمایی کرد؛ در همین راستا بر اساس آخرین آمار تا دهم مرداد ماه 871 هزار و 400 نفر در سامانه ثبت نام کردند که با پردازش‌های صورت گرفته، 730 هزار و 882 نفر مشمول شدند.

مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: از دهم مرداد ماه برای 5 استان پایلوت گذاشتیم تا با ورود به زیرسامانه جدید جامع روابط کار، کارگران با بارگذاری مدارک، ثبت نام کنند.

بابایی گفت: این بار بررسی‌ها بر اساس قانون بیمه بیکاری انجام خواهد شد و پرداختی‌ها به افرادی که از اسفندماه بیکاری‌شان استمرار داشته و یا از خرداد بیکار شده‌اند، نیز بر مبنای بند ب ماده 7 قانون بیمه بیکاری خواهد بود؛ یعنی 55 درصد معادل 90 روز بیمه‌پردازی به اضافه 10 درصد حداقل دستمزد، به عنوان بیمه بیکاری پرداخت خواهد شد.

مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: طبق آخرین آمار، 107 هزار نفر اعلام کردند که بیکاری‌شان استمرار داشته و یا از خردادماه بیکار شده‌اند.

پیش‌تر در این‌باره خواندیم:

او ادامه داد: افرادی که بیمه بیکاری مخصوص کرونا را دریافت کردند بر مبنای قانون بیمه بیکاری نبود بلکه با محاسبات انجام شده، به صورت میانگین حدود یک میلیون و صد هزار تومان به افراد به مدت سه ماه پرداخت شد.

بابایی افزود: ما چهار بار با سازمان برنامه و بودجه مکاتبه کردیم که این رقم ناچیز است اما گفتند که به دلیل محدودیت‌های مالی نمی‌توان رقم بیشتری پرداخت کرد.

 

جاماندگان چند نفرند؟

وی همچنین با اشاره به جاماندگان بیمه بیکاری کرونا، گفت: 3 گروه از دریافت بیمه بیکاری کرونا باقی مانده‌اند. به این صورت که 48 هزار نفر جاماندگانی بودند که از خارج از سیستم سامانه ثبت‌نام کرده بودند که این ثبت‌نام ایراداتی داشت.

مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار ادامه داد: گروه دوم 24 هزار نفر بودند که شماره حساب و اطلاعاتشان مشکل داشت. ما در دو مرحله این دو گروه را پالایش و نتیجه نهایی را 21 مرداد ماه به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال کردیم.

بابایی افزود: همچنین شماره حساب، شماره شبا یا شماره تلفن مربوط به حدود 15 هزار نفر درست نبوده است. به همین دلیل لیست آنها عودت داده شده است. ارسال پیامک برای این لیست 15 هزار نفری از چهارشنبه هفته قبل آغاز شده است. پس از دریافت اطلاعات از سوی این افراد، اطلاعات به تأمین اجتماعی و سپس به خزانه‌داری ارسال می‌شود و واریز صورت می‌گیرد.

مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با اشاره به کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا، اظهار داشت: 62 درصد کارگاه‌هایی که از شیوع کرونا متأثر شدند در حوزه خدمات فعال بودند و 59 درصد از کل نیروهایی که بیکار شدند مربوط به این حوزه بود.

وی افزود: 31 درصد کارگاه‌های متأثر شده از کرونا مربوط به حوزه صنعت است و 37 درصد کارگرانی که بیکار شدند در این بخش مشغول به کار بودند.

بابایی ادامه داد: 3 درصد از کسب‌وکارهای بخش کشاورزی متأثر از کرونا آسیب دیدند و یک درصد از کل نیروهای بیکار شده مربوط به این بخش هستند.

او گفت: مابه‌التفاوت هم مربوط به حوزه‌هایی بودند که خوداظهاری نکرده بودند. مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در سال 12 هزار و 500 تا 13 هزار و 500 نفر به جمع مقرری‌بگیران اضافه می‌شود اما پس از شیوع کرونا، بالغ بر 850 هزار نفر خواستار دریافت بیمه بیکاری شدند

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف