موسسه عالی مدیریت و برنامه‌ریزی اعلام کرد
زیان 100 هزار میلیارد تومانی خدماتی‌ها از کرونا

شیوع کرونا در فاصله اسفندماه 98 تا اردیبهشت 99، موجب از دست رفتن نزدیک به 100 هزار میلیارد تومان درآمد در بخش‌های خدماتی شده است.

  • کد خبر: 300
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 19 شهريور 1399 - 11:50

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، بر اساس گزارش دفتر پایش اقتصادی معاونت پایش و سیاست‌های اقتصادی موسسه عالی مدیریت و برنامه‌ریزی، که به بررسی وضعیت رتبه‌بندی استان‌ها از نظر «درآمد از دست رفته» به دلیل شیوع ویروس کرونا پرداخته و عمدتا بر فعالیت‌های خدماتی متمرکز است، میزان کل درآمدهای از دست رفته در این بخش‌ها در اسفندماه سال 98 حدود 473 هزار میلیارد ریال بوده است. این رقم در ماه‌های بعد کاهش یافته، به طوری که در فروردین و اردیبهشت سال 99 به ترتیب به 335 و 178 هزار میلیارد ریال رسیده است.

 

بیشترین استان‌های آسیب‌دیده

طبق این گزارش، استان تهران بیشترین آسیب را از نظر «درآمد از دست رفته» تجربه کرده است و پس از آن نیز به ترتیب استان‌های خراسان‌رضوی، فارس، اصفهان، آذربایجان شرقی و مازندران قرار دارند. برآوردهای دفتر پایش اقتصادی نشان می‌دهد 35.5 درصد از کل درآمد از دست رفته مربوط به استان تهران بوده و در مجموع سه ماه اسفند 98 تا اردیبهشت 99 حدود 350 هزار میلیارد ریال درآمد در این استان از بین رفته است.

کمترین آسیب را از این منظر به ترتیب استان‌های ایلام، چهارمحال‌وبختیاری و خراسان جنوبی دیده‌اند. میزان درآمد از دست رفته ایلام در این بازه سه ماهه به 2833 میلیارد ریال می‌رسد و این رقم برای چهارمحال‌وبختیاری 2525 و برای خراسان‌جنوبی 2525 میلیارد ریال است.

 

پیش از این با هم خواندیم:

 

برآورد درآمد از دست رفته در بخش‌های مختلف

میزان درآمد از دست رفته در بخش خرده‌فروشی (به جز تعمیر وسایل نقلیه موتوری و موتورسیکلت) در سه ماه یاد شده، بالغ بر 36.2 هزار میلیارد تومان است که حدود 41 درصد از این مبلغ مختص استان تهران است و استان‌های خراسان‌رضوی و فارس در رده‌های بعدی جای دارند.

این میزان در فعالیت‌های مربوط به سلامت انسان بالغ بر 23.8 هزار میلیارد تومان است که 20.4 درصد از کل درآمد از دست رفته را نشان می‌دهند. استان تهران با سهم 21 درصد بیشترین آسیب را در این میان دیده و پس از آن نیز استان‌های خراسان‌رضوی و فارس قرار دارند.

درآمدهای از دست رفته در بخش سایر فعالیت‌های حرفه‌ای، علمی و فنی نیز بالغ بر 11.5 هزار میلیارد تومان است که 9.9 درصد از کل درآمد از دست رفته را تشکیل می‌دهد. این فعالیت‌ها شامل عکاسی، فعالیت‌های گرافیکی وطراحی و برخی فعالیت‌های حرفه‌ای دیگر هستند. بیشترین آسیب را در این بخش استان تهران با 37.2 درصد شاهد بوده و پس از آن به ترتیب استان‌های خراسان‌رضوی، فارس و البرز قرار داشته‌اند.

در بخش فعالیت‌های عمده‌فروشی (به جز تعمیر وسایل نقلیه موتوری و موتورسیکلت)، 8.5 هزار میلیارد تومان درآمد از دست رفته است که 7.3 درصد از کل درآمد از دست رفته را به خود اختصاص می‌دهد. 47 درصد از این مبلغ به استان تهران اختصاص دارد و خراسان‌رضوی با 7 درصد و فارس با 6 درصد در رده‌های بعدی جای دارند.

در بخش خدمات رستورانی نیز در بازه یاد شده، مجموعا 4.8 هزار میلیارد تومان درآمد بالقوه خود را از دست داده‌اند که 4.1 درصد از کل درآمد از دست رفته را تشکیل می‌دهد. استان تهران با از دست دادن بیش از 1650 میلیارد تومان از درآمد بالقوه خود، صدرنشین استان‌های آسیب‌دیده بوده 34.5 درصد از درآمدهای از دست رفته در این بخش را به خود اختصاص داده است. پس از آن نیز استان‌های اصفهان، خراسان‌رضوی و فارس با سهم 7 درصدی جای دارند.

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف