رئیس مجمع خیرین استان تهران:
کمک مومنانه 1000 میلیاردی شد

مردم در هفت ماه اخیر 1000 میلیارد تومان به هموطنان خود که از شیوع کرونا آسیب ‌دیده‌ بودند، کمک کرده‌اند.

  • کد خبر: 301
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 19 شهريور 1399 - 11:38

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از جام جم سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر خرداد امسال از کمک 920 میلیارد تومانی مردمی در خصوص کرونا خبر داد درحالی که این رقم در فروردین امسال فقط 376 میلیارد تومان بود. این آمار در حالی ارائه شده که در کنار این نهادها پویش هایی هم شکل گرفته که بی هیاهو در حال جمع آوری کمک های مردمی و رساندن آن به مردم آسیب دیده از کرونا هستند. نه این که موضوع تازه ای باشد که پیش ازاین هم همواره مردم درراه یاری رساندن به درماندگان در شرایط بحران پیشتاز بوده اند، از سیل سیستان بگیرید تا زلزله های گهگاهی در این سرزمین، اما ایرادی که درگذشته به این رفتار وارد بوده، تب تند کمک هایی است که زود به عرق نشسته است و حالا تداوم کمک های مردمی به نیازمندان اما نشان از پختگی رفتار آنها دارد.

کار بزرگ مردم به روایت آمارها

تعجب آور خوانده شدن میزان کمک های مردمی به کمیته امداد امام خمینی (ره) وقتی ملموس تر می شود که به برخی آمارهای ارائه شده از میزان این کمک ها دقت کنیم.  مرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) همین چند وقت پیش افزایش میزان کمک های مردمی به این نهاد را در عید قربان نسبت به سال گذشته 82 درصد عنوان کرده بود که رقمی قابل توجه است. او این توجه به نیازمندان را با توجه به شیوع ویروس کرونا، تورم و افزایش قیمت ها «کار بزرگی از سوی مردم» دانسته است.   محمد فلاحی، مسوول بخش شبکه های مردمی و امور خیریه کمیته امداد تهران هم گفته است؛ «از زمانی که رهبر معظم انقلاب فرمودند کمک های مومنانه صورت بگیرد، کمک های مومنانه مردم دو برابر شده است.»    آن طور که علیرضا عسگریان هم می گوید براساس آمارهای موجود در بحث اکرام طی چهار ماهه اول سال میزان مشارکت و کمک های مردمی 25 تا 30 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر شده است.  معاون مشارکت های مردمی کمیته امداد امام خمینی(ره) در گفت وگو با ما درباره میزان این کمک ها در ماه مبارک رمضان از آماری شگفت انگیز رونمایی می کند و می گوید: «در ماه رمضان طرح اطعام مهدوی را داشتیم و قرار بود 5000 پرس غذا توزیع شود که این میزان از 11میلیون عبور کرد و همچنین قرار بود 300 تا 400 هزار بسته معیشتی میان مددجویان توزیع شود که به بیش از دومیلیون و 200هزار بسته رسید.»

افزایش 121 درصدی کمک های بهزیستی

 سازمان بهزیستی هم از نهادهایی بوده که براساس آمارهای ارائه شده، شاهد افزایش میزان کمک های مردمی بوده است. به گواه این آمارها در پویش تهیه ملزومات بهداشتی برای مبارزه با کرونا (اسفندماه 98) مبلغ 157 میلیارد ریال و در پویش همدلی مومنانه در ماه رمضان امسال، بیش از 2815 میلیارد ریال جمع آوری شده است.

ذوالفقار یزدان مهر، معاون مشارکت های مردمی، موسسات غیردولتی، توانمندسازی و امور مجلس سازمان بهزیستی کشور می گوید این کمک ها در قالب پویش های متفاوتی صورت گرفته است. او می افزاید: «همچنین پویشی با عنوان «حلقه وصل باشیم» در سال 98 اجرا شد که میزان کمک های جمع آوری شده در این پویش مبلغ 116 میلیارد ریال بود و با این مبلغ 220 جهیزیه برای نوعروسان تحت پوشش بهزیستی، تهیه شد.» مهدی کاظمی، رئیس دبیرخانه مشارکت های مردمی سازمان بهزیستی در رابطه با مقایسه این آمار به نسبت مشابه سال گذشته به جام جم می گوید: «در ماه رمضان امسال نسبت به سال گذشته میزان کمک های مردمی تا 121 درصد رشد داشته است.» از او در رابطه با چرایی این افزایش می پرسیم و این که این افزایش نتیجه چه عاملی می تواند باشد؟ او به جام جم می گوید: «حس همدلی شهروندان نسبت به یکدیگر دلیل اصلی این افزایش بوده، اما در کنار این همدلی باید به نکته مهم دیگری هم دقت کرد و آن هم افزایی دستگاه ها و پرهیز از موازی کاری نهادها در این حوزه بوده است. در کمک های مردمی عید قربان هم بالای 50 درصد افزایش به چشم می خورد. این که مجموعه های مختلف تحت عنوان یک اسم یعنی ایران همدل، با یک شماره حساب و رویه قرار گرفتند، تاثیر مهمی در افزایش کمک های مردمی داشته است.»

400 درصد رشد

آمارهای شگفت انگیز افزایش کمک های مردمی تنها محدود به کمیته امداد امام خمینی(ره) نیست، رئیس مجمع خیرین استان تهران هم به جام جم از افزایش چشمگیر این کمک ها می گوید. محسن ولیئی معتقد است کرونا در کنار همه تهدیدهایش فرصتی برای فراهم کردن بستری برای دست گیری ساخته است.

 او می افزاید: «این روحیه از همان ابتدا با تشکیل گروه های مردمی در ضدعفونی کردن معابر خودش را نشان داد. این ماجرا با بیانات رهبر معظم انقلاب در نیمه شعبان هم سرعت بیشتری گرفت و افزایش چشمگیری داشت.

 کرونا به رغم تهدیدهایش فرصتی برای همدلی بین مردم پدید آورد. این روحیه تعاون میان مردم تنها محدود به کمک های نقدی نمی شد و در بسیاری از موارد دیگر هم خودش را نشان داد، از بخشیدن اجاره بهای مغازه ها و طرح همسایه خوب گرفته تا بخششی که بسیاری از صاحبخانه ها نسبت به مستاجرین خود داشتند.»

 آن طور که رئیس مجمع خیرین استان تهران می گوید امسال نسبت به سال گذشته بخش کمک های مردمی 400 درصد رشد داشته است و این افزایش شگفت کمک های مردمی در شرایطی بوده است که تورم افزایش بسیاری داشته و معیشت شهروندان سخت تر شده است.

شگفتانه پویش های مردمی

در کنار کمک های مردمی به نهادها پویش های بسیاری هم در این میان شکل گرفت، یکی از آنها پویش «ایران همدل» بود که در فاصله ای کوتاه بدل به بزرگ ترین پویش ملی کشور شد. ایران همدل از نیمه شعبان امسال آغاز شد. رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله خامنه ای در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت نیمه شعبان امسال و با اشاره به مشکلاتی که به خاطر کرونا برای برخی مردم پیش آمده، فرمودند: «ماه رمضان، ماه انفاق است. ماه ایثار است. ماه کمک به مستمندان است.

 چه خوب است که یک رزمایش گسترده ای در کشور به وجود بیاید برای مواسات و همدلی و کمک مومنانه به نیازمندان و فقرا که این اگر اتفاق بیفتد، خاطره خوشی را از امسال، در ذهن ها خواهد گذاشت.»

همین پیام موجب شد پویشی به نام ایران همدل در سراسر ایران با هدف فراگیرشدن مفهوم مواسات در جامعه اسلامی آغاز به کار کند. محمد زهرایی، رئیس بسیج سازندگی کشور و دبیر و سخنگوی رزمایش کمک های مومنانه میزان بالای مشارکت های مردمی در پیوستن به این پویش ملی را برای خود برگزارکنندگان هم «غیرقابل باور» خواند. او به جام جم گفت: «پیش بینی ما بر اساس وضعیت نابسامان معیشتی مردم به واسطه گرفتاری های مرتبط با بیماری کرونا بسیار کمتر از لطفی بود که مردم به این پویش داشتند.

تازه این کمک ها بخشی از مواردی است که ما توانستیم محاسبه کنیم.» به باور او هفت میلیون و 150هزار بسته معیشتی و سه میلیون نفری که این بسته ها شامل آنها شده است می تواند به عنوان رکوردی از میزان کمک های مردمی ثبت شود.

وحید قبادی دانا، رئیس سازمان بهزیستی هم اعلام کرد: «مجموعا 30میلیارد تومان کمک های مردمی در مرحله اول پویش ایران همدل به دست مددجویان بهزیستی رسید.»

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف