معاون وزیر ارتباطات
کرونا ترافیک پُست را 2 برابر کرد

سبحانی فر، معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه تحریم ها بر مرسولات خارجی تاثیر منفی داشته گفت: با شیوع ویروس کرونا و سفارشات اینترنتی ترافیک پست دو برابر و 20 درصد مبادلات ایران توسط پست انجام شد.

  • کد خبر: 3108
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 22 تير 1400 - 14:41

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از بازار، رمضانعلی سبحانی فر، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: افزایش سفارشات اینترنتی در یکسال گذشته ترافیک حجمی پست را به دو برابر رساند و سهم مرسولات غیرنامه ای پست را هم 30 درصد افزایش داد و همین مساله ضعف زیرساخت های پستی کشور را نمایان کرد به همین دلیل مکانیزاسیون و هوشمندسازی شبکه پستی را در دستور کار قرار دادیم.

وی گفت: افزایش سفارشات اینترنتی در یکسال گذشته ترافیک حجمی پست را به دو برابر رساند و سهم مرسولات غیرنامه ای پست را هم 30 درصد افزایش داد. به همین دلیل در یک مقطع زمانی شرکت ملی پست با کمبود زیرساخت ها مواجه بود زیرا شبکه حمل و نقلی کشور و بخش توزیع و مبادلات پاسخگوی این میزان ترافیک پستی نبود، سیاست هایی در زمینه افزایش خودرو به ناوگان حمل و نقلی بین شهری و شهری مورد توجه قرار گرفت تا بتواند پاسخگوی رشد 80 درصدی مرسولات پستی باشد. از این رو ناوگان حمل و نقل برون شهری شبکه پستی کشور افزایشی 30 درصدی داشت و مکانیزاسیون مرکز مبادلات پستی در سطح کشور راه اندازی و تجهیزاتی چون ترولی و باکس های امانات به منظور صیانت از بسته های پستی خریداری شد.

سبحانی‌فر افزود: یکی از دغدغه های ما جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کشور است و از آنجایی که پرسنل پست 14 هزار نفر هستند که در تمام کشور پراکنده هستند اگر پستچی ها در تماس با مشتریان به ویروس کرونا مبتلا شوند یا ویروس از پستچی ها به مردم منتقل شود نگران کننده است، به همین دلیل با رایزنی هایی که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با وزیر بهداشت داشتند ستاد کرونا واکسیناسیون پستچی ها را مورد تایید قرار داد تا با این واکسیناسیون سلامت کارمندان و مردمی که با خدمات آنها سروکار دارند تضمین شود درباره اینکه روند واکسیناسیون چگونه خواهد بود و جزئیات واکسیناسیون هنوز به ما چیزی ابلاغ نشده است.

معاون وزیر ارتباطات در ادامه گفت: پس از شیوع ویروس کرونا در کشور پروتکل های بهداشتی در شرکت ملی پست به سرعت اجرایی شد و بین کارکنان وسایل بهداشتی ماسک؛ الکل و ... توزیع  شد، از طرف دیگر در اوج شیوع ویروس کرونا در تمام دنیا برای ورود بسته های پستی ممنوعیت هایی اجرا می شد و از آنجایی که در حال حاضر تا حدودی شیوع ویروس کرونا کاهش یافته ارسال مرسولات پستی بین کشورها ممنوع نیست و با رعایت پروتکل های بهداشتی، در ایران علاوه محدودیت های ناشی از کرونا تحریم ها علیه کشور روی مبادلات پستی تاثیر داشت و ممنوعیت پرواز از سوی برخی کشورها ارسال مرسولات پستی را با چالش هایی مواجه کرده بود با این حال  میزان مبادلات پستی بین ایران و حدود 192 کشور خارجی که نمایندگی ایران در آنجا وجود دارد و اخیرا مبادلات رشد داشته و البته برای برخی کشورها همچون هند که شیوع ویروس کرونا بالاست، بسته های پستی که از مبدا این کشور دریافت می شد یک هفته نگهداری می شدند و بعد توزیع می شد. در واقع جزئیات پروتکل‌ های بهداشتی برای بسته های پستی که از خارج کشور وارد ایران می شود، به این شکل است که بسته ها گندزدایی شده و اگر از کشوری با شیوع بالای ویروس کرونا آمده باشد قرنطینه یک هفته ای بسته ها هم اجرایی می شود بعد از آن در شبکه توزیع قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید:

وی در پایان افزود: با شیوع ویروس کرونا و ایجاد محدودیت برای تردد مردم بسیاری از افراد به جای اینکه محصولات خود را به صورت حضوری خریداری کنند با سفارش های آنلاین کالای مورد نیاز خود را تهیه می کردند، به همین دلیل میزان حجم مرسولات پستی در کشور تا دو برابر افزایش یافت و وزیر ارتباطات و فناروی اطلاعات هم در همین راستا بر توسعه زیرساخت های شبکه توزیع پست تاکید کرد تا خدمات رسانی بیشتری به مردم انجام شود و از این طریق جلوی شیوع ویروس کرونا هم گرفته شود.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف