رییس جمهوری در ستاد ملی کرونا
بیش از 7 میلیون دوز واکسن تزریق شده است/ شرط پایان کرونا واکسیناسیون همه مردم دنیاست

رییس جمهور گفت: تاکنون بیش از 7 میلیون واکسن تزریق شده، دو میلیون دیگر هم توزیع شده است که اینها هم به تدریج تزریق خواهد شد.

  • کد خبر: 3131
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 26 تير 1400 - 11:10

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا  حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با اشاره به سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور اظهار کرد: به طور متوسط در کشور 48 درصد به پروتکل‌ها عمل می‌شود که این رقم خیلی پایین است. توقع این است پروتکل 85 درصدی و 90 درصدی در کشور عمل شود.

 وی افزود: رعایت پروتکل‌ها پایین است، ویروس هندی هم وارد شده، تابستان هم هست. اجتماعات و دور همی‌ها هم باشد و در رستوران‌ها مراعات نشود، با این شرایط پیداست چه مشکلاتی برای مردم به وجود می‌آید.

روحانی با تاکید بر اینکه راه‌حل اصلی برای اینکه از جان مردم حفاظت شود، فاصله گرفتن از ویروس است، گفت: این موضوع همیشه باید به عنوان یک دستور مهم مراعات شود. واکسن را هر چه بیشتر وارد کنیم می‌تواند موثر باشد. تاکنون بیش از 7 میلیون واکسن تزریق شده دو میلیون دیگر هم توزیع شده است که اینها هم به تدریج تزریق خواهد شد.

بیشتر بخوانید

افزایش شتاب واکسیناسیون در کشور

رییس جمهوری ادامه داد: در این هفته شش الی هفت میلیون دز دیگر وارد کشور می‌شود. در مرداد ماه مقداری تولید داخلی هم می‌توانیم استفاده کنیم. بدین ترتیب در یکی دو هفته‌ آینده حدود ده میلیون دز در دسترس داشته و تزریق می کنیم و اگر در اختیار باشد تزریق آن هم در ظرف دو سه هفته می‌تواند انجام شود.

 ادامه داد: اکنون حتی در برخی از استان‌ها 60 سال‌ به بالا و در برخی از استان‌ها 50 سال به بالا هم از واکسن استفاده می‌کنند، در برخی از نقاط مرزی و جزایر حتی بیشتر از 18 سال به بالا هم از واکسن استفاده می‌کنند.

رییس جمهوری گفت: برای بحث مدارس هم امیدواریم شرایطی باشد که در مهرماه گشایش صورت گیرد، واکسن برای آموزش و پرورش و معلمین هم مدنظر قرار دادند، برای اساتید دانشگاه و همچنین برای عشایر و گروه‌هایی که اعلام شده آنها هم از واکسن استفاده خواهند کرد.

روحانی با بیان اینکه ما براساس وعده‌مان در بخش واکسن تا پایان دولت عمل خواهیم کرد، گفت: یکی از واکسن‌های داخلی ما که به بازار آمده و امیدواریم دومی و سومی هم به تدریج تا پایان دولت بتوانند در مسیر واکسیناسیون مردم قرار بگیرند. بنابر این به غیر از بحث پروتکل مسئله واکسن را هم ما انجام می‌دهیم.

وی بیان اینکه تزریق واکسن نباید عاملی باشد که مردم فکر کنند پروتکل‌های بهداشتی را کنار بگذارند، اظهار کرد: اگر 2 دز واکسن تزریق شود، در کاهش مرگ و میر بسیار موثر است اما اینچنین نیست که حتما جلوی ابتلا را بگیرد. برای اینکه این ویروس مرتب جهش پیدا می‌کند، ابتلا و مشکل خواهد بود و ما حتماً باید از وسایل بهداشتی استفاده کرده و پروتکل‌ها را مراعات کنیم.

رییس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: در بسیاری از کشورها، بعد از واکسیناسیون پروتکل‌ها را کنار گذاشتند، پشیمان شدند و الان دوباره به مردم توصیه می‌کنند از واکسن استفاده کنند و از اجتماعات پرهیز ‌کنند.

 

شرط پایان کرونا، واکسیناسیون همه مردم دنیاست

روحانی تاکید کرد: اگر در آینده قادر باشیم تمام مردم را واکسینه کنیم، اگر کشورهای اطراف ما و منطقه یا حتی در جهان کشورهایی باشند در آنجا کرونا باشد، باز هم ممکن است که به کشور سرایت کند. مصونیت کافی زمانی است که واکسیناسیون در همه کشورها انجام بگیرد. به همین دلیل کشورهای اروپایی در سطح وسیعی از واکسن استفاده کردند. اما چون کشورهای دیگر در اطراف آنها یا کشورهای آفریقایی یا کشورهای آمریکای لاتین استفاده نکردند دومرتبه این ویروس جهش یافته وارد این کشورها شده است. البته شاید مرگ و میر به صورت قبل نیست اما ابتلا و اشغال تخت هست و مشکلاتی به وجود می آورد.

 

باید جلو عادی‌انگاری را بگیریم

رییس جمهوری گفت: باید همه توان خود را به کار بگیریم که جلوی عادی انگاری در جامعه گرفته شود. مردم احساس کنند که این ویروس و چرخه انتقال و سرایت وجود دارد. این بیماری همچنان می‌تواند برای مردم خطرناک باشد بنابراین همه باید به پروتکل‌ها عمل کنیم. 

وی گفت: زمان مصونیت از این ویروس زمانی است که کل مردم جهان بتوانند از واکسن استفاده کنند که چون تا آن زمان فاصله زیادی است باید خود را برای زندگی طولانی مدت در شرایط کرونایی و اجرای همه پروتکل‌ها آماده کنیم.

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف