وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد
جزئیات عملکرد دولت در حمایت از مستأجران/ اعتبار 10 هزار میلیاردی برای وام ودیعه/ خانه‌های خالی از مردادماه باید مالیات بپردازند

وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه 10 هزار میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت وام ودیعه مسکن اختصاص داده شده گفت: دولت در زمینه کنترل جابجایی‌ها و حمایت از مستاجران موفق بوده و توانسته در زمان شیوع کرونا بازار مسکن را کنترل کند.

  • کد خبر: 3145
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 27 تير 1400 - 10:07

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا   محمد اسلامی با حضور در یک برنامه تلویزیونی ضمن تشریح عملکرد وزارت راه و شهرسازی در هشت سال اخیر، جزییاتی تازه از اقدامات این وزارتخانه در بخش حمایت‌های کرونایی از جمله وام ودیعه مسکن، تسهیلات به شرکت‌های جمل‌ونقلی بزرگ و همچنین موضوع مالیات بر خانه‌های خالی را تبیین کرد.

ماجرای دخالت دولت در اجاره‌خانه

وی درباره قراردادهای اجاره بها هم گفت: بخش اجاره بها یک بخش خصوصی است و ملک، حقوق مردم است و بر این اساس فردی نمی‌خواهد واحد خود را اجاره دهد و از نظر حاکمیت فقط می‌توان مالیات دریافت کرد و فردی می‌خواهد اضافه‌تر از قانون تعیین شده اجاره بگیرد باید از این فرد مالیات دریافت کرد و این همان کاری است که در دنیا انجام می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: این برای اولین بار در تاریخ کشور است که دولت البته به دلیل کرونا درباره اجاره بها مقرراتی را وضع می‌کند و تنها راهی که بتواند جلوگیری از شیوع کرونا در این زمینه داشته باشد، قانون اجاره بهاست که موثر هم بود.

 

کاهش قابل توجه جابجایی‌ها

اسلامی گفت: در سال 99 حداقل 65 درصد میزان اثاث کشی بر اساس همین قانون اجاره بها کاهش داشته و این آمار در شهرهای دیگر غیر از تهران بالای 80 درصد بوده است.

 

جزییات شکایت‌های مربوط به قراردادها

وی با اشاره به اینکه شکایت‌هایی که به شورای حل اختلاف رسیده در طول سال 99 و تا قبل از مصوبه جدید هزار و 300 مورد بوده است، گفت: مالکان برای تخلیه واحد خود شکایت کرده‌اند که حدود 300 مورد حکم تخلیه صادر شده است و بقیه در شورای حل اختلاف به صلح انجامیده است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: نکته دیگر هم انصاف مالکان در مورد اجاره بها برای مستاجران است.

اسلامی گفت: در سال گذشته برای مستاجران ودیعه مسکن کارسازی کردیم و پنج هزار میلیارد تومان به 225 هزار خانوار پرداخت شده است.

وی افزود: مهم‌ترین اقدام این بود که هم سقف اجاره بها را اعلام و هم یک ودیعه‌ای را به مردم پرداخت کنیم.

 

10 هزار میلیارد تومان اعتبار برای وام ودیعه

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه امسال 10 هزار میلیارد تومان برای ودیعه مسکن پیش بینی کردیم، ادامه داد: تاکنون 250 هزار خانوار ثبت نام کرده‌اند و این وام برای افرادی است که تاکنون دریافت نکرده اند و سقف این وام برای تهران به 70 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

اسلامی گفت: دلیل اصلی پرداخت این وام این است که مردم اثاث‌کشی نکنند و ما زمین 99 ساله برای ساخت واحد اجاره‌ای می‌دهیم.

 

آسیب به شرکت‌های حمل‌ونقلی و حمایت دولت

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: صنعت هوایی و صنعت ریلی مسافری در دوران کرونا به شدت دچار آسیب شدند و زمانی که انفجاری در رشد قیمت، افزایش دستمزدها و شرایط تحریم رخ داد، هر روز درآمد شرکت‌ها نسبت به هزینه هایشان روند کاهشی پیدا کرد و آن‌ها نتوانستند هزینه‌ها را جبران و نوسازی انجام دهند و امروز کشور بیش از هر زمان دیگری نیاز دارد که به اصل سرمایه‌های خود در حوزه حمل و نقل توجه کند.

اسلامی گفت: اکثر شرکت‌های هوایی از تسهیلات یارانه‌ای که در دوران کرونا تصویب شده بود استفاده کردند، ولی بیشتر شرکت‌های ریلی نتوانستند این تسهیلات را دریافت کنند و بیشترین آسیب را در صنعت ریلی؛ شرکت رجا متقبل شد.

وی افزود: کاری که ما در این شرایط کرونا و تحریم‌ها انجام دادیم این بود که از ظرفیت‌های داخل برای توسعه بیشتر استفاده کنیم و در حوزه ریلی مبادرت به این کار کردیم و موجب شد توان اقتصادی، صنعتی و فناوری کشور مورد حمایت جدی قرار گیرد.

اسلامی گفت: در حوزه صنعت ریلی یک وام کمک هزینه برای عملیات بهره برداری و وام برای توسعه ناوگان فراهم کردیم تا آسیب کمتری ببینند.

 

مالیات بر خانه‌های خالی 

او همچنین گفت: باشناسایی یک میلیون و 300 هزار واحد خالی؛ مشخصات آن‌ها را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داده ایم و قانون جدید مالیات بر خانه‌های خالی درباره آن‌ها از مرداد امسال اجرایی شود.

اسلامی افزود: نکته ویژه قانون جدید مالیات بر خانه‌های خالی؛ مالیات مضاعف بر خانه‌های خالی حقوقی است که دو برابر خانه‌های حقیقی دریافت می‌شود.

وی گفت: تاکنون سه میلیون نفر در سامانه جامع املاک و اسکان نام نویسی کرده اند که به دلیل شرایط کرونا تا پایان شهریور مهلت نام نویسی خانوارها در این سامانه تمدید شده است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: البته وضعیت مسکن حدود 25 میلیون خانوار را شناسایی کرده ایم که این وضعیت برای آن‌ها به صورت پیامک ارسال می‌شود تا آن را تایید یا رد کنند.

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف