نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد؛
65 درصد اطلاعات غلط درباره واکسن را 12 نفر منتشر می‌کنند

یک مطالعه تازه نشان می‌دهد که وقتی پای انتشار اطلاعات نادرست درباره واکسن کووید 19 در شبکه‌های اجتماعی به میان می‌آید، صدای تعداد بسیار اندکی از کاربران است که جامعه بزرگی را تحت تاثیر اطلاعات جعلی قرار می‌دهند.

  • کد خبر: 3165
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 29 تير 1400 - 08:19

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، مرکز «مقابله با نفرت‌پراکنی دیجیتال» در گزارش اخیر خود می‌گوید که تقریبا 65 درصد اطلاعات نادرست در مورد واکسن کرونا به زبان انگلیسی را 12 نفر در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند.

نمونه آماری ما از میان 812 هزار محتوای ضد واکسن منتشر شده در فیسبوک وتوئیتر از 1 فوریه تا 16 مارس 2021 بوده است که 65 درصد آن توسط "دوجین اطلاعات نادرست" منتشر شده است

مرکز «مقابله با نفرت‌پراکنی دیجیتال» 

این سازمان غیردولتی از این دوازده نفر که تعداد زیادی فالوور در شبکه‌های اجتماعی دارند با عنوان «دوجین اطلاعات نادرست» (Disinformation Dozen) نام می‌برد.

در این گزارش آمده است: «نمونه آماری ما از میان 812 هزار محتوای ضد واکسن منتشر شده در فیسبوک وتوئیتر از 1 فوریه تا 16 مارس 2021 بوده است که 65 درصد آن توسط "دوجین اطلاعات نادرست" منتشر شده است.»

این مرکز مستقر در لندن و واشنگتن که فعالیت‌ خود را از دسامبر سال 2017 آغاز کرده است می‌گوید که شرکت‌های بزرگ فناوری مانند آمازون و اپل و پلت‌فرم‌های شبکه اجتماعی نظیر فیسبوک، یوتیوب، توئیتر و اینستاگرام با سیاست‌های خود به نفرت‌پراکنی دامن می‌زنند و باید ارائه خدمات به کاربرانی را که اطلاعات نادرست منتشر می‌کنند، متوقف کنند.

بر اساس گزارش این سازمان، نام رابرت اف. کندی جونیر، برادرزاده رئیس جمهور سابق ایالات متحده و رهبر یک گروه ضد واکسن و همچنین چند تن دیگر از فعالان شناخته شده و قدیمی ضد واکسن در آمریکا در میان اسامی این لیست 12 نفره است.
بیشتر بخوانید:


در این گزارش آمده است که بسیاری از این افراد از طریق انتشار اطلاعات نادرست درباره واکسن کووید در پی کسب درآمد هستند. برای مثال دکتر جوزف مرکولا که از فروش مکمل‌های غذایی به‌عنوان جایگزین واکسن ثروت زیادی به دست آورده است.

از نظر این مرکز غیردولتی اقدامات انجام شده توسط شرکت‌هایی نظیر فیسبوک، اینستاگرام و توئیتر کافی نیست و سلب پلتفرم (گرفتن تریبون) از این کاربران بهترین راه برای جلوگیری از انتشار اطلاعات نادرست است.

سخنگوی توئیتر اخیرا به شبکه سی‌ان‌بی‌سی آمریکا گفته است که تا کنون 22400 توئیت حاوی محتوای گمراه‌کننده نادرست درباره کووید 19 را حذف کرده و حدون 12 میلیون حساب کاربری را در این فرآیند به چالش کشیده است. سخنگوی فیسبوک نیز می‌گوید که 2 میلیون پست حاوی اطلاعات جعلی را از ماه فوریه سال جاری تا کنون حذف کرده است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف