وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد
30 شهریورماه، آخرین فرصت ثبت‌نام در طرح اقدام ملی مسکن

بر اساس اطلاعیه وزارت راه و شهرسازی، مهلت نهایی تکمیل ثبت‌نام و بارگذاری مدارک موردنیاز متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن، پایان 30 شهریورماه اعلام شد.

  • کد خبر: 317
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 22 شهريور 1399 - 14:33

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از ایرنا، وزارت راه در توضیح علت پایان مهلت تکمیل ثبت نام اعلام کرده است: «به منظور تعیین تکلیف وضعیت ثبت‌نام کلیه متقاضیان و انجام مراحل اتصال متقاضیان به پروژه‌های شروع شده، این مهلت قابل تمدید نخواهد بود.»

از زمان آغاز طرح اقدام ملی مسکن تاکنون 77 هزار واحد زمین به شکل گروهی به واجدان شرایط واگذار شده است که حدود 47 هزار واحد توسط سازمان ملی زمین و مسکن در  استان‌ ها و 31 هزار واحد در شهرهای جدید است.

مقرر شده است تا از این 77 هزار واحد، واحدهایی که قابلیت افتتاح دارند توسط استان‌ها و شهرهای جدید به ستاد معرفی شوند.

در حال حاضر، زمین 38 هزار واحد دیگر نیز آماده شده که در مجموع 115 هزار واحد برای ساخت مسکن به شکل گروهی آماده واگذاری است.

طبق آخرین آمار، 300 پروژه که معادل 54 هزار واحد مسکونی است، آغاز شده است. همچنین مقرر شده تا اسامی و مشخصات 77 هزار واحدی که به شکل گروهی زمین به آنها واگذار شده به همراه پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها در سامانه اقدام ملی مسکن وارد شود.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه وشهرسازی هفته گذشته اعلام کرد: «از حدود 470 هزار نفری که واجد شرایط دریافت مسکن ملی شناسایی شدند، 65 هزار نفر افتتاح حساب کردند. مقرر شده است تا از سامانه اقدام ملی مسکن پیامکی به واجدان شرایط باردیگر ارسال شود. همچنین سایر دستگاه ها نیز این پیامک را ارسال کنند و در مطبوعات و صداوسیمای محلی طی 15 روز با تبلیغ فراگیر همه افراد متقاضی مسکن ملی در این برنامه مشارکت داشته باشند.»

به گفته محمود محمودزاده در استان‌ها حدود 50 درصد اراضی موردنیاز مسکن ملی، تامین و به ریز به استان‌ها ارسال شده است.  از 370 هزار نفری که واجدان شرایط دریافت مسکن ملی در ثبت نامی ها هستند، اراضی 190 هزار واحد تامین شده است. در شهرهای جدید نیز حدود 130 هزار واحد تامین زمین شده است که در شهرهای جدید حدود 93 هزار متقاضی وجود دارد و در شهرهای جدید زمین مازاد داریم.

وی گفت: «در استان‌ها و شهرهای جدید حدود 60 درصد از واجدان شرایط مسکن ملی واریز وجه کرده‌اند که اینها شامل افرادی که در تفاهم‌نامه‌های وزارت راه و شهرسازی با سایر وزارتخانه ها هستند نبوده و تنها ثبت‌نام شدگان مسکن ملی را شامل می‌شود.»

استان‌های پیشرو در تعیین‌تکلیف متقاضیان مسکن ملی  استان‌های قم، خراسان جنوبی، خراسان شمالی با 67 و 59 درصد و مرکزی با 56 درصد هستند و کمترین تعیین تکلیف متقاضیان مسکن ملی در استان‌های البرز، تهران، ایرانشهر، اصفهان، خراسان رضوی رخ داده که انتظار است تا این استان‌ها هرچه سریعتر نسبت به تعیین‌تکلیف متقاضیان مسکن ملی استان خود اقدام کنند.

در موضوع تعیین اراضی اقدام ملی مسکن نیز استان‌های تهران، خراسان‌شمالی، آذربایجان‌شرقی و غربی، استان قم، بیشترین زمین مسکن ملی را تامین کردند و تقریبا از 98 درصد تا بالای 100 درصد تامین زمین کردند.  همچنین کمترین تامین زمین در کردستان با 5 درصد، و سپس یزد و همدان و سمنان انجام شده است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف