عضو هیات‌ رئیسه کمسیون کشاورزی مجلس:
کرونا، تجارت جهانی محصولات کشاورزی را کاهش داد/ زنان کشاورز در معرض بیشترین ناامنی شغلی

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان که پاندمی کرونا موجب بیکاری بخش بزرگی از فعالان صنعت کشاورزی در جهان و ایران شده است، گفت: زنان کشاورز بیش از مردان در معرض ناامنی شغلی قرار گرفته‌ و آسیب جدی دیده‌اند..

  • کد خبر: 3186
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 3 مرداد 1400 - 04:52

ذبیح‌الله اعظمی ساردویی، عضو هیات ‌رئیسه کمسیون کشاورزی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا گفت: نمایندگان مجلس باتوجه‌به زیان کشاورزان از پاندمی کرونا، در تلاش هستند تا با هماهنگی دولت، سود و جرایم دیرکرد تسهیلات بانکی کشاورزان را تا حداکثر ممکن کاش دهند. همچنین امیدواریم که کمک‌های بلاعوض برای تأمین نهاده‌های لازم به کشاورزان تعلق گیرد.

او ادامه می‌دهد: کرونا موضوع تأمین زنجیره غذایی را در شهر و روستا و کشورهای مختلف تحت تأثیر قرار داد؛ کاهش نیروی کار کشاورزی از تأثیرات منفی کرونا بود که طبعاً به دنبال این اتفاق، شاهد کاهش تولید محصولات کشاورزی و در نتیجه افزایش و ناپایداری قیمت برخی اقلام بودیم؛ همه این موارد بر اختلال زنجیره حمل‌ونقل خرد و کلان کشاورزی بسیار تأثیرگذار بود.

او می‌گوید: از دیگر تأثیرات مهم کرونا، تعطیلی هتل‌ها، تالارها، رستوران‌ها و ... بود که مصرف‌کننده مهم محصولات کشاورزی‌اند و همین تعطیلی بر کاهش عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی تأثیرگذار بود.

بیشتر بخوانید

کرونا و تجارت جهانی محصولات کشاورزی

اعظمی ساردویی توضیح می‌دهد: یکی از مهم‌ترین موانع و محدودیت‌های مهم بر سر راه واردات و صادرات محصولات کشاورزی، بستن بسیاری از مرزهای کشورهای هدف بود، به همین دلیل جلوی صادرات و واردات گرفته شد و البته زیان اصلی را در این حوزه هم بخش کشاورزی دید.

وی تصریح کرد: تغییرات اقلیمی در جهان و کاهش نزولات آسمانی در بخش‌های بزرجی از کره خاکی از دیگر عواملی بوده که تأثیر کرونا بر کشاورزی را تشدید کرده است این موضوع در کنار پاندمی کرونا بر برنامه امنیت غذایی سازمان خواربار جهانی برای کاهش گرسنگان جهان تأثیر منفی زیادی گذاشت و باعث افزایش گرسنگان جهان شد.

 

دو میلیارد نفر از تولیدکننده‌های بخش کشاورزی در جهان تحت تأثیر کرونا قرار گرفتند

این نماینده مجلس گفت: از دیگر تأثیرات کرونا این بوده که بیش از دو میلیارد نفر از تولیدکننده‌های بخش کشاورزی در جهان تحت تأثیر مخرب این بیماری و ازدست‌رفتن امنیت شغلی و تولیدی قرار گرفتند. تولیدکننده‌های بخش کشاورزی به دلیل بیماری و آلودگی به کووید 19 باعث کاهش راندمان و مدیریت باغات و مزارع شدند و در نتیجه تولیدکننده در اینجا هم صدمه‌دیده است.

او می‌گوید: زنان کشاورز در کشورهای توسعه‌نیافته و یا درحال‌توسعه بیشترین آسیب را دیدند چرا که حدود 50 درصد کارگران کشاورزی جهان را زنان تشکیل می‌دهند. کارگران فصلی کشاورزی و شغل‌های خانگی و کارگران بخش کشاورزی به‌خاطر کرونا هم بخش اعظمی از درآمدهای خود را از دست دادند.

 

افزایش قیمت نهاده از دیگر آثار کرونا بر کشاورزی بود

اعظمی ساردویی می‌گوید: تعطیلی کارخانه‌های تولیدکننده نهاده‌های کشاورزی از جمله خوراک دام، سموم و کود به دلیل شرایط دورکاری و نیمه‌وقت شدن، از دیگر خسارت‌های کرونا بر کشاورزی بوده که باعث افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی شده است.

 

خرید تضمینی تأثیر مثبت کرونا بر کشاورزی کشور

اعظمی ساردویی درباره تأثیرات مثبت کرونا بر بخش کشاورزی می‌گوید: اهمیت یافتن کشاورزی قراردادی به معنی خرید تضمینی محصولات کشاورزی از موارد بسیار مفیدی بوده که دولت‌ها از جمله دولت ایران به‌خاطر تأمین کمبود مواد غذایی برای خرید توجه ویژه‌ای به آن نشان داده‌اند.

این نماینده مجلس در پایان گفت: کرونا بر الگوی مصرف هم تأثیراتی داشته و مصرف موادی چون سیر، هویج، زنجبیل و گیاهان دارویی افزایش پیدا کرد و تهیه و تولید و فروش آنها در این مدت رونق گرفت.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف