موسسه عالی مدیریت و برنامه‌ریزی اعلام کرد
کاهش 44 درصدی ارزش صادراتی ایران در ماه ژوئیه

دفتر پایش اقتصادی معاونت پایش و سیاست‌های اقتصادی موسسه عالی مدیریت و برنامه‌ریزی، در گزارشی به مقایسه آثار اقتصادی شیوع ویروس کرونا در کشورهای مختلف با ایران پرداخت. بر اساس این گزارش ارزش صادرات ایران در ژوئیه 2020 (تیرماه 99) نسبت به ماه مشابه سال پیش، 44 درصد کاهش یافته است.

  • کد خبر: 320
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 22 شهريور 1399 - 15:57

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، بر اساس این گزارش، تا پایان مردادماه سال 1399 در مجموع بیش از 22.8 میلیون نفر در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. بیش از یک چهارم این میزان متعلق به ایالات متحده آمریکا است و کشورهای برزیل، روسیه و هند نیز در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. ایران از نظر تعداد مبتلایان در این بازه در رتبه 11 جهان قرار داشته است. بر اساس آمارهای رسمی، تا پایان مردادماه در ایران حدود 353 هزار نفر به کووید-19 مبتلا شده بودند که از این میان 20 هزار و 264 نفر کشته شدند و بیش از 304 هزار نفر بهبود یافتند. این اعداد به معنای آن است که به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت کشور، 4190 ابتلا و 241 مرگ وجود داشته است.

 

متغیرهای اقتصادی در زمان شیوع کرونا

در ادامه این گزارش بر اثرگذاری شیوع کووید-19 بر رشد اقتصادهای جهان تاکید شده است. بر اساس آمارهای کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی، رشد تولید ناخالص داخلی در اسپانیا در سه ماه دوم سال 2020، کاهش بیش از 22 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. در میان کشورهای عضو این سازمان، پس از اسپانیا نیز بریتانیا با 21.7 و کشورهای  مکزیک و فرانسه هر دو با 19 درصد کاهش رشد اقتصادی در مدت یاد شده، بیشترین آسیب‌های اقتصادی را متحمل شده‌اند. رشد مثبت 3.2 درصد چین نیز حاکی از فرار این کشور از کمند کرونا است.

کرونا همچنین به گسترش نرخ بیکاری دامن زده است. افزایش نرخ بیکاری در ایالات متحده شدیدتر بوده و از 3.6 درصد در سه ماه دوم سال 2019 به 13 درصد در مدت مشابه سال 2020 افزایش یافته است. میزان بیکاری سه ماه دوم سال 2020 اسپانیا نیز 15.5 درصد است و بیکاری کانادا به 13 درصد و شیلی به 11.7 درصد رسیده است.

 

با هم در سایت کرونومی خواندیم:

 

از سوی دیگر، شیوع کرونا موجب پدید آمدن محدودیت‌های شدیدی بر تجارت بین‌المللی شد که صادرات و واردات کشورها را تحت تاثیر قرار داد. بر اساس آمارهای منتشر شده از صندوق بین‌المللی پول، ارزش صادرات کالاها و خدمات آمریکا از 200 میلیارد دلار در ژوئیه 2019 به 152.4 میلیارد دلار در ماه مشابه سال 2020 کاهش یافته است. صادرات ایران نیز در همین مدت از 3.3 میلیارد دلار به 1.8 میلیارد دلار رسیده است. همچنین صادرات کالا و خدمات در اقتصاد هند در مدت یاد شده تقریبا نصف شده و 49 درصد کاهش داشته است.

بر اساس این گزارش، نرخ تورم سالانه در ماه منتهی به ژوئیه 2020 در  سه کشور آلمان، ایتالیا و اسپانیا منفی بوده است. نرخ تورم سالیانه منتهی به تیر 1399 برای ایران نیز به 32.7 درصد رسید.

 

واکنش دولت‌ها به شیوع

شاخص میزان واکنش دولت‌ها در مشورهای اروپایی در سه ماه منتهی به ژوئیه 2020 کاهش و محدودیت‌های این کشورها کمتر شده است. بررسی چندین کشور منتخب در این گزارش حاکی از آن است که در کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، هلند، انگلستان، ایالات متحده و برزیل، کارخانجات باز هستند، اما مشاغل غیرضروری تنها در برخی ایالات آمریکا و نیز برزیل بسته و در سایر کشورهای یاد شده باز هستند. مدارس نیز در فرانسه، آلمان و هلند باز و در ایتالیا، اسپانیا و برزیل بسته است.همچنین مدارس در انگلستان به تدریج بازگشایی می‌شوند و در ایالات متحده مدارس در برخی ایالات بسته است.

مروری بر بسته‌های اقتصادی کشورهای مختلف نشان می‎دهد که در فرانسه 300 میلیارد یورو وام تضمین شده و بسته حمایتی 125 میلیارد یورویی که نزدیک به 5 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است برای مقابله با پیامدهای کرونا اختصاص داده شده است. در آلمان مبلغ وام تضمین شده به 1200 میلیارد یورو و بسته حمایتی به 286 میلیارد یورو می‌رسد که 8.4 درصد از تولید ناخالص داخلی آن کشور است. در ایتالیا، اسپانیا نیز میزان وام تضمین شده به ترتیب برابر است با 750 و 100 میلیارد یورو و رقم آن در انگلستان به 430 میلیارد پوند و در ایالات متحده به 869 میلیارد دلار می‌رسد. بسته حمایتی هلند، ایتالیا و اسپانیا نیز به ترتیب 55، 75 و 60 میلیارد یورو است. ارزش این بسته‌ها در انگلستان به 177 و در ایالات متحده به 2794 میلیارد یورو می‌رسد. در اقتصاد ایران نیز تاکنون بیش از 100 هزار میلیارد تومان انواع کمک‌های دولت به اقتصاد تزریق شده که معادل 4.2 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور است.

 

کمک‌های اقتصادی دولت در مقابله با کرونا

بر اساس این گزارش، دولت برای حمایت از کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا دست به چند نوع حمایت زده است. استمهال اقساط بانکی، هزینه‌های آب و برق و گاز، هزینه‌های شهرداری و حق بیمه کارفرما به مدت 3 ماه، در کنار تسهیلات بانکی از جمله این حمایت‌ها برای چنین کسب‌وکارهایی است. از سوی دیگر، دولت به استمهال مالیات و رفع سوء‌اثر چک برگشتی برای کل کسب‌وکارها به مدت 3 ماه، دست زده است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف