رئيس اتحاديه فروشندگان گل و گياه تهران:
گلفروشی‌ها باید حمایت شوند/ بازار کشورهای همسایه را از دست دادیم

رئيس اتحاديه فروشندگان گل و گياه و گل‌های تزيينی تهران با بیان اینکه کرونا در 18ماه اخیر بازار فروش گل و گیاه را با زیان‌های بسیار زیادی روبرو کرده،گفت: پیش از شیوع بیماری، بازار کشورهای منطقه تقریبا در انحصار تولیدکنندگان ایرانی بود اما متاسفانه بسته شدن مرزها در کنار تعطیلی بازارهای داخلی،درآمد گلفروشی‌ها را به صفر رساند.

  • کد خبر: 3207
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 5 مرداد 1400 - 10:01

اکبر شاهرخی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا گفت: یکی از آسیب‌پذیرترین اصنافی که در پاندمی کرونا ضربه خورد صنف گل‌فروشان بودند، در نظر بگیرید بیشتر مردم گل را در مراسم‌های گوناگون مانند جشن‌ها، عروسی‌ها، اعياد، عزاداری‌ها، تولد، میهمانی‌ها استفاده می‌کنند اما به دلایلی که می‌دانیم این مراسم‌ها برگزار نمی‌شود و همین موضوع باعث شد تا ضربه زیادی به صنف گل‌فروشان وارد شود.

شاهرخی در ادامه گفت: متأسفانه در 18 ماه گذشته بسیاری از خرده تولیدکنندگان ما فعالیت خود را متوقف کردند که درنهایت منجر به تعطیلی واحد تولیدی شد. همانطور که می‌دانید یکی از ویژگی‌های گل فاسدشدنی بودن آن است یعنی نهایتاً یک گل یک هفته عمر دارد به همین علت محصولات در گلخانه‌ها تولیدشده اما در بازار عرضه نشد و تولیدکنندگان زیان‌های هنگفتی مواجه شدند.

رئيس اتحاديه فروشندگان گل و گياه و گل‌های تزيينی تهران تصریح کرد: شروع کرونا دقیقاً مقارن با شب عید بود طبعاً شب عید هم اوج فروش گل در کشور است، همان سال بسیاری از تولیدکنندگان در کشور سبزه و سنبل کاشتند اما با نگرانی مردم و ترس استرس بابت بیماری کرونا، کسی دیگر دغدغه خرید سبزه یا سنبل را نداشت، همین عدم تقاضا و ازدیاد عرضه در بازار باعث شد بسیاری از محصولات زیر قیمت معامله شود؛ در نظر بگیرید قیمت تمام‌شده یک سنبل در سال 98 معادل 20 هزار تومان بود اما در روز 28 اسفند 98 همان سنبل به قیمت 5 تومان در خیابان فروخته می‌شد.

شاهرخی گفت: در فروردین سال 99 صنف گل‌فروشان جز مشاغل گروه 1 نبود و در اوج فروش گل و اولین فصل بهار تعطیل بود و بعد از آن هم تعطیلی‌های پی‌درپی باعث شد که به گل‌فروشان آسیب جدی وارد شود.

این مقام مسئول ادامه داد: نه‌تنها هیچ تسهیلاتی از سمت دولت به این صنف داده نشد بلکه بیمه و مالیات ما افزایش هم پیدا کرد، چند بار اعضای اتحادیه به دیدار وزرای کشاورزی و صمت رفتند که نهایتاً صنف ما در گروه 1 قرار گرفت، به‌جز این هیچ تسهیلاتی اعم از وام و ... به این صنف اعطا نشد.

بیشتر بخوانید

ریشه صادرات گل‌های ایرانی خشکید

شاهرخی در ادامه گفت: یکی دیگر از ضربه‌هایی که کرونا به صنف گل‌فروشان زد کاهش صادرات بود، بعد از همه‌گیری این ویروس مرزهای کشور بسته شد و عملاً صادرات ما به صفر رسید، قبل از پاندمی کرونا، به دلیل کاهش ارزش پول ملی خرید گل از کشور ما برای همسایه‌ها مقرون‌به‌صرفه بود و گلخانه‌ها مازاد مصرف را به کشورهای همسایه صادر می‌کردند. این موضوع سود خوبی برای تولیدکنندگان داخلی به همراه داشت.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف