کاهش سفرهای جاده‌ای در تعطیلات عید قربان

در تعطیلات شش روزه اخیر که ممنوعیت‌های تردد سخت‌گیرانه‌تری اعلام شده بود، سفرهای جاده‌ای مردم به صورت نسبی کاهش پیدا کرد اما این کاهش تردد با توجه به ممنوعیت‌های ابلاغ شده، کمتر از حد انتظار بود.

  • کد خبر: 3220
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 6 مرداد 1400 - 10:56

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از ایسنا، در شرایطی که با پیشنهاد وزیر کشور تعطیلات سه روزه‌ای به ایام تعطیل عید قربان اضافه شد، ممنوعیت‌های تردد سخت‌گیرانه‌تری نسبت به ابلاغیه‌های قبل از آن توسط ستاد ملی مقابله با کرونا وضع شد و با وجود اجرای نصفه و نیمه‌ای که شاهد آن بودیم، سفرهای مردم در این روزها قدری کاهش یافت که البته با توجه به تشدید کنترل و سخت‌گیری‌های تردد مانند لغو مجوزهای صادر شده و وعده بازگرداندن خودروها به مبداء، کمتر از حد انتظار بود.

آمارهای رسمی منتشر شده از سوی مرکز مدیریت راه‌های کشور درباره تحلیل وضعیت تردد در بازه زمانی 28 تیر ماه تا سوم مرداد ماه نشان می‌دهد، متوسط تردد روزانه بین استانی به یک میلیون و 579 هزار و 232 وسیله نقلیه رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته شش درصد کاهش یافت اما در مقایسه با متوسط تردد تیر ماه امسال 14 درصد کاهش را تجربه کرد.

جالب اینکه بر اساس اطلاعات پلاک‌های ثبت شده در دوربین‌های پلاک خوان حدود هشت میلیون و 423 هزار پلاک خودروی شخصی در محورهای برون شهری رویت شده که در این میان بیش از دو میلیون خودرو متعلق به استان‌های تهران و البرز بوده‌اند و خودروهای شخصی با پلاک مازندران، فارس، خراسان رضوی، اصفهان و گیلان در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

بیشتر بخوانید:

نگاهی به آمارهای تخلیه وسایل نقلیه از استان‌هایی مانند تهران و البرز نشان می‌دهد، مردم سفرهای این ایام را از یکشنبه (یعنی یک روز قبل از ممنوعیت) آغاز کردند و شیب تخلیه خودروها از همین روز آغاز شده است و دقیقا از روز جمعه به تدریج به مقاصد خود بازگشتند. همچنین عمده مقاصد تهرانی‌ها و البرزی‌ها استان‌های قم، مازندران، مرکزی، گیلان، زنجان و قزوین بوده است.

البته روند انباشت وسایل نقلیه با پلاک‌های غیر بومی در استان‌های مازندران و گیلان به عنوان دو مقصد مسافرپذیر در بازه زمانی مورد بررسی نیز به همین شکل بوده و اوج انباشت این خودروها مربوط به روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته است.

بیشترین کاهش تردد بین استانی در روزهای تعطیل اخیر نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته در استان‌های مازندران با 29 درصد، گیلان با 28 درصد، تهران و البرز با 27 درصد و قم با 16 درصد رخ داده و بیش‌ترین افزایش تردد متعلق به استان‌های اردبیل با 15 درصد، آذربایجان شرقی با 14 درصد، آذربایجان غربی با 14 درصد و بوشهر با 12 درصد بوده است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف