صدور پروانه صنفی در پایتخت 40 درصد سقوط کرد:
شوک کرونا به جواز کسب

شوک کرونا به جواز کسب رسید. آمار منتشرشده توسط «صمت» نشان می‌دهد صدور و تمدید پروانه‌های صنوف در پایتخت 40درصد در میانه بهار 1400 سقوط کرده است. اگر نگاهی به آمار کل کشور نیز داشته باشیم، میزان افت صدور و تمدید پروانه‌های اصناف 29درصد برآورد شده است. به نظر می‌رسد تعطیلی‌های مکرر اصناف در عصر کرونا به کاهش جذابیت برای دریافت جواز کسب منجر شده است. در عین حال، گرایش مردم به خریدهای آنلاین در دوران کرونا نیز در افت تقاضا برای پروانه‌های صنفی موثر بوده است.

  • کد خبر: 3224
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 6 مرداد 1400 - 17:21

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از دنیای اقتصاد، آیا متقاضیان ورود به بازار کار تمایل کمتری برای فعالیت در رسته‌های صنفی دارند؟ ارزیابی آمارهای وزارت صمت درباره پروانه‌های اصناف نشان می‌دهد صدور پروانه کسب در دو ماه منتهی به اردیبهشت امسال نسبت به دو ماه سال گذشته کاهش داشته است. علاوه بر این، بخش دیگری از آمار بیانگر آن است که مجموع صدور و تمدید پروانه‌های اصناف در این بازه زمانی کمتر از دو ماه سال 99 بوده است. به عبارت دیگر، ریشه غلط برای مدیریت کرونا و تعطیلی مکرر صنوف باعث کاهش جذابیت دریافت جواز کسب در پایتخت و سایر استان‌ها شده است، به‌گونه‌ای که به‌عنوان مثال در استان تهران شاهد کاهش حدود 40 درصدی صدور و تمدید پروانه‌های صنفی بوده‌ایم. این در حالی است که کارشناسان عنوان می‌کنند چنانچه یک بار به‌صورت اصولی مانند سایر کشورها از شیوه قرنطینه استفاده می‌شد و مدیریت درست اتفاق می‌افتاد، انگیزه متقاضیان برای ورود به این بخش اقتصادی بیشتر بود. البته نمی‌توان نقش تغییر سبک و سیاق زندگی را نیز در این باره نادیده گرفت. گرایش مردم به خرید آنلاین در شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه در دوران شیوع ویروس کرونا می‌تواند دلیل دیگر افت تقاضا برای پروانه‌های صنفی باشد.

شیوع ویروس کرونا رسته‌های صنفی را بیش از سایر بخش‌های اقتصادی تحت تاثیر قرار داده است، به‌گونه‌ای که تعطیلی‌های مقطعی و بلندمدت اصناف در دوره شیوع ویروس کرونا به این گروه اقتصادی آسیب‌های جدی وارد کرده است. از این رو به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین دلایل بی‌میلی متقاضیان ورود به بازار کار برای فعالیت در رسته‌های صنفی، پیش‌بینی‌ناپذیر بودن وضعیت صنوف است. آمارهای وزارت صمت بیانگر آن است که از میان 31 استان به علاوه جنوب کرمان در دو ماه منتهی به اردیبهشت امسال، 27 استان با کاهش صدور و تمدید پروانه‌های صنفی روبه‌رو بوده‌اند. همچنین تمدید و صدور پروانه‌های صنفی در اتحادیه‌های کشوری در دو ماه امسال با کاهش کمتر از نیم درصد مواجه شده و به 346 فقره در این بازه زمانی رسیده است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد استان‌های تهران، خراسان، اصفهان، مازندران و فارس در مدت زمانی مورد بررسی، بیشترین تعداد پروانه‌های صنفی را صادر کرده‌اند.

  پروانه‌های صنفی صادره و تمدیدی

آمارهای دو ماهه وزارت صمت نشان می‌دهد در دو ماه ابتدایی سال جاری 65 هزار و 720 پروانه صنفی تمدید و صادر شده است، این در حالی است که در دو ماهه سال 99 این رقم 92 هزار و 626 فقره بوده است. بنابراین صدور و تمدید پروانه صنفی در دو ماه منتهی به اردیبهشت امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 29 درصد افت داشته است. در عین حال تعداد پروانه‌های تمدیدی و صادره در اردیبهشت 1400به 45 هزار و 858 فقره می‌رسد، این در حالی است که در فروردین1400 تنها 19هزار و 862 فقره پروانه تمدید و صادر شده بود. بنابراین رشد نزدیک به 131درصدی تمدید و صدور پروانه صنفی را در اردیبهشت امسال نسبت به فروردین شاهد بوده‌ایم.

  استان‌های پیشتاز

در دو ماه نخست امسال، در تهران بیشترین پروانه صنفی تمدید و صادر شده است. در این بازه زمانی در استان تهران 7هزار و 860 پروانه صادر و تمدید شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 40درصد کاهش داشته است. همچنین در اردیبهشت امسال 5هزار و 701 فقره پروانه کسب در این استان صادر و تمدید شده که نسبت به فروردین امسال رشد 164 درصدی را تجربه کرده است.خراسان‌رضوی دومین استانی است که بیشترین پروانه صنفی را صادر و تمدید کرده است. در بازه زمانی دو ماه ابتدایی امسال، 5هزار  و 371فقره پروانه در این استان صادر و تمدید شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت 46درصدی داشته است. در اردیبهشت 1400 نیز 4هزار و هشت فقره پروانه در این استان صادر و تمدید شده که نسبت به فروردین رشد 194 درصدی داشته است.

اصفهان با صدور و تمدید 4هزار  و 802 فقره پروانه صنفی، در رده سوم قرار گرفته است و نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت 36 درصدی را نشان می‌دهد. در اردیبهشت امسال هم 3هزار و 432فقره پروانه صنفی تمدید و صادر شده که نسبت به فروردین امسال رشد 5/ 150درصدی داشته است.استان مازندران چهارمین استان پیشتاز در صدور و تمدید پروانه صنفی است. این استان در دو ماهه امسال 4هزار و 634فقره پروانه صنفی صادر و تمدید کرده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت 5/ 6درصدی داشته است. همچنین در اردیبهشت امسال 3هزار و 258فقره پروانه صنفی تمدید و صادر شده که نسبت به فروردین امسال نزدیک به 137درصد رشد داشته است.

پنجمین استان پیشتاز در صدور و تمدید پروانه‌های صنفی، استان فارس است که در دو ماهه امسال 3هزار و 416فقره پروانه صنفی در این استان صادر و تمدید شده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت نزدیک به 3درصدی داشته است. در اریبهشت امسال هم 2هزار و 377 فقره پروانه در این استان صادر و تمدید شده که نسبت به فروردین نزدیک به 129درصد رشد داشته است.

  رشد تمدید و صدور جواز کسب

از میان 31 استان به علاوه جنوب کرمان، تنها چهار استان و جنوب کرمان دارای رشد تعداد جوازهای کسب صادره و تمدیدشده هستند. بیشترین رشد نیز مربوط به جنوب کرمان است.بر اساس آمارهای وزارت صمت، جنوب کرمان با صدور و تمدید 491 فقره پروانه صنفی در دو ماهه امسال رشد 98 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده است.استان خراسان‌جنوبی نیز در بازه زمانی مذکور 985 فقره پروانه صنفی را تمدید و صادر کرده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 21 درصد افزایش نشان می‌دهد.استان خوزستان هم در دو ماهه امسال در صدور و تمدید جواز کسب رشد 20 درصدی را تجربه کرده است. در این استان در این بازه زمانی 3هزار و 353 فقره پروانه صنفی تمدید و صادر شده است.در استان چهارمحال‌وبختیاری هزار و 79 فقره پروانه صنفی تمدید و صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد بیش از 13 درصدی روبه‌رو بوده است.استان کردستان هم در دو ماه نخست امسال در صدور و تمدید جواز کسب رشد بیش از دو درصدی داشته است. در این بازه زمانی در این استان هزار و 548فقره پروانه صنفی صادر و تمدید شده است.

  افت صدور و تمدید جواز در سایر استان‌ها

براساس آمارهای وزارت صمت، آذربایجان‌شرقی با تمدید و صدور 3هزار و 34 فقره جواز کسب در بازه زمانی دو ماه ابتدایی سال 1400، افت بیش از 27درصدی را در این باره نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده است.در آذربایجان‌غربی 3هزار و 375 فقره جواز کسب تمدید و صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت بیش از 24 درصدی داشته است.در دو ماه منتهی به اردیبهشت امسال در استان اردبیل هزار و 198فقره پروانه صنفی صادر و تمدید شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به 2درصد کاهش داشته است.صدور و تمدید جواز کسب در استان البرز با افت 5/ 48درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به هزار  و 718 فقره رسیده است.در استان ایلام 699 فقره پروانه صنفی در دو ماه اول امسال تمدید و صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 16 درصد کاهش داشته است.

در این بازه زمانی در استان بوشهر هم هزار و 162فقره جواز کسب صادر و تمدید شده که نسبت به بازه مشابه افت 19 درصدی داشته است.صدور و تمدید جواز صنفی در استان خراسان‌شمالی هم با افت بیش از 5 درصدی نسبت به بازه مشابه سال گذشته به 814 فقره رسیده است.در استان زنجان در دو ماه ابتدایی امسال 897فقره پروانه صنفی صادر و تمدید شده که نسبت به دو ماه نخست سال قبل بیش از 8 درصد افت داشته است.

بیشتر بخوانید:

در دو ماه منتهی به اردیبهشت امسال در استان سمنان 828 فقره جواز کسب صادر و تمدید شده که نشان‌دهنده کاهش بیش از 17 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است.هزار و 332فقره جواز کسب نیز در این بازه زمانی در استان سیستان‌وبلوچستان صادر و تمدید شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 23 درصد افت داشته است. در استان قزوین در دو ماهه امسال 961 فقره پروانه صنفی تمدید و صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت 5/ 32 درصدی داشته است.  استان قم نیز در این بازه زمانی 653 فقره جواز کسب صادر و تمدید کرده که نشان‌دهنده افت بیش از 51 درصدی نسبت به بازه مشابه سال قبل است.

در استان کرمان هزار و 796فقره پروانه صنفی تمدید و صادر شده که نسبت به دو ماه نخست سال قبل افت نزدیک به 26 درصدی را تجربه کرده است.هزار و 425فقره جواز کسب هم در دو ماه نخست امسال در استان کرمانشاه صادر و تمدید شده که نسبت به بازه مشابه افت نزدیک به 56 درصدی داشته است.در کهگیلویه‌وبویراحمد نیز 462 فقره پروانه صنفی صادر و تمدید شده که کاهش نزدیک به 33درصدی را نشان می‌دهد.همچنین صدور و تمدید این جواز با افت بیش از 25 درصدی در استان گلستان به هزار و 838 فقره و با کاهش بیش از 33 درصدی در استان گیلان به 2هزار و 789فقره رسیده است.هزار و 360فقره پروانه صنفی نیز در استان لرستان، هزار و 369فقره در استان مرکزی، هزار و 139 فقره در استان هرمزگان، هزار و 696 فقره در استان همدان و هزار و 290 فقره در استان یزد صادر و تمدید شده که به ترتیب نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت های 2/ 28 درصدی، 5/ 52 درصدی، 6/ 27 درصدی، 9/ 38 درصدی، 6/ 27 درصدی و 3/ 44درصدی را تجربه کرده است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف