تحلیلگران بانک مریل لینچ پاسخ دادند
تقاضای نفت چه موقع به شرایط عادی برمی‌گردد؟

تحلیلگران معتقدند با دسترسی به واکسن یا درمان کرونا تا سال 2021، باز هم به 3 ساله زمان نیاز است تا تقاضای نفت به شرایط پیش از شیوع این ویروس بازگردد.

  • کد خبر: 323
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 23 شهريور 1399 - 10:01

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از خلیج تایمز، تحلیلگران بانک مریل لینچ آمریکا می‌گویند اگر واکسن ویروس کرونا در پایان 2021 تایید شود، سفرهای هوایی 75 درصد در 2022 و 90 درصد در 2023 افزایش می یابند. در این صورت، تقاضای نفت طی سالهای 2021 تا 2023 یک جهش مثبت خواهد داشت و از بدترین شرایط 2020 بیرون می آید.

 تقاضای جهانی نفت در نیمه اول 2020 بیشترین آسیب را از همه‌گیری ویروس کرونا دید، چون سفرهای جاده‌ای و هوایی طی تعطیلی‌های اعمال شده در سراسر جهان کاهش شدیدی پیدا کردند. تقاضای 16 میلیون بشکه در روز در سه ماهه دوم سال جاری میلادی نسبت به سال قبل کاهش یافت. این کاهش تقاضا 5 برابر شدیدتر از کاهش تقاضا در سه ماهه چهارم 2008 در اوج بحران مالی جهانی بود.

 

با هم در سایت کرونومی خواندیم:

 

 با برداشته شدن محدودیت‌های رفت و آمد در سراسر دنیا، تقاضا در حال حاضر به تدریج بهبود می‌یابد و کارگران رفت‌وآمد معمول خود را از سر می‌گیرند.

 حمل‌ونقل جاده‌ای تقریباً به طور کامل بهبود یافته و تحلیلگران این بانک آمریکایی انتظار دارند تقاضای جهانی نفت از ترافیک جاده‌ای تا پایان سال جاری میلادی به سطح قبل از بحران کرونا بازگردد ولی سفرهای هوایی رشد چندانی نداشته است.

پیتر هلس، استراتژیست کالا در بانک مریل لینچ، می گوید:« سفرهای هوایی 50 درصد نسبت به سطح قبل از بحران کرونا کاهش یافته است. ما انتظار داریم تا زمانی که درمان موثری برای بیماری کووید 19 پیدا نشده، سفرهای هوایی در همین سطح پایین باقی بماند».

وی ادامه می‌دهد: «اکثر متخصصان انتظار دارند ساخت یک واکسن ایمن و موثر 12 تا 18 ماه طول بکشد و تا آن زمان شاهد افزایش سفرهای هوایی نخواهیم بود».

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف