تولید واکسن کوبایی کرونا از هفته آینده در ایران آغاز می‌شود

کوبا اعلام کرد که ایران هفته آینده اولین کشوری خواهد بود که واکسن کوبایی ضد کرونا را در خارج از این کشور تولید می کند.

  • کد خبر: 3230
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: پنج‌شنبه 7 مرداد 1400 - 20:11

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از خبرگزاری رویترز، داده های اولیه کوبا از آزمایش های بالینی حاکی است که واکسن سوبرانا 2 و پیشرفته ترین واکسن دیگر این کشور موسوم به آبدالا جزو موثرترین واکسن های ضد کرونایی جهان با بیش از 90 درصد تاثیرگذاری است.

انستیتو پاستور ایران پیشتر در سال جاری موافقت کرد با انستیتو فینلای کوبا که تولید کننده واکسن سوبرانا 2 است، فاز سوم آزمایش های بالینی این واکسن در ایران را به اجرا گذارد.

«ویسنته ورز بنکومو» رئیس انستیتو فینلای کوبا این هفته در جریان سفر به تهران گفت که ایران و کوبا میلیون ها دُز واکسن سوبرانا 2 در ایران تحت عنوان پاستوکووک تولید می کنند.

وی گفت: برای تولید یک واکسن از مرحله صفر تا تولید انبوه به 15 سال زمان نیاز است، اما ما همه این گام ها را طی یک سال برداشتیم و مدارک موجود نشان می دهد که خوب عمل کرده است.

بخش بیوتکنولوژی کوبا با تولید 80 درصد واکسن های مورد استفاده در این کشور جزیره ای کارائیبی و صادرات بخشی از آن، از سابقه طولانی در تولید واکسن برخوردار است.

مکزیک، ویتنام، آرژانتین و جامائیکا جزو کشورهایی هستند که برای تولید یا خرید واکسن های کرونای کوبا ابراز علاقمندی کرده اند.

علیرضا بیگلری رییس انستیتو پاستور ایران پیشتر گفته بود که واکسن مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران علیه فرمهای شدید و مرگهای ناشی از کرونا اثربخشی 100 درصدی دارد که این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است. وی تاکید کرد که اثربخشی 2 دوز واکسن سوبرانا2 به همراه دوز بوستر سوبرانا پلاس در کارآزمایی بالینی فاز سوم کوبا 91/2 درصد اعلام شده که اثربخشی علیه موارد شدید و فوت، 100 درصد بوده است.

این مسوول با اشاره به اینکه کوبا و ایران سابقه همکاری طولانی در حوزه بیوتکنولوژی دارند ادامه داد: به طور خاص، همکاری بین انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران در مورد واکسن کووید-19 بر اساس یک رابطه استراتژیک در زمینه تحقیق و توسعه فناوری های واکسن است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف