گزارش عملکرد سازمان غذا و دارو؛
هزینه 560 میلیاردی دارو و تجهیزات کرونا در 99

کاهش مجموع ارزبری دارو و تجهیزات پزشکی، نشان دهنده افزایش تولید این اقلام در کشور است؛ موضوعی که سال هاست با عنوان حمایت از تولید داخلی مورد توجه قرار گرفته است.

  • کد خبر: 3233
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: جمعه 8 مرداد 1400 - 11:01

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از ایسنا، باید توجه کرد که بر اساس اعلام سازمان غذا و دارو، در سال 1397 میزان ارز تخصیصی برای دارو و تجهیزات پزشکی 3.7 میلیارد دلار بوده که سازمان غذا و دارو از طریق افزایش زیرساخت های تولید و افزایش سهم تولید در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، صرفه جویی کرده و این رقم را در سال 1398 به سه میلیارد دلار کاهش داد. بر این اساس در سال 98، براساس هدف‌گذاری های انجام شده و با جدی گرفتن تولید، نیاز ارزی دارو و تجهیزات پزشکی به صورت داوطلبانه نزدیک به 600 میلیون دلار کاهش یافت.

در عین حال به گفته دکتر محمدرضا شانه ساز-رییس سازمان غذا و دارو، در سال 1398 سه میلیارد دلار به عنوان ارز دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص یافت و در سال 1399 این رقم به 2.5 میلیارد دلار ارز در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی رسید.

بر این اساس طبق گزارش عملکردی که از سوی سازمان غذا و دارو منتشر شده است، یکی از اقدامات این سازمان، کاهش مجموع ارزبری دارو و تجهیزات پزشکی اعم از جمع ارز ترجیحی و نیمایی بوده است که مبین افزایش تولید داخل است؛ به نحوی که در سال 1397 عدد ارز اختصاص یافته به دارو و تجهیزات پزشکی، 4.7 میلیارد دلار و در سال 1398 عدد 3.4 میلیارد دلار بوده است. سپس این عدد در سال 1399 با وجود تحمیل بار تقریبی ارزی معادل 560 میلیون دلار بابت تدارک اقلام و داروهای مورد استفاده در کرونا، تامین ارز مورد نیاز در این حوزه در همان حد 3.4 میلیارد دلار ثابت باقی مانده است.

باید توجه کرد که ارزبری اقلام مشابه سال‌های قبل، بدون احتساب ارز موردنیاز جهت مدیریت اقلام مقابله با کرونا کمتر از 2.84 میلیارد دلار است.

کاهش 29 درصدی ارزبری 4 کالای سلامت‌محور اساسی

 حال باید پرسید که این میزان از صرفه‌جویی ارزی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، چه نتایجی را در پی داشت است؟. بخشی از نتایج و آمارهای مربوط به این موضوع  را در ادامه مشاهده می‌کنید:

- کاهش ارزبری جهت اقلام وارداتی شامل دارو، ملزومات و تجهیزات پزشکی، مکمل دارویی و شیرخشک متابولیک در سال 1399 نسبت به 1397 به میزان 29 درصد تحقق یافته است. این در حالی است که افزایش 10 درصدی سهم ارزبری مواد اولیه موردنیاز جهت تولید در مدت مشابه و در راستای اجرای دستورات وزیر بهداشت و تحقق سیاست‌های کلان حمایت از تولید داخل به مرحله اجرا درآمده است.

هزینه 560 میلیاردی دارو و تجهیزات کرونا

لازم به توضیح است که در سال 1399 حداقل 560 میلیون دلار بابت تامین اقلام تجهیزات پزشکی و دارویی مورد نیاز در مبارزه با بیماری کرونا هزینه شده است که در صورت کسر این مبلغ کاهش بیش از پیش ارز مورد استفاده در حوزه سازمان غذا و دارو قابل دستیابی خواهد بود. به عبارت دیگر کاهش مصرف ارز به میزان 2.84 میلیارد دلار در صورت عدم تحمیل ارزبری ناشی از بیماری کرونا طبق برنامه ریزی انجام شده، محقق می‌شد.

هزینه 560 میلیاردی دارو و تجهیزات کرونا در 99

هزینه 560 میلیاردی دارو و تجهیزات کرونا در 99

کاهش 21 درصدی واردات چند کالای سلامت‌محور در سال 1399 نسبت به 1397

- افزایش رشد ریالی سهم بازار تولید به میزان 92 درصد و کاهش واردات به میزان 21 درصد در سال 1399 نسبت به سال 1397 برای مجموع دارو، تجهیزات پزشکی، مکمل، شیرخشک و داروهای طبیعی و سنتی حاصل شده و یکی دیگر از دستاوردهای کاهش ارزی در این حوزه بوده است.

سازمان غذا و دارو در گزارش منتشره خود تاکید کرده است که آمار و ارقام مستند موجود در سامانه رسمی بازار بورس (کدال) موید موفقیت وزارت بهداشت در تحقق سیاست‌های حمایت از تولید داخل و رونق اقتصادی در عملکرد بنگاه‌های اقتصادی فعال در این عرصه است.هزینه 560 میلیاردی دارو و تجهیزات کرونا در 99هزینه 560 میلیاردی دارو و تجهیزات کرونا در 99هزینه 560 میلیاردی دارو و تجهیزات کرونا در 99هزینه 560 میلیاردی دارو و تجهیزات کرونا در 99

رشد 76 درصدی مجوزهای تولید اقلام سلامت‌محور در سال 1399

- رشد 76 درصدی مجوزهای صادره برای اقلام و کالاهای تولیدی در سال 1399 نسبت به سال 1397 در مقایسه با کاهش 41 درصدی مجوزهای صادره برای اقلام و کالاهای وارداتی در حوزه اقلام سلامت محور تحت نظارت سازمان غذا و دارو در مدت مشابه نیز یکی دیگر از نتایج کاهش ارزبری در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی بوده است. به طوری که پیش بینی می‌شود با اتمام مدت اعتبار پروانه کالاهای وارداتی مذکور، شاهد کاهش بیش از پیش در تعداد این پروانه‌ها باشیم.

هزینه 560 میلیاردی دارو و تجهیزات کرونا در 99

افزایش برچسب‌گذاری اصالت برای اقلام وارداتی و تولیدی سلامت‌محور

- رشد قابل توجه شناسه گذاری و نصب برچسب اصالت بر روی کلیه اقلام وارداتی و تولیدی سلامت محور در قالب سامانه قانونی TTAC  توسط سازمان غذا و دارو که در راستای افزایش شفافیت بیشتر و رصد اجزای زنجیره تامین جهت مقابله با قاچاق و تقلبات غیرقانونی انجام شد.

در عین حال یکی دیگر از نتایج اجرای عملی رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص محوریت سیاست حمایت از تولید، تغییر تراز ریالی و عددی بازار دارویی کشور به نفع تولیدکنندگان داخلی است. به این معنا که در فاصله سال های 1397 تا 1398 سهم ریالی بازار واردات دارو از 25 درصد به کمتر از نصف، یعنی 12 درصد، تقلیل و ارزش سهم ریالی تولید از 75 درصد به 88 درصد افزایش یافته است. ضمن آنکه سهم عددی واردات نیز از 5 به 3 درصد تقلیل، و درصد عددی تولید از 95 به 97 درصد افزایش را نشان می دهد.


بیشتر بخوانید:

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف