از افزایش تولید لباسشویی و تلویزیون تا کاهش تولید سیگار
کرونا معادلات تولید را چگونه تغییر داد؟

شیوع کرونا به صورت مستقیم و یا بر اثر پیامدهای غیر مستقیم تولید برخی از کالاهای صنعتی را در چهار ماه نخست امسال از دست‌کم 1.4 تا حداکثر 159 درصد افزایش داده و تولید برخی کالاها را نیز کاهش داده است.

  • کد خبر: 325
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 23 شهريور 1399 - 11:10

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، چنان که گزارش وزارت صمت از وضعیت تولید کشور در چهار ماه اول سال 1399 نشان می‌دهد که از میان 26 کالای مخنتخب صنعتی، 16 کالا با افزایش تولید روبرو بوده‌اند و 10 کالا نیز در مقایسه با کدت مشابه سال گذشته، کمتر تولید شده‌اند. الیاف اکریلیک، ماشین لباسشویی و تلویزیون بیشترین افزایش تولید را در مدت یاد شده داشته‌اند و در مقابل تولید سیگار که معمولا افزایش بود، در چهار ماه اول امسال نزدیک به 20 درصد کاهش داشته است. یعنی چیزی بیش از سه میلیارد نخ!

به نظر می‌رسد که بخش قابل توجهی از تغییرات مثبت و منفی تولید برخی از کالاها در این مدت، ناشی از شیوع ویروس کرونا باشد. به بیان دیگر، افزایش استقبال از تماشای برنامه‌های تلویزیونی و همچنین افزایش حساسیت‌های بهداشتی در شست‌وشو از مهمترین دلایل افزایش تقاضای خرید تلویزیون و ماشین لباسشویی و به تبع آن افزایش میران تولید باشد و در مقابل افزایش احتیاط عمومی در مقابله با تهدیدهای سلامت از جمله سیگار کشیدن، ابتدا مصرف و سپس تولید آن را نیز کاهش داده باشد.

غیر از الیاف اکریلیک که با 159 درصد افزایش صدرنشین رشد تولید است،  ماشین لباسشویی و انواع تلویزیون به ترتیب با 70.4 و 61.2 درصد افزایش در چهار ماهه اول امسال رتبه‌های دوم و سوم را در صدر جدول افزایش‌ها به خود اختصاص داده‌اند.

افزون بر این پودر شوینده و داروی انسانی نیز به ترتیب 10 و هشت درصد افزایش تولید داشته‌اند. افزایش این این هر دو نیز مبتنی بر شیوع ویروس کرونا قابل تحلیل است.
 

  • پیش‌تر در این‌باره خواندیم:

کرونا کدام کسب‌وکارها را فعال‌تر کرد
واکاوی صادرات غیرنفتی ایران در 4 ماه نخست 99
سهم 15 درصدی محصولات ضدکرونا از تولید پتروشیمی‌ها
 

همچنین تولید یخچال و فریزر نیز در این مدت با افزایش 12.4 درصدی از 446 هزار دستگاه در چهار ماهه اول سال گذشته به 501 هزار و 100 دستگاه در مدت مشابه امسال رسیده است.

کالاهایی که کمتر تولید شدند

 تولید 10 کالای منتخب نیز در این فهرست با کاهش روبرو بوده است. بیشترین کاهش مربوط به تولید چرم بوده که در چهارماهه اول امسال با کاهش 23.2 درصدی مواجه شده و تولید آن از 13 میلیون فوت مربع در چهار ماهه اول سال 1398 به 10 میلیون فوت مربع در مدت مشابه امسال رسیده است.

افزون بر این تولید روغن ساخته شده نباتی و سموم دفع آفات نباتی نیز با کاهش 18.8 و 18.5 درصدی نسبت به چهار ماهه اول سال قبل مواجه شده و تولید این دو محصول از اول امسال تا پایان تیر ماه به 470 هزار و 900 تن و 11 هزار و 500 تن رسیده است.

همچنان که گفته شد، سیگار نیز که در مدت مشابه سال گذشته 18.1 میلیارد نخ تولید می‌شد امسال به 14.73 رسیده است. جالب این که خودروهای حمل و نقل جمعی مثل ون، اتوبوس و مینی‌بوس هم با کاهش تولید روبرو بوده‌اند.
 

جدول وضعیت تولید 26 کالای منتخب صنعتی در 4 ماه اول 1399

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف