دولت دوازدهم پایان یافت
انتظارات مردم از رییس‌جمهور جدید/ کرونا در اولویت ششم ایرانیان/ لزوم بازگرداندن امید عمومی به حل بحران پاندمی

آیت‌الله سید ابراهیم رییسی از امروز رییس جمهور رسمی کشور است و در شرایطی مدیریت اجرایی کشور را برعهده می‌گیرد که مشکلات اجتماعی و اقتصادی بسیاری در کشور وجود دارد، دولت او در مواجهه با بحران کرونا چه رویکردهایی خواهد داشت؟

  • کد خبر: 3273
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 12 مرداد 1400 - 11:09

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا نظرسنجی‌های مختلفی در یک ماه گذشته درباره انتظارات مردم از دولت جدید انجام و منتشر شده است.

نکته جالب آن است که در همه نظرسنجی‌ها، پاسخگویان برطرف کردن بحران اقتصادی را در اولویت نخست قرار داده‌اند.

برای مثال در نظرسنجی ایمنا که به تازگی منتشر شده، مردم در واکنش به این پرسش که «هرکدام از مسائل و مشکلات کنونی چقدر باعث نگرانی شما شده است»، 90.8 درصد از تورم و گرانی، 79.3 درصد از بیکاری، 79.3 درصد از کاهش درآمد، 75.4 درصد از کم‌آبی و خشکسالی، 68.1 درصد از مساله مسکن و تأمین اجاره، 58.6 درصد از شیوع کرونا و 40.6 درصد از مسائل مربوط به امنیت کشور به میزان زیاد و کاملاً احساس نگرانی می‌کنند.

اولویت‌بندی‌ها نشان می‌دهند که نزدیک به نیمی از شهروندان ایرانی و به بیان دقیق‌تر بیش از 41 درصد از آنها اولویت چندانی برای مدیریت بحران کرونا قائل نیستند و تنها 58 درصد از آنان حل معضل کرونا را در اولویت قرار داده‌اند.

نکته جالب این است که در یک سال و نیم گذشته میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز از بیش از 83 درصد در روزهای نخست شیوع کرونا به حدود 40 درصد در روزهای اخیر رسیده است. به این معنی که رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این مدت، 43 درصد کاهش پیدا کرده است.

این موضوع خروج کرونا از اولویت‌های مردم را تبیین می‌کند و نشان می‌دهد که احتمالا بخش قابل توجهی از شهروندان با نادیده گرفتن پیامدهای چندوجهی بحران کرونا و شاید ناامید شدن از برطرف کردن آن، اولویتی برایش قائل نیستند.

نکته قابل توجه دیگر در این‌باره آن است که اساس نتایج نظرسنجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که روز یک‌شنبه، 20 تیرماه منتشر شده، حدود 45 درصد مردم به سیاست‌های تیم اجرایی دولت در زمینه مقابله با بحران کرونا چندان امیدوار نیستند.

بیشتر بخوانید 

 

تشابه ارقام و شاخص‌های آماری یاد شده نشان می‌دهد که احتمالا یکی دستورالعمل‌های دولت جدید باید بازگرداندن امید عمومی جامعه به مدیریت صحیح بحران کرونا و رفع پیامدهای مختلف آن باشد.

با این حال اگرچه شهروندان اولویت‌بندی متفاوتی را ارائه کرده‌اند، اما همچنان کرونا در صف نخست بحران‌های کشور است و همزمان با مشکلات اقتصادی و زیست‌محیطی، در صدر اولویت‌های مدیریتی دولت جدید قرار دارد.

 

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف