سازمان غذا و دارو اعلام کرد:
رفع کمبود سرم‌ تزریقی تا اوایل هفته آینده

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به چرایی کمبود سرم‌های تزریقی، گفت: دیروز مجوز دادیم که به اندازه نیاز یک ماه‌ سرم را از هند و ترکیه حمل کنند که شرکت‌ها بلافاصله اقدام کردند که از اوایل هفته آینده سرم به وفور موجود می‌شود.

  • کد خبر: 3289
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 13 مرداد 1400 - 16:56

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از ایسنا، دکتر سید حیدر محمدی درباره کمبود سرم تزریقی در بیمارستان‌ها، گفت: در تابستان سال گذشته یکی از شرکت‌های سرم‌سازی ما که بزرگترین شرکت‌های سرم‌سازی ما است، از ما درخواست کرد که توزیع سرم را برای آن شرکت متوقف کنیم تا خط GMP خودش را اصلاح کرده و بهبودی در کیفیت خطوطش ایجاد کند که مخالفت کردیم و این برنامه برای اواخر سال در پاییز و زمستان افتاد که نیاز به سرم کمتر باشد.

وی افزود: در نهایت پاییز این مجوز را به شرکت دادیم که به دلیل مشکلات تحریم نتوانست دستگاه‌ها را بیاورد. بنابراین بهمن ماه کار را آغاز کردند، اما قول داده بودند که اوایل سال 1400 راه‌اندازی را داشته باشند، اما محقق نشد و اکنون قول داده‌اند که از دهم شهریور ماه راه‌اندازی کنند. بخش زیادی از سرم مورد نیاز را این شرکت تامین می‌کرد. بنابراین یکی از دلایل کمبود سرم این موضوع بوده است.

محمدی ادامه داد: در عین حال رمدسیویر که یکی از داروهای پرمصرف کرونا و خط اول درمان کرونا است، مصرفش ناگهان از 600 هزار عدد در ماه به یک میلیون و 500 هزار عدد رسید. حال با مصرف هر رمدسیویر، یک سرم هم مصرف می‌شود.

وی گفت: ما چند راهکار برای رفع کمبود سرم داشتم؛ اولا اعلام کردیم که با توجه به ضرورت تامین سرم مراکز درمانی تا اطلاع ثانوی طی یکی تا دو هفته آینده، سرم فقط در مراکز درمانی توزیع شود. از کارخانجات خواستیم که میزان تولید سرم‌های نیم و یک لیتری‌شان افزایش دهند که این اقدام را انجام دادند. به طوری که قبلا میزان تولید سرم ما 10 میلیون و 700 هزار تا بود به جز کمپانی که تعطیل است که به 11 میلیون 700 هزار رسید. در عین حال همزمان از شرکت‌ها خواستیم که تولید سرم‌های 100 سی سی و 250 سی سی که قبلا خیلی مصرف نداشت، برای رقیق کردن رمدسیویر هم تولید کنند که مجموع سرم‌سازان بین 600 هزار تا یک میلیون می‌توانند بسته به پوشش خط‌شان اضافه کنند.

بیشتر بخوانید:

محمدی اعلام کرد که از دیروز مجوز دادیم که به اندازه نیاز یک ماه‌ سرم  را از هند و ترکیه حمل کنند که شرکت‌ها بلافاصله اقدام کردند که از اوایل هفته آینده سرم به وفور موجود می‌شود. البته مشکل‌مان برای مراکز درمانی با این بخشنامه رفع شده و بیمارانی که رمدسیویر دریافت می‌کنند هم به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند. داروخانه‌های سرپایی هم تحمل کنند که اوایل هفته آینده سرم را مجددا در مراکز سرپایی هم توزیع می‌کنیم.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف