موسسه عالی مدیریت و برنامه‌ریزی منتشر کرد
مقایسه آثار اقتصادی شیوع بیماری کرونا

دفتر پایش اقتصادی معاونت پایش و سیاست‌های اقتصادی موسسه عالی مدیریت و برنامه‌ریزی، در گزارشی به مقایسه آثار اقتصادی شیوع ویروس کرونا در کشورهای مختلف با ایران پرداخته و کمک‌های دولتی را در میان کشورهای مختلف مقایسه کرده است.

  • کد خبر: 330
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 23 شهريور 1399 - 16:52

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، بر اساس این گزارش، تا پایان مردادماه سال 1399 در مجموع بیش از 22.8 میلیون نفر در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. بیش از یک چهارم این میزان متعلق به ایالات متحده آمریکا است و کشورهای برزیل، روسیه و هند نیز در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. ایران از نظر تعداد مبتلایان در این بازه در رتبه 11 جهان قرار داشته است.

در ادامه این گزارش بر اثرگذاری شیوع کووید-19 بر رشد اقتصادهای جهان، نرخ تورم و بیکاری تاکید شده است. از سوی دیگر، شیوع کرونا موجب پدید آمدن محدودیت‌های شدیدی بر تجارت بین‌المللی شده که صادرات و واردات کشورها را تحت تاثیر قرار داده است. بر اساس آمارهای منتشر شده از صندوق بین‌المللی پول، ارزش صادرات کالاها و خدمات آمریکا از 200 میلیارد دلار در ژوئیه 2019 به 152.4 میلیارد دلار در ماه مشابه سال 2020 کاهش یافته است. صادرات ایران نیز در همین مدت از 3.3 میلیارد دلار به 1.8 میلیارد دلار رسیده است. همچنین صادرات کالا و خدمات در اقتصاد هند در مدت یاد شده تقریبا نصف شده و 49 درصد کاهش داشته است.

واکنش دولت‌ها به شیوع کرونا نیز بخش دیگری از این گزارش است. شاخص میزان واکنش دولت‌ها در مشورهای اروپایی در سه ماه منتهی به ژوئیه 2020 کاهش و محدودیت‌های این کشورها کمتر شده است. 

 

برای دریافت گزارش کامل به لینک زیر مراجعه نمایید.

دریافت فایلdownlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف