جشن عاطفه‌های متفاوت امسال

معاون اداری و مالی کمیته امداد امام خمینی (ره) اعلام کرد که «شور عاطفه‌ها» برای کمک و حمایت از دانش آموزان نیازمند تا 11 مهرماه برپا خواهد بود.

  • کد خبر: 339
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 24 شهريور 1399 - 12:24

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از ایسنا، مجید باجلان در نشستی خبری به ارائه گزارش عملکرد پویش ایران همدل و برگزاری مراسم شور عاطفه ها پرداخت و گفت: با بیاناتانی که مقام معظم رهبری در نیمه شعبان سال جاری در خصوص کمکهای مومنانه داشتند، کمیته امداد براساس آن مسئولیت اجتماعی داشت که وارد رزمایشی شد که در نیمه شعبان شروع شد و تحت عنوان پویش ایران همدل وارد رزمایش اول شد.

وی گفت: در اطعام مهدوی حدود 1800 پایگاه یا آشپزخانه اطعام مهدوی در سراسر کشور برگزار شد و تمامی وجوهات از کمکهای مردمی بود. تمامی غذاها با پروتکلهای بهداشتی توزیع شد و همچنین در مناطق مرزی و روستایی به دلیل اینکه مشکلاتی برای توزیع غذا وجود داشت از طریق جیره خشک و بسته های غذایی کمکها به مددجویان تحویل داده شد.  

وی افزود: در طرح پویش ایران همدل رزمایش اول فقط کمکها مختص مددجویان نبود و تمامی نیازمندانی که شناسایی شده بودند به آنها کمک شد و بالغ بر 12 میلیون غذای گرم و 2 میلیون و 300 هزار بسته ارزاق توزیع شد. جمعا در پویش اول 540 میلیارد تومان از کمکهای مردمی در این طرح هزینه و به دست نیازمندان و محرومان رسید. 

وی معتقد است که در این 40 سالی که از تاسیس کمیته امداد می گذرد امسال پرشکوه ترین ماه رمضان را هموطنان رقم زدند و بی نظیر بود. 

باجلان در ادامه به اقدامات کمیته امداد در ماه محرم اشاره کرد و گفت: در ماه محرم و صفر طبخ غذا برای هیاتهای مذهبی و حسینیه ها مقدور نبود، اما کمیته امداد باتوجه به اینکه در پویش ایران همدل 2 به عنوان یکی از فعالان این پویش شرکت کرده بود، توانست با مکاتباتی که با وزارت بهداشت داشت و با رعایت تمامی پروتکلهای بهداشتی حدود 2400 آشپزخانه تحت عنوان طرح اطعام حسینی و توزیع ارزاق در 2000 محل تحت عنوان احسان حسینی، کمکهای خود را توزیع کند. 

وی یادآور شد: در طرح اطعام حسینی 2400 اشپزخانه ایجاد شد که 60 هزار نفر به صورت جهادی مشغول به کار هستند و تاکنون 11 میلیون و 500 هزار پرس غذا را طبخ کرده اند. در پایگاه های احسان حسینی که بسته ها و جیره های غذایی توزیع می شود، حدود 2000 واحد در محل های مختلف ایجاد شده است که تاکنون حدود یک میلیون و 150 هزار بسته را در مناطق صعب العبور توزیع کردهایم.

معاون اداری و مالی کمیته امداد با بیان اینکه به طور کلی در طرح اطعام حسینی و احسان حسینی حدود 350 میلیارد تومان هزینه شد، گفت: این طرح ادامه دارد.

به گفته باجلان، میانگین هر پرس غذا 16 هزار تومان بوده است و بسته های ارزاق 150 هزار تومان ارزش داشته است.

معاون اداری و مالی کمیته امداد با بیان اینکه پویش ایران همدل 2 به عنوان پویشی ملی تعریف شده که کد *14# به عنوان کد گره گشایی است که افراد می توانند کمکها را از این طریق واریز کنند. همچنین خیران می توانند کمکهای خود را به شماره کارت 6277607777777777 واریز کنند. 

معاون اداری و مالی کمیته امداد در ادامه با بیان اینکه کمیته امداد در قالب پویش ایران همدل طرحی تحت عنوان تهیه تبلت برای دانش آموزان و دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد داشته است، گفت: کمیته امداد 750 هزار دانشجو و دانش آموز را در اختیار دارد که در بررسی اولیه 250 هزار دانش آموز و دانشجو شناسایی شد. در اولویت اول 50 هزار تبلت قرار داد بسته شده است. اولویت ما خانواده های چند فرزندی و در مناطق محروم است تا بتوانند در فضای مجازی به تحصیل خود ادامه دهند. این تبلتها را در اواسط مهرها ماه تحویل می گیریم و تا اواخر مهر به دست دانشجویان و دانش آموزان می رسد.

باجلان با اشاره به بسته های فرهنگی در این تبلتها گفت: به دلیل اینکه از لحاظ چارچوب فرهنگی و راهبردهای فرهنگی که کمیته در دستور کار خود برای خانواده های مددجو و نیازمندان تحت پوشش دارد، این تبلتها دارای سیمکارت کودک است و با کمکی که وزارت ارتباطات داشته است، سعی ما بر این است که اینترنت رایگان در اختیار آنها قرار دهیم. دسترسی شبکه های مجازی غیر بومی و خارجی بسته شده است.

وی ادامه داد: همچنین تبلتها از طریق والدین قابل رصد و پیگیری است که فرزندان در چه زمانهایی از تبلتها استفاده کنند. اگر سیمکارتهای داخل تبلت از آن خارج شود دیگر تبلت کار نمی کند، زیرا فقط سیمکارتها مختص این تبلتهاست. همچنین برخی از بازیهای کودکانه اسلامی و برنامه های آموزشی و دینی روی این تبلتها نصب است.

به گفته باجلان؛ تبلتها ساخت ایران است.

وی در ادامه با بیان اینکه در طرح پویش ایران همدل تمامی شرکتهای استارتاپی زیر مجموعه وزارت ارتباطات با کمکهای وزیر ارتباطات، به این پویش پیوستند، گفت: حدود 10 میلیارد تومان شرکتهای استارتاپی در پویش ایران همدل یک کمک کردند که با هماهنگی وزارت ارتباطات این وجوهات جهت خرید تبلت کنار گذاشته شد. 
 
وی همچنین اعلام کرد که همچنین بنیاد مستضعفان برای خرید 14 هزار تبلت کمک کرده و ستاد اجرایی فرمان امام نیز (به غیر از قرار دادی که بسته شد)، برای تهیه حدود 10 هزار تبلت تعهد کرده است.

 باجلان در ادامه به برگزاری شور عاطفه ها در سال جاری اشاره کرد و افزود: کمیته امداد هر ساله برنامه جشن عاطفه ها را در دستور کار خود دارد که امسال با شور عاطفه ها وارد جشن عاطفه ها شده است. باتوجه به پویش ایران همدل و کمک وزارت ارتباطات و شرکت پست ایران، از 7 تا 11 مهرماه در سراسر کشور تمامی ماشینهای اداره پست با پویش ایران همدل جهت جمع آوری لوازم، البسه، کیف و نوشت افزار و لوازمی که جهت استفاده کودکان و دانشجویان، فعالیت می کنند. به همه لوازم از لحاظ فرهنگی نگاه ویژه ای داریم و همه لوازم باید به صورت نو باشد. 

معاون اداری و مالی کمیته امداد در بخش دیگری از این نشست گفت: همچنین در روز تاسوعای حسینی خانواده سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به پویش ایران همدل پیوستند و در قالب مکتب شهید حاج قاسم سلیمانی نذر 6 میلیون غذا را از تاسوعا تا اربعین حسینی داشتیم.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف