دکتر علی مزیکی، اقتصاددان مطرح کرد؛
اسلوب‌ سیاست‌گذاری برای مدیریت کرونا

دکتر علی مزیکی اقتصاددان با اشاره به مکانیسم‌های سیاست‌گزارانه مدیریت بحران در دوره کرونا، می‌گوید: برای اینکه یک سیاست به خوبی عمل کند و موثر واقع شود، باید همه‌جانبه باشد، در غیر این صورت حتی با داشتن اجزای خوب نمی‌تواند به هدف دست یابد.

  • کد خبر: 341
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 26 شهريور 1399 - 12:04

این اقتصاددان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، گفت: «در ایران گاهی چندان علمی با مساله برخورد نمی‌کنیم اما باید بدانیم طرح مساله، به خودی خود، قسمت مهمی از سیاست‌گذاری است.»

او با اشاره به اهمیت سیاست‌گذاری مناسب افزود: «برای داشتن یک سیاست خوب باید بدانیم مساله ما چیست و چه تصمیمات و انتخاب‌های مناسبی را باید انجام دهیم. برای مثال در مورد بازگشایی مدارس، می‌شد از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی منسجمی داشت نه اینکه به روز آخر موکول شود. این مساله نشان می‌دهد که شاید برنامه‌ریزی بلندمدتی وجود ندارد و از قبل برای آن چندان فکر نشده است.»

دکتر مزیکی در ادامه خاطرنشان کرد: «به نظر  می‌رسد  سیاست درست یکسانی وجود نداشته  باشد. یعنی باید ملغمه و ترکیبی از سیاست‌های  مختلف به کار گرفته شود تا به سیاست خوبی دست  یافت. به احتمال زیاد شاید یکی از مشکلات مربوط به  شیوع کرونا این بود که دولت سراغ برخی سیاست‌ها  نمی‌رفت. مثلا به دلیل بار مالی و اقتصادی از تعطیل  کردن خودداری می‌کرد.»

وی در مورد سیاست‌ها دولت در قبال کرونا افزود: «به نظر من اجزای سیاست‌های دولت در برخورد با شیوع کرونا بد نبود ولی ترکیبی که به کار برده بود، چندان مناسب نبود. در ایام عید تعطیلاتی وجود داشت که می‌توانست با پرداخت برخی کمک‌های نقدی ادامه یابد و این بیماری به نحوی تحت کنترل درآید که ما شاهد موج دوم و موج‌های بعدی نباشیم.»

او اضافه کرد: «تعطیلات نوروز می‌توانست کمک خوبی باشد چون این تعطیلات به طور سنتی وجود داشت و بهره‌وری در این مدت چندان بالا نبود. مشکل دولت این بود که بعد از عید به این تعطیلات ادامه نداد و با کمکی به کسب‌وکارها شرایط را مدیریت نکرد. این موضوع می‌توانست کارنامه خوبی برای دولت به جای گذارد ولی در عمل بعد از نوروز چندان اهمیتی به این مساله داده نشد.»

این استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: «صرف نظر از این موارد، فراهم کردن زیرساخت‌هایی که بتوان به صورت آنلاین کار کرد، خوب بوده است و افراد بسیاری در حال حاضر کار خود را به شکل آنلاین انجام می‌دهند اما یک مشکل بزرگ این است که گروه‌های خاص در مناطق دورافتاده دسترسی به این زیرساخت‌ها نداشته باشند و همین امر موجب می‌شود که نتوان آموزش آنلاین سراسری ایجاد کرد. زیرا برخی از مناطق دسترسی به تلفن همراه و اینترنت و غیره نداشته باشد. به این ترتیب، همان طور که گفته شد برای موفق شدن یک سیاست باید همه‌جانبه باشد که در حال حاضر این گونه نیست.»

دکتر مزیکی در نهایت بیان کرد: «با این حال فراهم کردن زیرساخت‌های آنلاین برای آموزش و تدریس چه در دانشگاه‌ها و مدارس نکته مثبتی است. یا نظام سلامت در ایران تا آنجا که می‌دانم عملکرد خوبی دارد. اما سیاستی که همه‌جانبه نباشد، حتی اگر اجزای خوبی داشته باشد و بخواهد به آنها عمل کند، عملا دستاورد خاصی نخواهد داشت. این رویکرد را می‌توان همه یا هیچ دانست. در واقع اگر به سیاستی به شکل تمام عیار عمل نشود، خوبی‌های آن هم تحت تاثیر قرار می‌گیرند و گویی هرگز وجود نداشته‌اند.»

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف