آثار بحران بر چرخه اقتصاد درمان
کرونا چگونه دخل و خرج بیمارستان‌ها را بهم ریخت؟

افزایش تعداد بیماران و به دنبال آن افزایش هزینه‌های بیمارستان‌ها همزمان با کاهش قابل توجه درآمد بیمارستان‌ها چرخه اقتصادی این مراکز درمانی را با اختلال مواجه کرده است.

  • کد خبر: 346
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 25 شهريور 1399 - 11:12

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا در چند ماه اخیر گزارش‌های متعددی درباره وضعیت نامناسب درآمدهای بیمارستانی در رسانه‌ها منتشر شده است. بخشی از مراکز درمانی استان‌های مختلف کشور با افت بسیار شدید درآمد روبرو بوده‌اند. رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اوایل شهریور ماه خبر داد: حدود 45 هزار و 500 میلیارد تومان درآمد بیمارستان‌ها در کشور است که بخش عمده این درآمد هم از طریق بیمه‌ها پرداخت می‌شود نه از جیب مردم؛ با توجه به اینکه بیمارستان‌ها در هفت ماه اخیر درگیر بیماری کرونا بودند با کاهش درآمد روبرو شدند به گونه‌ای که درآمد آنها به حدود 25 درصد رسیده و به جامعه پزشکی و پرستاری هم مبلغ در حد انتظاری پرداخت نشده است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه کادر پزشکی و پرستاری حدود 6 ماه است به طور مداوم در حال خدمت هستند و خسته و فرسوده شده‌اند، گفت: بسیاری از پرستاران ماه‌ها است مقیم بیمارستان هستند و از طریق تلفن تماس صوتی و تصویری با خانواده برقرار می‌کنند و اگر مشوق‌های حمایتی برای آنها در نظر گرفته نشود انگیزه خود را از دست می‌دهند ضمن اینکه نگران پاییز و زمستان هستیم زیرا سرماخوردگی و آنفلوآنزا به کرونا اضافه و مشکلات کادر درمانی چندین برابر می‌شود.

روز گذشته نیز نرگس پاک، رئیس اداره اقتصاد درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: درآمد ناشی از بخش های بستری بیمارستان‌های تابعه دانشگاه علوم پزشکی ایران در اسفند 98 نسبت به دی و بهمن 98 نزدیک به 31 درصد کاهش یافته است و این شاخص برای فروردین 99 به 51 درصد رسیده است.

در این‌باره بخوانید:

پاک ادامه داد: همچنین بیمارستان‌های تابعه دانشگاه علوم پزشکی ایران در مراجعات سرپایی نیز با کاهش چشمگیری رو به رو شدند به طوری که در اسفند 98 بیش از 50 درصد و در فروردین 99 بیش از 60 درصد درآمد بیمارستان ها نسبت به دی و بهمن 98 کاهش یافته است.

وضعیت آمادگی بیمارستان‌ها برای فصل سرد

علی ماهر معاون برنامه‌ریزی و نظارت ستاد کرونا در کلانشهر تهران پیش ازا ین درباره آمادگی بیمارستان‌ها و کادر درمان برای مواجهه با شرایط پاییز عنوان کرد: اگرچه تهران با مشکل کمبود تخت بیمارستانی مواجه نیست، ولی خستگی و فرسودگی پرسنل و کادر درمان به دلیل 7 ماه ارائه خدمت بدون وقفه، بسیار آزاردهنده شده و باید هرچه سریعتر راهکاری برای جبران آن اندیشیده شود.

وی با بیان اینکه نیاز بیمارستان‌ها به جذب نیروهای جدید و جایگزینی با نیروهای فعلی بارها به مسئولین و مقامات کشوری منعکس شده است، گفت: امیدواریم با حمایت‌های مختلف مادی و معنوی از کادر درمان بتوان بخشی از خستگی کادر درمان را جبران کرد.

ماهر همچنین با انتقاد نسبت به عدم تحقق هزینه‌های برآورد شده برای حقوق و سایر نیازهای مالی کادر درمان، عنوان کرد: بخشی از این هزینه‌ها توسط سازمان برنامه و بودجه تخصیص داده شده و مابقی نیز در دست تخصیص است که با توجه به مشکلات دولت هنوز محقق نشده است.

این مقام مسوول همچنین در رابطه با کمبودهای احتمالی امکانات، تجهیزات و تخت‌های بیمارستانی درصورت مواجهه با پیک سوم بیماری در پاییز گفت:‌ برای مواجهه با این شرایط، ‌ایجاد بیمارستان‌های صحرایی پیش بینی شده ولی بعید می‌دانیم که حداقل در تهران با کمبود تخت بیمارستانی و الزام استفاده از بیمارستان‌های صحرایی مواجه شویم. ولی اگر نیازی وجود داشته باشد این تمهیدات و پتانسیل ها وجود دارد.

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف