رونق تدریجی گردشگری یونان با وجود پاندمی کرونا

بر اساس یافته های پژوهش بخش اقتصادی(بانک ملی یونان) درآمد صنعت گردشگری یونان تا پایان سال جاری میلادی به حداقل 9 میلیارد یورو معادل نصف درآمد سال 2019 (پیش از شیوع کرونا) خواهد رسید.

  • کد خبر: 3470
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 6 شهريور 1400 - 12:13

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی(کرونومی)، بانک مرکزی یونان اعلام کرد درآمد یونان از بخش گردشگری در شش ماهه اول سال جاری میلادی به بیش از یک میلیارد یورو رسید. در این بازه زمانی همچنین تعداد گردشگرانی که به یونان آمدند نسبت به دوره مشابه سال گذشته میلادی بیش از سه برابر افزایش یافت. بعلاوه، هزینه کرد گردشگران خارجی در یونان نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی نیز حدود 125 درصد رشد نشان داد.

در همین حال، آژانس ایمنی پرواز اروپا موسوم به "یوروکنترل" در آخرین گزارش خود که در ماه اوت 2021 منتشر شد پیش بینی کرد تعداد پروازهای بین المللی ورودی به یونان و نیز پروازهای داخلی این کشور طی یک ماه آینده به میزان پیش از سال 2019 (قبل از کرونا) بازخواهد گشت.

بر اساس این گزارش، تعداد پروازهای ورودی به یونان از اواسط ماه اوت افزایش یافته و تا اوایل ماه سپتامبر حدود 80 درصد و تا اواخر سپتامبر بیش از 90 درصد رشد خواهد داشت و این به معنای افزایش درآمد یونان از بخش گردشگری این کشور خواهد بود.

پیش از این بانک مرکزی یونان اعلام کرده بود ورودی گردشگران به فرودگاه بین المللی آتن و دیگر فرودگاه‌های بین المللی یونان طی دو ماه گذشته نسبت به مدت مشابه قبل از آن دوبرابر افزایش یافته و مسافرت در مسیرهای دریایی نسبت به سال 2019 افزایش چشمگیری نشان می دهد.

دولت یونان در سال 2019 بیش از 18 میلیارد یورو از صنعت گردشگری درآمد کسب کرد. این درآمد در سال 2020 به حدود چهارونیم میلیارد یورو تنزل پیدا کرد اما در سال جاری میلادی به نظر می رسد بتواند به حداقل 50 درصد از درآمد سال 2019 دست یابد. گردشگری حدود 20 درصد تولید ناخالص ملی یونان را تشکیل می دهد.

بر اساس آمار اعلامی از سوی وزارت گردشگری یونان، حدود دو و نیم میلیون گردشگر خارجی در ماه جولای امسال وارد یونان شدند. این رقم در جولای سال 2019 حدود سه و نیم میلیون و در سال 2020 حدود یک و نیم میلیون بود. از ابتدای تابستان امسال تا کنون حدود 3.7 میلیون گردشگر وارد یونان شده اند. 

بخش اقتصادی بانک ملی یونان یافته‌های پژوهش خود درباره درآمد بخش گردشگری یونان را منتشر کرد که بر اساس آن پیش بینی کرد درآمد صنعت گردشگری یونان تا پایان سال جاری میلادی به حداقل 9 میلیارد یورو معادل نصف درآمد سال 2019 (پیش از شیوع کرونا) خواهد رسید.

 یونان در سال 2019 و پیش از شیوع کرونا توانست 33 میلیون گردشگر خارجی جذب کند. این میزان گردشگر باعث کسب درآمد بی سابقه 18 میلیارد یورویی برای یونان شد. اما طی دو سال گذشته و از زمان شیوع کرونا در یونان که منجر به تعطیلی‌های طولانی مدت کسب و کارهای این کشور گردید، اقتصاد آن در سال 2020 با رکود حدود هشت درصدی مواجه شد و این کشور را مجبور به استفاده از اعتبارات اتحادیه اروپا کرد.  

بیشتر بخوانید

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف