گلایه وزارت راه از پرداخت وام‌ها
بانک مرکزی: پرداخت ودیعه مسکن سرعت می‌گیرد

بعد از رفع مشکل نرم افزاری بانک‌ها و گلایه وزیر راه و شهرسازی، حالا بانک مرکزی وعده داده است از این به بعد پرداخت های تسهیلات اجاره مسکن تسریع شود.

  • کد خبر: 353
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 26 شهريور 1399 - 21:30

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و آثار اقتصادی کرونا، شهرزاد دانشمندی، مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی با حضور در استودیوی بخش خبری 21 شبکه یک سیما گفت: مصوبات ستاد ملی کرونا حدود یک ماه پیش ابلاغ اما سامانه قابل نام نویسی برای این تسهیلات از حدود دو هفته پیش به بانک ها وصل شد.

وی ادامه داد: راهکارهایی برای بازپرداخت اقساط دیده شده که یکی از آنها این است که سود تسهیلات در هر ماه و اصل تسهیلات در آخر دوره گرفته شود و اساساً چنین سیستمی در نرم افزار بانک ها تعریف نشده است بنابراین تا زمانی که این نرم افزار تعریف و پیاده سازی شود در پذیرش متقاضی تأخیر مي شود بنابراین بدیهی است که پرداخت تسهیلات به کندی انجام شود.

به گفته دانشمندی بر اساس آمارها، این نرم افزار در 13 بانک از 15 بانک نصب شده است و از حدود 18 هزار نفری که تا کنون در بانک ها پذیرش شده حدود 10 هزار و 270 نفر تسهیلات را گرفته اند و از آنجا که مشکل نرم افزاری بانک ها حل شد امیدواریم از این به بعد پرداخت ها تسریع شود.

بر اساس مصوبات و دستورالعمل های مربوط، بانک ها موظف هستند همه مدارکی را که متقاضی در سامانه ثبت کرده است بررسی کنند و اگر خلاف است، بازگشت دهند.

دانشمندی همچنین افزود: متاسفانه مواردی دیده شده است که اشخاصی در سامانه به بانک ها معرفی شدند که دارای تسهیلات مسکن یا جعاله هستند یعنی سند ملکی و خانه دارند و با این حال می خواهند ودیعه اجاره مسکن را هم بگیرند.

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی گفت: تاکنون 122 هزار نفر به بانکها معرفی شدند با توجه به اینکه بانک‌های بیشتری پذیرش را شروع کرده‌اند، از این به بعد، روند سریع‌تر می‌شود.

وی اضافه کرد: گواهیهای کسر از حقوق و گواهی کسر از مستمری خانوادههای تحت پوشش کمیته امداد از جمله وثایق است و مستاجران کم درآمد تحت پوشش کمیته امداد به اجارهنامه نیازی ندارند.

با هم درباره ودیعه مسکن خوانده بودیم:


پرداخت وام ودیعه مسکن به 10 هزار نفر

این در حالی است که محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی امروز در حاشیه مراسم معارفه نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن در جمع خبرنگاران گفت:سرعت بانک‌ها در پرداخت وام ودیعه مسکن قابل قبول نیست و امیدواریم این سرعت افزایش یابد. به گفته او براساس آمار رسمی، تاکنون 10 هزار نفر وام ودیعه مسکن دریافت کرده اند.

وی گفت: با فشاری که بانک مرکزی به بانک‌ها وارد کرده است و با مصوبه‌ای که از ستاد ملی کرونا برای ساده سازی اهدای وام مسکن گرفتیم، امیدواریم سرعت پرداخت وام مسکن افزایش یابد تا مردم از ودیعه مسکن بهره‌مند شوند.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف