رییس هیئت مدیره مجمع واردات
حمایت دولت نباید منحصر به تزریق نقدینگی باشد

رییس هیئت مدیره مجمع واردات ایران با تاکید بر این که حمایت دولتی از کسب‌وکارها در بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا نباید منحصر به تزریق نقدینگی و پرداخت وام باشد، گفت: تعدیل مقررات و تسهیل کار برای فعالان بخش‌های مختلف اقتصادی مطالبه عمومی اصناف مختلف از دولت است.

  • کد خبر: 36
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 8 مرداد 1399 - 13:47

محمدرضا بوترابی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir) افزود: بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ کشور از یک سو با رکود در بازار فروش محصولات مواجه هستند و از سوی دیگر در فرایند وارد کردن مواد اولیه نیز گرفتار معضل‌های بزرگی شده‌اند. این مشکلات برخی از کارخانه‌های بزرگ را نیز به آستانه ورشکستگی و تعطیلی کشانده است.

به گفته این کارشناس، تولیدکننده‌هایی که نیازمند واردات مواد اولیه هستند، مجبورند ارز مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند تا خط تولیدشان متوقف نشود و این فرایند نیز به نوبه خود به افزایش قیمت ارز دامن زده است. کمک نقدی دولت به چنین کسب‌وکارهایی بدون تسهیل فرایند کار و مقررات مربوطه، می‌تواند منجر به افزایش دوباره قیمت ارز بشود.

این فعال اقتصادی ادامه داد: مقررات کنونی مربوط به واردات و صادرات اگرچه مشکلات بنیادینی هم دارد اما عمدتا متناسب با شرایط عادی است، در شرایط بحرانی مثلا این چند ماه که بیماری کرونا اقتصاد را با چالش‌های بزرگی مواجه کرده است، باید با مشورت فعالان حوزه‌های مختلف اقتصادی به ویژه واردکنندگان و صادرکنندگان مقررات تازه‌ای را تدوین و اجرایی کرد.

بوترابی گفت: ادامه وضعیت بحرانی کرونا در صورتی که با تعدیل مقررات همراه نباشد، می‌تواند طیف قابل توجهی از فعالان اقتصادی را مجبور به تعطیلی کار و پیشه کند.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف